Monitory dechu pro miminka

Filtr
Cenové rozpětí

Typ chůvičky
Typ napájení
Dárky a akce

Dětské monitory dechu pro váš klidnější spánek

Monitor dechu pro miminka neboli baby monitor je užitečným pomocníkem pro klidný spánek vás i vašeho miminka. Jedná se o zařízení, které díky vysoké citlivosti hlídá dech vašeho děťátka. Pokud monitor nezachytí dech nebo dojde k jeho nepravidelnosti, včas rodiče upozorní hlasitým alarmem. Poradíme vám, jaký monitor dechu vybrat a kdy je dobré jej používat.

Jak funguje monitor dechu

Kontrola dechu miminka pomocí speciálního senzoru probíhá na základě nejjemnějších pohybů děťátka, ze kterých snímá frekvenci dýchání. V případě jakéhokoliv podezření, pokud se například nezaznamená dech po dobu 20 sekund nebo se sníží počet nádechů, spustí detektor pohybu hlasitý alarm, který přivolá rodiče. Během hlasité signalizace obvykle zareaguje i miminko a samovolně se opět nadechne.

Kdy používat monitor dechu

Obecně platí, že je hlídač dechu vhodný pro prvorodičky, protože uleví od počáteční nejistoty a přispěje k poklidnějšímu spánku, který je v tomto období velmi důležitý. Důležitý je také v případě předčasně narozených dětí či dětí se zdravotními obtížemi. Pokud váháte, do kdy používat monitor dechu, jeho používání se doporučuje ukončit v období od 6 do 12 měsíců věku miminka. Po 1 roku života se děti v postýlce více pohybují a senzor dechu lépe nahradí chůvička pro děti.

Jak vybrat monitor dechu

Pokud se rozhodnete hlídat dětský spánek pomocí senzoru dechu, zaměřte se při jeho výběru na druh senzoru, důležité parametry a další doplňkové funkce, které vám usnadní práci okolo miminka.

Druhy monitorů dechu

Díky různým druhům monitorů lze miminko kontrolovat po celý den, a to i mimo postýlku. Pokud děťátko například trápí časté ublinkávání, je vhodné používat monitor dechu do kočárku i přes den, aby nedošlo k zadušení.

 • Deskový monitor dechu Jedná se o tenkou podložku s citlivým senzorem umístěnou přímo pod matrací v postýlce nebo v kočárku. Miminko nijak neomezuje v pohybu a nepřekáží. Pokud se však děťátko dostane mimo desku, může monitor dechu vyvolat falešný poplach. Tomu lze zabránit rozšířením o další desku na velikost matrace. Není vhodný pod pružinové matrace.
 • Monitor dechu na plenku Jde o přenosný monitor dechu, který se připevňuje pomocí klipu přímo na plenku blízko pupíku tak, aby se dotýkal bříška. Je vhodný také do stojícího kočárku nebo do kolébky během dne. Jedná se o spolehlivý bezdrátový přístroj, který však může starším dětem překážet a nefunguje v pohybu.
 • Chůvička s monitorem dechu Užitečná kombinace monitoru dechu s chůvičkou 2v1 umožňuje kontrolu miminka pomocí vysílačky. Tento typ přístroje využijete déle než klasický monitor dechu a často je doplněn o další funkce, jako je kontrola teploty, noční vidění a LCD monitor.
 • Monitor dechu pro dvojčata – Jedná se o speciální druh deskového monitoru dechu, které spojují s vyhodnocovací jednotkou 2-4 desky. Používá se pouze v případě, že miminka nesdílí postýlku.

Klíčové parametry pro výběr monitoru dechu

 • Dosah monitoru – musí být minimálně od postýlky dítěte k vaší posteli.
 • Alarm – celková hlasitost zvukové signalizace a možnost její regulace je vždy výhodou.
 • Odezva monitoru – určuje čas mezi zaznamenáním problému s dechem a spuštěním alarmu (obvykle 20 sekund).
 • Baterie – udává způsob napájení přístroje a zda obsahuje kontrolku stavu baterie.
 • Velikost desky – určuje, zda je snímaná plocha dostatečně velká nebo ji lze případně rozšířit.

Užitečné funkce

 • Vibrace některé přístroje mají vibrační funkci, která se spustí před alarmem a děťátko obvykle přiměje znovu k nádechu.
 • Světelná kontrolka – upozorní na nepravidelnost v dýchání.
 • Paměť – umožňuje zobrazit záznam dechu i několik hodin dozadu.
 • Doplňkové senzory snímají kromě dechu i teplotu v místnosti či teplotu miminka a jeho polohu.
 • Aplikace některé monitory dechu je možné spárovat s chytrým telefonem pomocí aplikace.

Údržba a napájení monitoru dechu

Nový přístroj je vždy seřízen a zkalibrován tak, abyste jej mohli začít hned používat. Seřízení a kontrola monitoru dechu se doporučuje asi po 2 letech užívání. Dětské monitory dechu jsou obvykle napájeny tužkovými bateriemi a rychlost vybíjení záleží na funkcích, které váš přístroj nabízí.

Objevte ten nejlepší monitor dechu již dnes a dopřejte si klidnější spánek! Chůvičky, dětské teploměry, odsávačky hlenů a další užitečná výbava pro miminko na vás čeká na notino.cz.