Přejít na hlavní obsah

Alergie na slunce

Překvapily vás svědivé pupínky nebo zčervenání pokožky brzy po tom, co jste se vystavili slunečním paprskům? Právě takto se projevuje alergie na slunce, kterou trpí asi jedna pětina všech lidí. U někoho se sluneční kopřivka objevuje často a opakovaně, u jiných jen párkrát za život. Jakmile se alergie na slunce jednou projeví, její příznaky pak snadno rozeznáte i v budoucnu.

Co alergii na sluníčko způsobuje?

Sluneční alergické reakce vznikají především kvůli nadměrnému ultrafialovému UVA, ale také UVB záření, které proniká do pokožky a poškozuje kožní buňky. Pokožka se proti slunečnímu záření brání imunitní reakcí. Zrudne a zanítí se.

 Na vznik vyrážky ze sluníčka může mít vliv používání kosmetiky s určitými složkami, ale i léčiva, která působí fotosensitivně a zvyšují citlivost pokožky. Patří mezi ně některá antibiotika, chemoterapeutika, třezalka, léky na snížení krevního tlaku nebo hormonální antikoncepce. Informaci o možné citlivosti na slunce hledejte vždy v příbalovém letáku daného léčiva.

Jak vypadá alergie na slunce?

Sluneční alergie se projevuje například jako zarudnutí pokožky, svědivá vyrážka ze slunce nebo mokvající puchýřky na zádech, ramenou, pažích, ve výstřihu a na nártech. I přesto, že nejvíce postihuje ženy ve věku 20–40 let se světlou nebo citlivou pokožkou, může se objevit u každého bez ohledu na pohlaví nebo věk.

Podle intenzity záření a dalších faktorů může docházet k různým formám kožních reakcí. Mezi nejběžnější druhy alergie na slunce patří polyformní sluneční erupce, mallorka akné a fotoalergická reakce.

celý text skrýt text

Nejčastější typy kožních reakcí na slunce

Polyformní sluneční erupce (PLE)

Je nejběžnější formou alergické reakce na slunce. Běžně se u ní můžete setkat právě s označením alergie na slunce nebo sluneční ekzém, oba znamenají to stejné. Většinou se alergie objevuje na jaře po slunění, kdy kůže není na sluneční paprsky po zimě připravena. Proto se se sluneční vyrážkou setkáte častěji na jaře než na konci léta, kdy díky fenoménu hardening je už kůže na sluníčko zvyklá.

Mezi nejčastější příznaky PLE patří zarudlá kůže, svědivé pupínky nebo mokvající puchýřky. Příznaky s objeví do několika hodin, někdy ale až za několik dní. U každého člověka je to jiné. Když už se ale projeví, vždy se pak objevuje ve stejné formě, je tak mnohem jednodušší alergii odhalit a léčit.

Mallorka akné

Připomíná svou podobou zanícených pupínků klasické akné nebo PLE. Vznik tohoto druhu reakce ovlivňuje nejen intenzita slunečního záření, ale také emulgátory a konzervanty v používané kosmetice.

Fotoalergické a fototoxické reakce

Jsou ovlivněny intenzitou UV záření a zároveň na ně mohou mít vliv různé léky jako antibiotika, antidepresiva obsahující třezalku nebo různé potraviny (citrusy, celer, fíky). Projevují se jako zánětlivé a svědivá místa na kůži.

celý text skrýt text

Co pomáhá na sluneční alergii? Prevence!

Slunečnímu záření se nikdy zcela nevyhnete, je navíc důležité pro syntézu vitamínu D. Aby vás ale prudké jarní sluníčko nepříjemně nepřekvapilo, chraňte se před nadmírou slunečního záření. Existuje hned několik rad, jak na to:

 • Používejte opalovací krémy s vysokým ochranným filtrem proti UVA i UVB záření. Vsaďte na specializované opalovací krémy proti sluneční alergii od osvědčených značek La Roche-Posay, Eucerin, Avène nebo Bioderma, které otestovali dermatologové.
 • Opalovací krém na sluneční alergii při pobytu na slunci aplikujte každé dvě až tři hodiny. A nezapomeňte, že voda jeho ochrannou funkci může porušit.
 • Nezapomínejte ani na krémy po opalování a pokožku hydratujte. Nejlepší volbou jsou přípravky obsahující aloe vera nebo panthenol.
 • Zařaďte do jídelníčku potraviny nebo doplňky stravy obsahující vápník, selen, zinek a betakaroten.
 • Nezapomínejte na hydrataci! Ideálně prostřednictvím hydratačních přípravků s aloe vera, ale také dostatečným pitným režimem.
 • Omezte pohyb na slunci a opalování mezi 11. a 16. hodinou.
 • Dobu pobytu na slunci postupně prodlužujte. Kůže si tak snadněji zvykne. Jako při otužování.
 • Vybírejte z šatníku oblečení, které vás před sluncem ochrání: tmavší, a ne příliš tenké.
 • Pro lepší opálení vyzkoušejte přípravky s beta karotenem, vitamínem E nebo vitamínem C.

celý text skrýt text

Co dělat, když se sluneční alergie objeví?

Už se u vás projevily pupínky, puchýřky nebo zarudlá kůže? Podrážděná pokožka může nepříjemně svědit a samozřejmě nevypadá příliš hezky. Zajímá vás, jak se zbavit alergie na slunce? Vyzkoušejte pár tipů, jak můžete proti projevům alergie bojovat:

 • Na spálená místa přiložte chladicí obklady.
 • Na mokvající puchýřky použijte dětský pudr.
 • Postižená místa chraňte oblečením.
 • Po koupání v moři se opláchněte sladkou vodou.
 • Proti sluneční vyrážce, ale také při prevenci před jejím vznikem, pomáhají léky na nejrůznější druhy alergií. Z volně dostupných to jsou například Claritine, Zodak, Zyrtec nebo Analergin.

celý text skrýt text