Hlíva ústřičná (Pleurotus ostreatus) je vitální houba, která je pro své chuťové i zdraví prospěšné vlastnosti jednou z nejoblíbenějších jedlých hub. I přesto, že je dřevokazná a roste na odumřelém dřevu listnatých stromů, obsahuje široké spektrum blahodárných látek, které mají schopnost podpořit obranyschopnost. Ale nejen to! Pojďte se přesvědčit o tom, zda byste měli hlívu ústřičnou zařadit do svého jídelníčku (nebo suplementačního plánu) i vy.
S hlívou se nejčastěji spojuje zejména posílení imunity. Je tomu tak proto, že hlíva obsahuje látky jako betaglukany, glykoproteiny, proteoglykany, různé enzymy, peptidy, lektin a mnoho dalších, z nichž mnohé jsou známé jako podpora imunitního systému. Její účinky však sahají daleko za hranice „pouhé“ podpory imunity.
Studie provedené na hlívě prokázaly antivirové, antibiotické, antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti – nemluvě o tom, že tělu dodá i povážlivé množství vitamínů, minerálů a vlákniny. Z dalších účinků můžeme konkrétně vyzdvihnout:
Jaké jsou nežádoucí účinky hlívy ústřičné? Pokud byly nějaké zaznamenané, jednalo se o žaludeční a střevní potíže.
Hlíva je velmi chutná houba, proto pokud ji koupíte čerstvou v obchodě s potravinami, vykouzlíte z ní fantastickou polévku, guláš, smaženici a plno dalších pochutin. Zkrátka a dobře: Hlíva se dá upravit na desítky způsobů a připravíte z ní téměř cokoliv.
Nicméně zmiňované široké spektrum zdraví prospěšných látek nemohlo zůstat bez povšimnutí společností, které se specializují na suplementy. Není tedy divu, že je hlíva ústřičná dostupná i jako doplněk stravy, nejoblíbenější jsou:
Nejčastěji najdete hlívu ústřičnou jako kapsle či tablety. Velmi často ji výrobci nabízí doprovázenou i dalšími rostlinami (např. hlíva ústřičná s rakytníkem a echinaceou), extrakty (hlíva ústřičná s rakytníkovým olejem), dalšími houbami (hlíva ústřičná a reishi) či jinými látkami (hlíva ústřičná s laktobacily), které ji skvěle doplňují.
Nejefektivnější je konzumovat hlívu ústřičnou vcelku. Neznamená to však, že se musíte omezovat pouze na čerstvé houby – často firmy do kapslí suší a melou celé plodnice. Nemusíte se tedy obávat, že byste se užíváním suplementů o něco ochudili.
Děti mohou užívat hlívu ústřičnou (často v kombinaci s rakytníkem) ve formě oblíbených sirupů nebo cucacích tablet s ovocnou příchutí.
Nejstarší zmínky o příznivých účincích hlívy ústřičné pocházejí z Číny z období dynastie Sung (420–479 PNL), kdy byla hlíva označována jako „božský květ“.
Hlíva ústřičná roste na jaře a na podzim, ale nemusíte ji chodit pouze sbírat do lesa, můžete si ji i sami vypěstovat. Hlíva je v současnosti díky své velké oblibě nejpěstovanější houbou na světě – její roční produkce 5 milionů tun předstihla i žampion. Domácí pěstování je jednoduché, rychlé a existují dokonce hned tři způsoby, jak na to:
Houba hlíva ústřičná vám vyroste klidně už do dvou týdnů (závisí na podmínkách) a je potřeba sledovat, aby nebyla přerostlá. Taková totiž uvolňuje alergenní spóry. Pokud se tedy pustíte do pěstování u vás doma, vytrhávejte celé trsy bez ohledu na to, že jsou plodnice různě velké.
Ať už se rozhodnete hlívu ústřičnou pěstovat, koupit si ji v obchodě s potravinami nebo ji jednoduše užívat jako doplněk stravy, vždy se můžete spolehnout, že svému tělu dodáte množství prospěšných látek. Neváhejte a vyzkoušejte i další medicinální houby, jako je reishi, cordyceps, chaga, hericium nebo shiitake.
Související
Doplňky stravy | Iontové nápoje | Proteinové nápoje | Sportovní nápoje |
Anabolizéry a nakopávače | Kloubní výživa pro sportovce | Gainery a sacharidy | Afrodiziaka |
Oblíbené kategorie a značky