Pokud jste již někdy vstoupili do fitness centra, určitě jste si nemohli nevšimnout lahviček s pumpičkami a nápisem “iontový nápoj” hned při vstupu na baru. Nabízejí se již od nepaměti, většinou pro zpříjemnění vašeho pitného režimu během tréninku. Je to opravdu pouze pro tyto účely? A potřebujete jej právě vy?
Iontové nápoje se takto nazývají díky iontům, které obsahují. Jinak je můžeme nazvat také elektrolyty či minerální látky. Mezi nejčastější ionty v těchto produktech řadíme sůl (sodík a chlor), draslík, hořčík a vápník.
Takový nápoj s elektrolyty se doporučuje popíjet především během tréninku či jakéhokoliv sportovního výkonu. Ale proč? Při náročné fyzické zátěži se totiž přirozeně potíte a s potem ztrácíte i tyto ionty. Pocení je sice běžné, ale v některých ohledech nežádoucí. Může totiž vést ke snížení výkonu, únavě či křečím. Pomocí iontového nápoje však dokážete ztracené minerály během tréninku doplňovat, a těmto hrozbám tak zabránit.
Nejčastěji je najdeme v koncentrované tekuté formě (konzistence připomínající sirup) pro rozředění ve vodě. Není však výjimkou ani iontový nápoj v prášku, který kvalitou nijak nezaostává za tekutými ionťáky a jsou praktičtější pro převoz.
Iontové, zejména pak isotonické iontové nápoje, najdou využití hlavně při vytrvalostních sportech. Běh, cyklistika, túry – pro tyto aktivity je vhodné mít v lahvi rozředěný nápoj s elektrolyty. Iontové nápoje pro cyklisty představují záchranu během dlouhých či náročných vyjížděk velmi často, proto je vhodné mít ionťák vždy s sebou (například iontový nápoj v sáčku). Pro silovou zátěž se pak jeví jako nejlepší iontový nápoj ten hypotonický.
Iontové nápoje se liší výrobce od výrobce. Často obsahují i látky navíc, které byste v nich nečekali, ale které by výkonu či zachování svalové hmoty mohly pomoct. Nejčastěji se bude jednat o sacharidy (maltodextrin, dextrózu či glukózu), BCAA či stimulanty jako např. kofein a taurin. Proto si vždy řádně přečtěte složení, abyste si nemysleli, že pijete iontový nápoj bez cukru pouze s elektrolyty, které potřebujete, ale zároveň byste přijímali látky, o které příliš zájem nemáte.
Náš tip: Objevte i další sportovní výživu, jako jsou proteiny, spalovače tuků nebo aminokyseliny.