S přibývajícím věkem se s nimi setká každý. Vrásky jsou drobné záhyby v pleti, které vznikají na čele, kolem očí, mezi obočím i kolem úst a s postupem času se prohlubují. Přestože je vznik vrásek přirozený proces, jejich množství a intenzitu můžeme výrazně ovlivnit. Přečtěte si, co na vrásky a stárnutí pleti platí a jak jejich vzniku nejlépe předcházet.
Různé druhy vrásek a jejich příčiny
- Vrásky zapříčiněné stárnutím pleti: V pleti dochází s věkem k postupnému poklesu obsahu elastinu a kolagenu, které jsou zodpovědné za její pružnost a pevnost. Vznikají tak drobné vrásky kolem očí, úst a na čele.
- Vrásky z dehydratace pleti: Voda tvoří až 75 % našeho těla. Pokud jí máme nedostatek, pleť se nedostatečně regeneruje a ztrácí pevnost. Z dehydratace se tvoří hlavně vrásky na čele.
- Mimické vrásky: Vznikají v místech záhybů v kůži při opakovaném stahování svalů při smíchu, mračení či mhouření očí. Nejobvyklejší jsou mimické vrásky kolem úst, mezi obočím a vějířkovité vrásky kolem očí.
- Vrásky způsobné nevhodnou polohou při spánku: Při spánku na břiše nebo na boku se po několik hodin kůže stlačuje a v záhybech se tvoří rýhy. Těmto vráskám v dekoltu a kolem rtů či očí se můžete vyhnout spánkem na zádech.
Negativní faktory ovlivňující vznik vrásek
Tvorbu vrásek ovlivňuje naše genetika, okolní prostředí i životní styl. Zatímco s naší genetickou výbavou nic neuděláme, naši životosprávu a zvyky změnit můžeme. Vsaďte na prevenci proti vráskám a vyhněte se především těmto negativním vlivům:
-
Nedostatečný pitný režim a nezdravá strava s přebytkem tuků.
-
Kouření a pobyt v zakouřeném prostředí, nadměrná konzumace alkoholu a kofeinu.
-
Nevhodná a nedostačená péče o pleť, dehydratace pleti, neodličování a nečištění pleti.
-
Nadměrné vystavování pleti slunci a nepoužívání opalovacích krémů a pleťových krémů s SPF.
-
Výrazné výkyvy váhy a drastické diety.
-
Nedostatek odpočinku a spánku. Stres a hektický způsob života.
Jak se zbavit vrásek
Nasaďte v boji proti vráskám všechny účinné zbraně. Upravte svoji rutinu v péči o pleť a doplňte ji obličejovou gymnastikou a masáží proti vráskám, která podpoří tvorbu kolagenu a udrží pleť pružnou i ve vyšším věku. Pamatujte, že nejvíce náchylní jsou k tvorbě vrásek lidé s dehydratovanou a suchou pletí. Hydratace je tak na prvním místě.
Zásady péče o pleť proti vráskám
- Odličujte a čistěte. Nečistoty a zbytky make-upu pleť zatěžují, brání její obnově i správnému působení kosmetiky proti vráskám. Nezapomínejte na ranní čištění a tonizaci pleti.
- Hydratujte a používejte cílenou péči. Zaměřte se na péči o pleť s obsahem hydratačních a anti-age složek. Začněte sérem proti vráskám, které účinně působí v hlubších vrstvách kůže. A pokračujte hydratačním krémem na vrásky. Na jemné oční okolí naneste protivráskový oční krém, který lehce vklepávejte do pleti bříšky prstů.
- Chraňte pleť proti slunci a dalším negativním vlivům. Zabraňte předčasnému stárnutí a krém s SPF mějte na obličeji kdykoliv jdete ven. V zimně používejte ochranné krémy, které zabrání vysušení pleti v důsledku chladu.
- Regenerujte. Na obličej pravidelně aplikujte peeling proti vráskám, který se postará a rychlejší obnovu pleti. Jeho používání doplňte pleťovou maskou proti vráskám.
Neoblíbenější složky kosmetiky proti vráskám
- Kyselina hyaluronová: Je přirozenou součástí naší pleti. Pomáhá v pleti zadržovat vodu a podporuje tvorbu kolagenových a elastinových vláken. Bojuje proti předčasnému stárnutí a přispívá k redukci vrásek.
- Retinol: Účinný antioxidant, který napomáhá k rychlejší obnově pleti a vyhlazení vrásek.
- Kolagen: V pleti zodpovídá za její pevnost a pružnost, s věkem ho ale ubývá, a proto je třeba ho doplňovat. Zvyšuje odolnost kůže vůči negativním vnějším vlivům.
- Koenzym Q10: Chrání pleť před působením volných radikálů, které způsobují její předčasné stárnutí. Snižuje viditelnost vrásek.
- Vitamin C: Podporuje tvorbu kolagenu v pleti a chrání kožní buňky před poškozením volnými radikály.
- A dále: vitamin E, ceramidy, peptidy, AHA kyseliny, kofein, bambucké máslo nebo zelený čaj.
Masáž proti vráskám
Masáž uvolňuje napětí svalů, prokrvuje pleť a podporuje její regeneraci, zpevňuje a vyhlazuje. Masáž obličeje proti vráskám provádějte nejlépe večer na vyčištěné pleti, na kterou nejprve naneste svůj oblíbený krém, olej nebo sérum proti vráskám. Masírovat můžete prsty, nebo využijte masážní váleček na obličej či destičku gua-sha. Pohyby provádějte ve třech opakováních:
- Začněte na krku. Přejíždějte jemnými taky odzdola nahoru až k hraně obličeje.
- Z prostoru mezi obočím veďte půlkruhové tahy nahoru k vnějšímu okraji čela a k spánkům.
- Kolem očí obtočte kroužky. Postupujte od kořeně nosu, přes nadočnicové oblouky k vnějším koutkům očí a odtud veďte tah pod okem zpět k výchozímu bodu.
- Tváře masírujte půloblouky vedenými od nosu pod lícními kostmi a od brady až ke spánkům.
- Závěr masáže věnujte nosoretním vráskám, které přejíždějte od brady, kolem úst až k nosu.
Menopauza a pleť
V období menopauzy už nejsou problémem pleti jenom vrásky. Pleť je mnohem sušší, křehčí a citlivější. Kůže se ztenčuje, ztrácí hutnost, dochází k povadnutí kontur obličeje a objevují se častěji pigmentové skvrny. Jak o pleť v menopauze pečovat?
-
Obličej čistěte jemnými přípravky vhodnými pro suchou a citlivou pleť. Při mytí obličeje používejte jen vlažnou vodu.
-
Podle stavu pleti si vyberte enzymatický peeling nebo peeling na bázi kyseliny glykolové. Nejen po exfoliaci chraňte pleť proti slunečnímu záření.
-
Nezapomínejte na přípravky s obsahem ceramidů a omega 3 a 6 mastných kyselin, obsažených třeba v bambuckém másle, které podporují správné fungování kožní bariéry.
-
Kdykoliv máte během dne pocit suchosti, naneste na obličej hydratační krém s kyselinou hyaluronovou a glycerinem. Pleť můžete osvěžit i termální vodou ve spreji.