Akné je zánětlivé onemocnění a vyskytuje se nejčastěji během dospívání, kdy v těle probíhá celá řada změn, především těch hormonálních. To ale neznamená, že se akné neobjeví i v dospělosti. Nebo naopak u těch nejmenších – novorozenců a batolat.
Jaké jsou příčiny akné
Jednou z hlavních příčin akné je ucpaný vlasový folikul (komedon), ve kterém se může objevit zánět. Komedon vzniká přirozeně a postupně podle toho, jak se množí kožní buňky v pleti. Ne vždy je jeho důsledkem akné, ve zdravé kůži se komedon sám rozpustí.
Při reakci imunitního systému s bakteriemi, lipidy nebo androgeny (mužskými pohlavními hormony) ale může dojít k mikrozánětu pod kůží, který je ve svém počátku pouhým okem neviditelný. Vlivem nadměrné produkce kožního mazu ale zánět postupuje až do fáze, kdy vidíme projevy akné na kůži.
Vliv hormonů na vznik akné
Mezi vznikem akné a hormonálními změnami existuje úzká souvislost. Proto se často ženy ani po dosažení dospělosti nemusí zcela problémů s akné zbavit. Na rozdíl od mužů, u kterých se tvorba akné po pubertě ustálí. Na výskyt akné u žen mají ale vliv hormonální výkyvy jako je těhotenství, menopauza nebo menstruace.
Kromě hormonů a dědičnosti ovlivňuje tvorbu akné také péče o pleť a používaná kosmetika, míra stresu, životní styl, bakterie v pórech, používání anabolických steroidů nebo léků obsahujících lithium, barbituráry nebo androgeny.
Jaké jsou projevy a druhy akné?
Mazové žlázy produkují přirozeně maz, pokud jsou žlázy uzavřené, může docházet ke vzniku černých nebo bílých teček nebo pupínků.
- Černé tečky neboli otevřené komedony jsou malé tmavé plochy, které vznikají, když se mazová žláza uzavře.
- Bílé tečky jsou typem pupínků, kdy dochází k vyvýšení okrouhlé léze s bílou čepičkou na vrcholku.
- Pupínky jsou obvykle bolestivé, zarudlé a vyvýšené léze vyplněné hnisem.
Jak se zbavit akné
Akné je do značné míry ovlivněno genetikou a neexistuje zaručený způsob, jak jej zcela vyléčit. Můžete ale jeho projevy do značné míry zmírnit a také minimalizovat jeho následky v podobě jizviček. Co pomáhá na akné?
Péče o problematickou pleť
V boji s akné vám pomůže dodržovat správnou rutinu v péči o pleť:
- Základem je dobře vyčištěná pleť, ve které není místo pro nežádoucí bakterie způsobující zánět. Čištění provádějte dvakrát denně – ráno a večer. Pořiďte si kvalitní micelární vodu na akné nebo čisticí gel na akné. Používejte čisticí a odličovací přípravky bez alkoholu, které pleť nedráždí a nevysušují. Vysušená pleť má totiž tendenci produkovat ještě více mazu.
- Vyčištěná pleť potřebuje dávku hydratace. Vsaďte na mast nebo krém na akné, které zrychlují hojení pupínků, a navíc bojují proti vzniku nových.
- Přímo na pupínky aplikujte vždy přes noc lokání péči na akné, která urychlí jejich hojení.
- Jednou týdně použijte peeling pro problematickou pleť, který zbaví pleť odumřelých buněk, nebo hloubkovou pleťovou masku na akné, která pleť vyčistí a zmatní.
Kosmetika na akné
Problematická pleť potřebuje speciální péči, běžná kosmetika totiž může projevy akné ještě více zhoršit. Proto vsaďte na specializované přípravky na akné, které vznikly ve spolupráci s dermatology od osvědčených značek Vichy, La Roche Posay, Avène, Eucerin, Bioderma nebo A-Derma.
Vyzkoušet můžete také přírodní kosmetiku na akné, která je maximálně šetrná nejen k vaší pleti, ale i k přírodě.
Nejlepší přípravky na akné
Léčba akné
Při dlouhodobých problémech s akné vyhledejte dermatologa. Na jeho doporučení můžete vyzkoušet v boji s nevzhlednými pupínky také léky, které vám při léčbě akné pomohou. U žen se často předepisuje hormonální antikoncepce. Na viditelné výsledky si ale musíte několik týdnů počkat. Někdy se dokonce stav akné krátkodobě zhorší, než si tělo na léky zvykne.
Další tipy, jak na akné
Akné může ovlivňovat osobní hygiena, jídelníček i stres. Zkuste tedy i následující rady:
- Nedotýkejte se během dne rukama obličeje. Nečistoty na rukou jenom zhorší zánět.
- Pupínky nevymačkávejte a nerýpejte. Akné tím jen rozšíříte, a navíc si zaděláte na trvalé jizvy.
- Čistěte si displej telefonu a často perte povlečení, hlavně povlaky polštářů. Zbavíte se tak nečistot a bakterií, které podporují vznik akné.
- Snažte se být v pohodě a bez stresu. Stres totiž negativně ovlivňuje funkci mazových žláz.
- Udržujte si vyvážený jídelníček a nezapomínejte na cvičení. Správná životospráva totiž může ovlivnit vznik pupínků. Mezi potraviny způsobující akné patří mléčné výrobky a také potraviny s vysokým glykemickým indexem, což jsou sladkosti a potraviny z bílé mouky. Tato jídla tedy raději jezte s mírou.
- Vyhýbejte se silnému slunečnímu záření a vždy chraňte pleť opalovacím krémem s vysokým ochranným faktorem.
Jak zakrýt akné
Potřebujete vypadat skvěle, ale nemáte čas čekat, až se akné ztratí? Zamaskujte pupínky tím správným make-upem. Vyberte si make-up pro problematickou pleť obsahující účinné složky, které zlepšují stav akné. Zároveň hledejte nekomedogenní produkty. Ty neucpávají póry a nedají tak šanci dalšímu vzniku akné.
Korektor nebo make-up na akné
- Trápí vás jen pár pupínků na celém obličeji? Sáhněte po korektoru na akné, který zakryje několik nedokonalostí, které vám brání k perfektnímu vzhledu.
- Potřebujete sjednotit odstín celého obličeje? Zvolte kvalitní krycí make-up na akné, který zamaskuje všechny pupínky i jizvy po akné.
Top make-upy a korektory na akné
Jak se zbavit jizev po akné
Na jizvy po akné pomáhá šípkový nebo pupalkový olej, nebo gel z aloe vera, který krásně regeneruje pokožku. Vyzkoušet můžete také chemický peeling nebo ošetření IPL světlem. Základem boje proti jizvám po akné je ale předcházení jejich vzniku. Proto si pupínky nikdy nevymačkávejte a neškrábejte. Místo toho použijte lokání SOS péči na akné, které usnadní zahojení pupínků.