Třapatka nachová (též známá pod latinským názvem echinacea purpureae) je krásná, barevná, a hlavně mocná rostlina. Lze ji pěstovat na zahrádce pro okrasu, ale jen pro to by ji byla škoda. Mnohem častěji se spojuje se svými účinky na lidské zdraví: zejména s příznivým působením na dýchací cesty a s posílením imunity. Echinacea má silnou historii v lidovém léčitelství, avšak i moderní medicína využívá jejích schopností velmi hojně. Dnes si naprosto běžně můžeme dopřát echinaceový čaj, anebo v případě nemoci zařadit echinaceové sirupy či kapky. Zjistěte, co všechno tahle fialová kráska ukrývá a kdy byste její užití mohli zvážit i vy.
Třapatka nachová (v češtině také třepatkovka či třepatka) je vytrvalá, až 1 metr vysoká bylina, která kvete od července do září. Pochází ze Severní Ameriky, kde ji využívali indiáni k léčbě povrchových zranění. Ne nadarmo si vysloužila přezdívku indiánské slunce. V těchto končinách roste i volně, ve zbytku světa se účelně pěstuje. Není to rostlina náročná na pěstování, a tak může klidně zdobit i vaši zahrádku. Vzhledem připomíná kopretinu, svou barvou se bude vyjímat – své druhové jméno (nachová) získala právě pro barvu svých květů.
Kromě ozdobné funkce si však z třapatky můžete udělat po usušení i čaj či použít šťávu z její nati. Zajímavostí také je, že z ní lze zužitkovat každá část – kořen (kde se nachází nejvíce účinných látek), květ i nať.
Echinacea obsahuje celou řadu látek, které mohou mít pozitivní účinek na lidské zdraví. Jmenovitě se jedná o pestrou škálu flavonoidů, silic, polysacharidů, glykoproteinů a esenciálních olejů. V případě třapatky nachové (a dvou dalších poddruhů) byla schválena zdravotní tvrzení, která říkají, že echinacea přispívá:
Echinacea se nejčastěji využívá vnitřně – ať už v podobě echinaceových kapek, sirupu či tabletového doplňku stravy pro posílení obranyschopnosti či podporu funkce horních cest dýchacích. Není však přesně známo, které účinné látky jsou za její léčivé schopnosti zodpovědné.
Tak jako severoameričtí indiáni však můžete použít třapatku i zevně. Přidává se např. do krémů na podporu hojení ran i podporu léčby zánětlivých kožních onemocněních. V kosmetice však nachází echinaceové extrakty stále větší a větší využití – najdeme je v zubních pastách, šampónech i balzámech na rty.
Jak již bylo zmíněno, nejčastěji se setkáme s doplňky stravy jako:
Už při prvních známkách nachlazení u vás či u vašich dětí můžete jednu z těchto forem zařadit a podpořit tak léčbu.
Náš tip: Prozkoumejte na našem e-shopu celou kategorii lékárna i kategorii zdravá výživa a starejte se o své zdraví komplexně a celoročně.
Související
Doplňky stravy | Iontové nápoje | Proteinové nápoje | Sportovní nápoje |
Anabolizéry a nakopávače | Kloubní výživa pro sportovce | Gainery a sacharidy | Afrodiziaka |
Oblíbené kategorie a značky