Dětské teploměry

Filtr
Cenové rozpětí

Pro koho?
Dárky a akce

Jak vybrat nejlepší teploměr pro miminko či batole

Jak snadno, rychle a přesně změřit teplotu těm nejmenším? Spolehlivý digitální teploměr pro kojence by měl být součástí výbavy již od samého začátku, protože teplotu novorozence je třeba pečlivě hlídat. Poradíme vám, jaký teploměr pro miminko vybrat a jak teplotu efektivně měřit.

Základní rozdělení dětských teploměrů

Dětské teploměry jsou zcela přizpůsobeny potřebám malých pacientů a vybrat si můžete z dotykových či bezdotykových variant, které často oplývají i dalšími funkcemi, které vám pomohou ušetřit čas.

Kontaktní teploměry pro děti

Kontaktní neboli dotykový teploměr pro děti je možné použít pro měření teploty v podpaží, orálně, v uších i rektálně. Měření trvá o něco déle než u bezkontaktní varianty a při měření musí dojít k přímému dotyku čidla teploměru a lidského těla. Je tedy potřeba, aby dítě setrvalo během měření v klidu. Před použitím i po něm je dětský teploměr nutné vydezinfikovat.

Bezkontaktní teploměry pro děti

Bezkontaktní teploměr pro děti funguje na principu infračerveného záření a měření je otázkou několika vteřin. Tento typ teploměru je velmi přesný a je vhodný pro novorozence a neposedné děti. Měření můžete provádět na čele, na spáncích či uších. Některé multifunkční teploměry umožňují změřit také teplotu pokrmů či teplotu vody na koupání a v místnosti.

Další funkce dětských teploměrů

Při výběru teploměru pro děti se zaměřte také na další funkce, které vám mohou měření teploty ještě více usnadnit.

 • Displej s velkými číslicemi umožňuje rychlé odečítání teplot. Některé teploměry disponují podsvícenými LCD displeji pro snadné měření ve tmě.
 • Paměť uchovává stupně, datum a čas několika předchozích měření pro lepší kontrolu.
 • Zvukový signál informuje o ukončení měření teploty.
 • Automatické vypnutí šetří baterii.
 • Hlasový průvodce přečte nahlas výsledky měření.
 • Mobilní aplikace umožňuje propojení s teploměrem a uchovávání informací o posledních měření i z několika teploměrů.
 • Ohebný konec teploměru se lépe přizpůsobí při měření.

Jak měřit dětem teplotu?

U nejmenších miminek teplotu nejpřesněji změříte zavedením teploměru do konečníku. Tato procedura u batolat již není tak snadno proveditelná, proto se doporučuje měření ušní či orální. U starších dětí teplotu můžete měřit klasicky v podpaží či na čele. Před prvním měřením si vždy nejdříve přečtěte příbalovou informaci, aby bylo měření co nejvíce efektivní.

 • Rektální měření teploty se provádí kontaktním teploměrem zavedeným do konečníku miminka. Na špičku teploměru naneste trochu krému proti opruzeninám, vazelínu či olejíček. Miminko by mělo ležet na zádech s kolínky směřujícími k bříšku. Rektální teploměr pro miminka stačí zasunout maximálně do hloubky 2 cm a pro spolehlivé měření teploty je nutné vyčkat aspoň 20 sekund.
 • Orální měření teploty se provádí u batolat a starších dětí pomocí kontaktního teploměru, který se vkládá do jamky pod jazykem. Dítě musí setrvat po dobu měření v úplném klidu. Využít můžete také dětský teploměr v dudlíku s displejem, který měří aktuální teplotu i během spánku miminka.
 • Ušní měření teploty se provádí jak kontaktním, tak bezkontaktním teploměrem pro děti a jedná se o velmi přesné měření. Při kontaktním měření setrvejte aspoň 30 sekund, při bezkontaktním měření stačí pár vteřin.
 • Měření teploty na čele se provádí bezkontaktním teploměrem nebo kontaktním čelovým teploměrem, který přiložíte na čelo po dobu asi 15 vteřin.
 • V podpaží se provádí měření pomocí kontaktního teploměru pro děti a jedná se o spolehlivou metodu u starších dětí.

Náš tip: Kontaktní i bezkontaktní teploměr pro miminka po použití vždy důkladně očistěte navlhčeným hadříkem a uschovejte zpět do pouzdra. Tak se zajistí dlouhá životnost teploměru a spolehlivé výsledky při každém měření.

Přesné a také bezbolestné měření teploty je základem každé správné péče o miminko. Vybrat si můžete z hravých motivů určených pro chlapce i děvčátka s velkým displejem pro snadné odečítání teplot, vyzkoušet můžete také nalepovací teploměr pro děti, který promění měření v napínavou zábavu. Teploměr pro novorozence najdete také v praktických sadách s dalšími potřebami pro miminko, které jsou také skvělým dárkem pro novopečené maminky.