Rosacea
Začervenání, rozšířené žilky na tvářích, nosu a bradě, iritace a pnutí… Citlivá pleť, nebo něco víc? Přečtěte si, co je rosacea (růžovka) či kuperóza, která růžovce často předchází. Se zdravou dávkou trpělivosti a správné péče totiž můžete onemocnění zkrotit a budoucí vzplanutí zmírnit na minimum.
Produkty |
Co přesně je růžovka?
Nemoc růžovka, latinsky rosacea, je chronický zánětlivý stav, kterým trpí kolem 10 % lidí na celém světě. Jaké má růžovka příznaky? Vyznačuje se výrazným, dlouhodobým zarudnutím pleti, které způsobují rozšířené a popraskané žilky v obličeji. Pleť je přecitlivělá, zanícená, nepříjemně štípe, je vysušená a napjatá.



Co je kuperóza?
Kuperóza je podobný stav hypersenzitivity pleti a často jde o předstadium rosacey. Pleť zarudne při náhlé změně teploty, jako při přechodu zvenku dovnitř, nebo ze stresu. Celkově jde ale o mírnější stav, než je rosacea.
Viditelné jsou jemné, červené žilky v obličeji, které se po rozšíření nestáhnou tak rychle jako u zdravé pleti a lehké zarudnutí trvá pár minut až hodin. Pleť je snadno iritovaná, obzvlášť z nevhodné kosmetiky.
Rosacea × kuperóza
Jak poznat růžovku od kuperózy? U kuperózy je pleť citlivá, není však zánětlivá. U růžovky trvá začervenání několik dní až měsíců, může být i trvalé. Spustí se snadněji, např. i z kořeněných jídel či pití horké kávy.
Někteří odborníci kuperózu považují za samostatnou diagnózu, pro jiné je počátečním stadiem rosacey. Tak jako tak, kuperózu v žádném případě neignorujte. Se včasným zásahem – úpravou životního stylu a kosmetické rutiny – se totiž může vaše pleť vrátit zpět do normálu.
Kosmetika vhodná při kuperóze a rozšířených žilkách
Typy růžovky
Růžovka v obličeji se vyskytuje v různých formách. I proto je někdy komplikované ji ihned odhalit a včas začít řešit. Jeden člověk může trpět i několika typy souběžně.
Typ 1: Zarudnutí a viditelné popraskané žilky v obličeji
Tento typ rosacey zahrnuje „pouze“ začervenání. Kapiláry v kůži se po rozšíření nestahují jako u normální pleti a zarudnutí způsobené rychlým prokrvením tváře přetrvává dny, týdny nebo i měsíce.
Typ 2: Zánět a vřídky
Tento typ se někdy označuje jako „acne rosacea“. Na pleti vyskakují mapy vřídků podobných akné – papuly a pustuly, které jsou vystouplé, zanícené a jejich okolí výrazně zarudlé. Na rozdíl od normálního akné je ale nedoprovází komedony (ucpané póry) ani černé tečky.
Typ 3: Rosacea postihující oči
Ve vzácných případech postihuje rosacea oči. Dochází k rozšíření a praskání žilek a oči jsou pak začervenalé, podrážděné a suché. Kolem očí se mohou objevit podlitiny. Tuto formu je nezbytně nutné řešit co nejdřív s lékařem, v krajních případech může totiž dojít i k poškození zraku.
Typ 4: Rosacea na nose a zbytnělá tkáň
Ve výjimečně vážných či neléčených případech rosacey může vlivem opakovaného zánětu dojít ke zbytnění kůže na obličeji, typicky v oblasti nosu. Tzv. rhinophyma se vyznačuje trvalým začervenáním, zvětšeným a nepravidelným tvarem nosu.
Spouštěče a rizikové faktory růžovky
Tyto jevy způsobují vzplanutí, nepříjemné pocity, zhoršení zarudnutí a zánětu. Jakmile získáte přehled, co vaši rosaceu zhoršuje, můžete také udělat vše pro to, aby se stav pleti zlepšil.






Nejlepší kosmetika na rosaceu
V každém případě se vyhněte kosmetice s parfemací, barvivy, esenciálními oleji nebo silnými aktivními látkami. Ideálně používejte pouze šetrnou kosmetiku, která je pro růžovku přímo určena. Skvělé jsou ingredience jako ceramidy a kyselina azelaová, které pomáhají posílit narušenou kožní bariéru a zklidnit zánět v pokožce.
Správnou kosmetiku obvykle poznáte tak, že je na pleti příjemná a chladivá. Naopak nevhodná kosmetika může pálit a štípat.
1. Šetrné čištění:
Zapomeňte na double cleansing či exfoliaci. Volte šetrnou čisticí kosmetiku na růžovku, která nevysušuje a neirituje pleť.
Čisticí přípravky pro citlivou pleť
2. Zklidňující pleťový krém proti začervenání:
Hydratace je pro citlivou pleť nepostradatelná, sama o sobě ale nestačí. Ten nejlepší krém na růžovku by měl zároveň mít schopnost posílit kožní bariéru, zmírňovat zarudnutí a zklidňovat podráždění. Skvělé jsou ceramidy, a snese-li ho vaše pleť, pak i niacinamid.
Krémy proti začervenání pleti
3. Chraňte se SPF každý den:
Minerální SPF s širokospektrální ochranou je naprostá nutnost, jelikož UV záření je pro rosaceu velkým dráždičem. Klasické „chemické“ SPF bude pro přecitlivělou pleť iritující a může tak nadělat víc škody než užitku.
Šetrné SPF krémy
4. Korekční krémy vám zvednou sebevědomí:
Pokud si přejete zarudnutí zamaskovat, pro každodenní komfort použijte tónovací krémy určené speciálně pro pleť s kuperózou či rosaceou. Obsahují pigmenty, které dokonale vyruší začervenání, a jejich složení nebude vaši pleť iritovat
Tónovací krémy
Léčba rosacey? Návštěvu lékaře neodkládejte
Pokud máte podezření, že se u vás rozvinula kuperóza či rosacea, v každém případě navštivte dermatologa. Pomůže vám odhalit, jaké produkty a zvyky budou nejlépe fungovat právě pro vás. Může vám také předepsat přípravky na předpis nebo doporučit odstranění popraskaných žilek v obličeji pomocí laserového či IPL ošetření.
Mýty a pověry o růžovce
Mýtus 1: Rudé tváře a zbytnělý nos jsou známkou alkoholismu. Alkohol sice může příznaky růžovky zhoršit, rozhodně ale není důvodem ani podmínkou rosacey. Co je horší, změny v obličeji dokážou pořádně zamávat se sebevědomím, a tento škodlivý mýtus celý stres ještě zhoršuje.
Mýtus 2: Rosacea je nakažlivá. Je růžovka infekční? V žádném případě ne. Přesnou příčinu onemocnění se dosud nepodařilo odhalit, ale největší roli hrají fototyp a genetická predispozice.
Mýtus 3: S rosaceou se nedá nic dělat. To už dávno není pravda. Přestože se růžovka úplně „vyléčit“ nedá, návštěva dermatologa, znalost spouštěčů a výběr správné kosmetiky vám pomohou dostat příznaky pod kontrolu a zajistit, že se nebudou dál zhoršovat.