Věděli jste, že vláknina je sacharid? Konkrétně polysacharid (komplexní sacharid), který naše tělo nedokáže nijak strávit ani vstřebat, a tak jej vyloučíme z těla ven v nezměněné podobě. I přesto, že se podle této definice může zdát, že je tedy vláknina výsostně nepotřebná, opak je pravdou. Dostatek vlákniny je důležitý z mnoha důvodů – pojďte je s námi objevit všechny a zjistit, v čem je vláknina obsažena.
Poučku, že díky vláknině máme v bříšku jako v pokojíčku, zná asi každý. Není to ale jen o dobrém trávení! K čemu je vláknina?
Nedostatek vlákniny se tedy dokáže projevit hned několika způsoby – ať už těmi akutními, nebo dlouhodobými.
Doporučení ohledně příjmu vlákniny se v různých zdrojích liší, průměrně se však pohybuje mezi 25–35 gramy. Podle výzkumů jí běžný člověk, který se nesoustředí na zdravý životní styl, přijímá málo. Běžně okolo 10–15 gramů denně.
Pokud byste hledali, v čem je nejvíce vlákniny, z tohoto seznamu jednoznačně vyhrává knäckebrot s cca 15 g na 100 g výrobku (liší se dle výrobce). Nejlepší je však jednotlivé zdroje vlákniny střídat a dbát na pestrost.
Existují dva typy vlákniny:
Ptáte se, který druh je lepší? Ani jeden – je stejně důležité mít v jídelníčku oba dva typy.
Nejen potravinami můžete do těla dostat vlákninu, existují i vlákninové doplňky stravy. Na trhu se setkáme s mnohými. Mezi ty nejčastější se řadí:
Rozhodně není vhodná pro malé děti do 3 let. O užívání vlákniny se vždy poraďte s pediatrem.
Pitný režim je při užívání psyllia základ. Jen díky dostatku tekutin dokáže tato rozpustná vláknina dobře nabobtnat, a plnit tak svou funkci.
Je jedno, jestli si koupíte psyllium tablety, nebo vlákninu v prášeku. Forma nehraje roli. Fungovat bude při správném pitném režimu tak či onak.
Psyllium není prášek na předpis, je to doplněk stravy, na kterém nevzniká závislost ani z něj nehrozí žádné vedlejší účinky. Můžete jej tedy užívat bez omezení. Jak jsme ale již zmiňovali výše, pestrost stravy (i zdrojů vlákniny) je žádoucí – čerpat tedy vlákninu pouze z psyllia není nejvhodnější.
Žádný syntetický výrobek, je to vyčištěné a rozemleté oplodí jitrocele indického (Plantago ovata). I proto někdy najdete psyllium pod názvem indická vláknina.
Pokud užíváte psyllium v tabletách, jednoduše dle návodu na obalu zapijte požadovaný počet tablet. Jestliže máte sypané psyllium v prášku, rozmíchejte jej ve sklenici s vodou a vypijte.
Ano, psyllium totiž pomáhá se zvládáním hladu. Podobně působí i vláknina v potravinách, psyllium v tomto není nijak zázračné. Jen na psyllium se ale nespoléhejte a podpořte hubnutí dostatkem bílkovin, pohybem a třeba nějakým komplexním spalovačem tuků.
Související
Doplňky stravy | Iontové nápoje | Proteinové nápoje | Sportovní nápoje |
Anabolizéry a nakopávače | Kloubní výživa pro sportovce | Gainery a sacharidy | Afrodiziaka |
Oblíbené kategorie a značky