Každý sportovec, ať už rekreační, nebo profesionální, se chce zlepšovat. Uběhnout určitou vzdálenost rychleji, méně se u aktivity zadýchat, zvednout na čince více kilo… Pro neustálý progress je však kromě správné stravy nutné hlavně pravidelně trénovat. Co ale dělat, když se nám na trénink někdy nechce a potřebujeme trošku nakopnout? (Nejen) proto vznikly doplňky stravy pro sportovce, které nás k tréninku dokážou skvěle nabudit: nakopávače, stimulanty a energizéry.
Nakopávač, energizér, stimulant, pre-workout… Všechna tato pojmenování označují doplněk stravy, který má za úkol nabudit tělo k fyzickému výkonu. A nezáleží, jestli se jedná o dlouhý běh, několikahodinovou vyjížďku na kole, trénink v posilovně, fotbalový zápas nebo třeba trénink vzpírání. Tyto doplňky stravy obsahují různé látky, které podpoří výkon. Nejčastěji se bude jednat o:
Svým způsobem se řadí mezi nakopávače (právě díky obsahu stimulačních látek) také spalovače tuku, které ale kromě nabuzení organismu umí např. tlumit hlad nebo zapříčiní vyšší pocení.
Pokud se chystáte na delší vytrvalostní sportovní výkon (a nemusí to být pouze běh, ale také třeba plavání, cyklistika, turistika), je kromě stimulačních látek vhodné přijmout jídlo s dostatečným množstvím sacharidů. Pokud jste na to zapomněli, anebo během samotného výkonu cítíte, že vám dochází baterky, můžou vám v průběhu výkonu hodit záchranné lano různé energetické tyčinky a energetické gely. Jedná se o sladké chuťovky s jednoduše stravitelnými sacharidy, které vám vytrhnou (energetický) trn z paty.
Zejména mužům, kterým jde o nabrání svalové hmoty, se pak doporučuje podpora testosteronu. Testosteron je mužský hormon, který se přímo podílí na „mužnosti“, potenci, síle a například i množství svalové hmoty. Užívat přímo testosteron je však nejen nelegální, ale také zdraví nebezpečné. Pro takové účely však existuje bylinka tribulus terrestris (kotvičník zemní), která dokáže v těle stimulovat přirozenou produkci testosteronu.
Jak nám napovídá další název pro nakopávač – pre workout – tento doplněk stravy je vhodné užít před tréninkem (či vlastně jakýmkoliv sportovním výkonem). Nejčastěji se udává doba 30 minut před, jednotlivé výrobky se však v tomto můžou díky formě a složení lišit, proto si vždy přečtěte pokyny výrobce.
Ať už si zvolíte jakýkoliv nakopávač před tréninkem, rozhodně by měl hrát funkci pouhého doplňku vhodné předtréninkové stravy. Nevíte, co jíst před tréninkem? Ve všeobecnosti je výhodné se zaměřit na:
Naopak se vyvarujte vysokého množství tuku a vlákniny. Tyto dvě složky potravy se dlouho tráví, a tak by našemu výkonu mohly spíše uškodit žaludečními nevolnostmi a pocity těžkosti – a to i kdybyste použili ty nejlepší nakopávače.