Když se řekne rakytník, vybavíte si s největší pravděpodobností malé, oranžové plody. Rakytník je však rod keřů a stromů, který zahrnuje až 7 druhů. Mezi nimi najdete např. rakytník tibetský (Hippophae tibetana), rakytník vrbolistý (Hippophae salicifolia) anebo ten pro nás nejznámější rakytník řešetlákový (Hippophae rhamnoides), jehož plody jsou právě ty tolik známé, pestře oranžové bobule.
Zejména v posledních letech najdeme rakytníkové plody opravdu hojně v potravinách, doplňcích stravy i v kosmetice. Kořeny využívání jeho příznivých účinků na lidské zdraví i krásu však sahají až do 1. století našeho letopočtu.
Rakytník se již tak dávno užíval hlavně na území Mongolska, Sibiře a Číny při onemocnění plic, jater i kloubů, měl prý hojit sliznice i vředy či regulovat krevní oběh. V tibetské tradiční medicíně patří mezi oblíbené regenerační prostředky.
Záznamy o užití listů rakytníku známe také z dávných řeckých spisů. Prý se užívaly do žrádla pro koně, aby jejich srst více zářila. Ve 20. století se pak prý rakytník ruskými kosmonauty dokonce používal jako ochranný a vitamínový doplněk při mimozemských cestách.
Rakytník řešetlákový je malý, trnitý keř (cca 2–4 m vysoký). Pro lidskou konzumaci se používají zejména rakytníkové plody (čerstvé, sušené, nebo se z nich dělá rakytníková šťáva, džus, sirup, víno, olej i marmelády), méně často pak listy. Přirozeně se rakytník řešetlákový vyskytuje v Eurasii, kde se také účelně pěstuje.
Plody rakytníku řešetlákového dozrávají většinou během srpna, proto se jejich sklizeň doporučuje během druhé poloviny srpna a září, kdy jsou plně zralé, ale ještě neměknou. I přesto, že plody vydrží až dlouho do zimy, se pozdější sklizeň často nedoporučuje, protože přezrálé plody rakytníku řešetlákového ztrácí část cenných látek.
Rakytník obsahuje plejádu zdraví prospěšných látek, z nichž vyzdvihneme například:
Díky obsahu zmíněných prospěšných látek se tedy rakytník řešetlákový směle může nazývat superpotravina – a zařazovat výrobky z rakytníku je pro zdraví velice výhodné. Díky vitamínu C se může podílet na posílení obranyschopnosti organismu, díky dalším zmíněným látkám pak:
Výbornou zprávou je, že rakytníku nebyly zatím prokázány žádné negativní účinky, přesto vždy dodržujte výrobcem doporučené dávkování.
Rakytník lze konzumovat samozřejmě čerstvý, ale jen málo lidí má k němu takto přístup. Proto se s ním spíše setkáte v jiné formě, jako např.
Rakytník najdete i ve formě žvýkacích či cucacích tablet s příchutí ovoce pro děti od 3 let. Oblíbený je i dětský čaj z rakytníku.
Rakytník řešetlákový je možné užívat i v období těhotenství a najdete ho i v některých těhotenských čajích. Nastávajícím maminkám pomáhá udržovat krásnou pleť a dodává důležité vitamíny.
Účinky rakytníku na lidské zdraví se projeví nejen při užití vnitřně, ale i při použití zvenčí. Všimly si toho kosmetické firmy, které začaly rakytníkové extrakty přidávat do sprchových gelů, krémů či balzámů, a to zejména pro hloubkovou hydrataci a péči. Samotný rakytníkový olej se pak používá pro zjemnění a zvláčnění pokožky, její hydrataci a výživu.
Vyberte si rakytníkový sirup, olej nebo čaj na notino.cz! A objevte i další superpotraviny, které prospívají lidskému zdraví. Oblíbenými antioxidanty jsou zelené řasy jako chlorella či spirulina, pro zmírnění dopadů stresu pak zase vitální houby.
Související
Doplňky stravy | Iontové nápoje | Proteinové nápoje | Sportovní nápoje |
Anabolizéry a nakopávače | Kloubní výživa pro sportovce | Gainery a sacharidy | Afrodiziaka |
Oblíbené kategorie a značky