Přejít na hlavní obsah

Jak na zápach z úst: Tipy pro svěží dech

Nedejte zápachu z úst šanci! Zjistěte s námi, co za špatným dechem nejčastěji stojí a jak si s ním poradit, aby vám už nepokazil žádnou schůzku.
Dosáhnout svěžího dechu je často snadnější, než si myslíte.

Co způsobuje zápach z úst?

Cibule, česnek, křen, káva, alkohol nebo cigarety – určitě všichni známe příčiny dočasného zápachu z úst. Pokud ale hovoříme o dlouhodobém zápachu z úst (tzv. halitóze), který nevymizí po jednom vyčištění zubů, na vině mohou být méně zřejmé důvody.

Nejčastěji mezi ně patří:

  • nedostatečné čištění zubů, mezizubních prostor a jazyka
  • zubní kaz nebo kámen a záněty dásní
  • nerovnováha ústní mikrobiální flóry
  • sucho v ústech v důsledku snížené tvorby slin (xerostomie) a nedostatečný příjem tekutin
  • hladovění a drastické diety s nízkým příjmem sacharidů
  • užívání některých léků (např. na alergii, vysoký krevní tlak nebo depresi)
  • nejrůznější onemocnění a zdravotní problémy: cukrovka, záněty dýchacích cest, zhoršená funkce jater a ledvin, žaludeční vředy a refluxní choroba 

Jak se zbavit zápachu z úst?

Odstraněním jeho původců – tedy nejčastěji příkladnou ústní hygienou! Příčina zápachu z úst se totiž nachází až v 90 % případů v ústní dutině. První kroky směřujte ke svému zubaři – ten zjistí, zda za špatným dechem nestojí zubní kaz, zánět dásní nebo jiný problém v ústech. A další zastávku si udělejte na dentální hygieně, kde vaše zuby dokonale zbaví plaku a zubního kamene, a navíc vám poradí, jak si zuby správně čistit a jaké používat mezizubní kartáčky. Pro odstranění zápachu z úst toho ale hodně můžete udělat sami hned teď.
 
Jak na to? 

1. Zbavte se zápachu z mezizubních prostorů

Určitě jste už slyšeli, že si máte zuby čistit alespoň 2× denně a možná to i poctivě děláte. Ale čistíte si stejně pečlivě i mezizubní prostory? Právě v nich se často usazují zbytky jídla a s nimi i bakterie, které při trávení těchto zbytků uvolňují nepříjemné pachy. Mezizubní prostory si čistěte jednou denně, nejlépe se k tomu hodí:
  • Mezizubními kartáčky: Díky malým štětinkám zachytí každou drobnou nečistotu. Mají různé velikosti, a tak se přizpůsobí všem mezizubní prostorám.
  • Zubní nit: Je skvělá na vyčištění těch nejtěsnějších mezírek mezi vašimi zuby, kam se ani ten nejmenší mezizubní kartáček nedostane.
  • Ústní sprcha: Precizně odstraňuje všechny nečistoty za pomoci proudu vody, aniž by narušila povrch zubů nebo dásní. Navíc se perfektně hodí i na čištění rovnátek, implantátů a korunek.
Tip: Mezizubní kartáček vyměňte za nový přibližně jednou týdně. Výměnu klasického kartáčku pak kvůli riziku množení bakterií proveďte jednou za tři měsíce.
 

2. Odstraňte povlak z jazyka

Prohlubně na hřbetu jazyka jsou jako stvořené pro hromadění odumřelých buněk a množení bakterií. Nenechte bakterie vyhrát a skoncujte s povlakem pomocí škrabky na jazyk. Stačí pár táhlých pohybů směrem od zadní části jazyka k jeho špičce a jazyk bude jako vyměněný. Použít můžete i zubní kartáček, postupujte ale velmi jemně a kartáček následně důkladně propláchněte vodou.
 
Tip: Pokud vás čištění zubů nebaví a máte tendenci ho odbýt, pořiďte si elektrický zubní kartáček. Některé mají i nástavec na čištění jazyka! 

3. Osvěžte svůj dech: kdykoliv a kdekoliv

Po jídle, v práci i před důležitou schůzkou – mějte svěží dech pod kontrolou. Přibalte si s sebou do tašky pastilky a žvýkačky, ústní vodu a sprej. Nejen že svěže voní, ale často obsahují antimikrobiální složky, které likvidují samotné původce zápachu z úst. Ústní vodu používejte jako poslední krok čištění zubů, ale i po aromatickém obědě či večeři, ústní sprej proti zápachu z úst pak k osvěžení kdykoliv během dne – stačí pár stříknutí třeba po cestě tramvají.
 
Tip: Vyzkoušejte také kapsle a tablety proti zápachu z úst, které neutralizují pachy vznikající v žaludku. 

4. Zařaďte tyto potraviny a nápoje

Věděli jste, že kromě potravin způsobujících zápach úst existují i takové, které mají potenciál ho utlumit? Pro svěžejší dech doporučujeme pít zelený čaj a konzumovat nebo žvýkat bazalku, mátu nebo petržel – obsahují totiž chlorofyl, který neutralizuje nežádoucí pachy. Proti zápachu z úst v důsledku sucha v puse si dejte mrkev nebo ovoce s vitamínem C, které podpoří tvorbu slin. A nezapomínejte během dne popíjet čistou vodu – pro hydrataci úst i odplavení zbytků jídla. 
 
Tip: Přetrvává u vás zápach úst i po vyčištění zubů a dlouhodobě příkladné ústní hygieně? Objednejte se ke svému lékaři. Ten stanoví přesnou příčinu i postup, jak odstranit zápach z úst ve vašem případě.