Látkové pleny

Látkové plenky pro komfort vašeho miminka

Jsou šetrné k dětské pokožce, životnímu prostředí i vaší peněžence. Látkové plenky jsou klasika, která znovu nabírá na popularitě. Jak se zorientovat ve výběru a jak zjistit, zda jsou látkové pleny pro vás a vaše miminko to pravé?

Důvody, proč zvolit látkové pleny

  • Pohodlí miminka: Nemusíte řešit nic takového jako „složení“, které u jednorázových plenek může být i poměrně dlouhé a plné názvů, které neznáte a nevíte, jak na ně bude pokožka miminka reagovat. Látkové plenky jsou zkrátka jen látka a s větší pravděpodobností nebudou dráždit citlivou dětskou pokožku.
  • Ohleduplnost k životnímu prostředí: Na rozdíl od jednorázových plenek nevytváří takové množství odpadu, takže nepředstavují ekologickou zátěž. Látkové pleny po použití vyperete a vydrží vám hodně dlouho.
  • Úspora peněz: Podle řady propočtů vyjdou látkové pleny výrazně levněji než opakované nákupy jednorázových plen – a to včetně zahrnutí nákladů na praní. Kromě toho, u druhého miminka je můžete použít znovu.
  • Odpadají starosti: S neustálým hledáním plen v akci, jejich nákupem, přenášením a skladováním. Ale také častým vynášením odpadků nebo tvorbou většího zápachu, který může být s jednorázovými plenami spojen.

Jak fungují látkové plenky?

Látkové pleny se dají rozdělit na dvě hlavní skupiny, které mají dále svá specifika.

  • První je varianta „vše v jednom“ (používá se zkratka AIO, zkratka pro all in one) a od jednorázových plen se téměř neliší. Všechny vrstvy plenky jsou součástí jednoho celku, který se pere najednou.
  • Druhou variantou je kombinace svrchních plenkových kalhotek + vnitřních plenek. Obě části nabízí mnoho variant materiálů, způsobů upínání či tvarů. Pořizují se zvlášť a přebalování se vždy skládá ze dvou kroků.

Látkové pleny (vnitřní plenky) podle materiálu

Savou část do svrchních kalhotek můžete pořídit v různých materiálech, z nichž každý má přirozeně své výhody a nevýhody. Tkanina daného materiálu může mít podobu froté, fleecu, veluru či krepu.

  • Bavlněné pleny – jsou nejběžnějším materiálem (často se vyrábí i s různými příměsemi). Mají vynikající savost, jsou pevné v tahu, ve srovnání s ostatními jsou levné a bez problému zvládají časté praní. Jejich nevýhoda spočívá v bavlně jakožto surovině – její pěstování je spojeno s produkcí velkého množství insekticidů a je náročná na spotřebu vody. Řešení představují pleny z bio bavlny. Náš tip: S bavlněnými plenami s potiskem bude přebalování hned o něco veselejší.
  • Bambusové pleny – vlákno pro jejich výrobu se zpracovává odlišným způsobem a jsou proto hebčí a lesklejší. Jejich sací schopnosti jsou ještě účinnější než v případě bavlny. Bambus navíc roste rychle a bez potřeby chemického ošetření a velkých nároků na vodu.

Látkové pleny podle tvaru

Pojďme si představit, jaké sací vrstvy lze zvolit.

  • Čtvercové pleny: Nejčastější volba pro malá miminka. Náklady na jejich pořízení jsou nízké a sací schopnost je u malých dětí dostačující. Kromě toho, velmi rychle schnou. Čtvercové plenky jednoduše vložíte do svrchních plenkových kalhotek a miminko zůstane v suchu.

Náš tip: Látkové pleny čtvercové můžete použít také místo bryndáčku, pro utření pusinky, stínění kočárku nebo na nich dítě přebalit.

  • Vkládací pleny: Slouží ke zvýšení savosti, když čtvercové pleny už nestačí a bývají kompatibilní s dalšími látkovými plenami. Vkládací plenky můžete pořídit ve více tvarech i velikostech – kratší pro malá miminka, delší pro ty větší. Co se týče materiálu, bambusové vkládací pleny jsou klasika.

Látkové plenky si zaručeně oblíbíte vy i vaše miminko. Ať už jste se pro ně rozhodla z jakéhokoli důvodu, bavlněné ani bambusové plenky vás nezklamou. Pokud si navíc pořídíte látkové plenky s potiskem, přebalování, ale i jejich praní bude o to zábavnější. Hledáte ekologické řešení na cesty, kde nemáte možnost plenky vyprat? Pak eko plenky představují ideální kompromis, který jste hledali. Vybírejte výbavu pro miminko na notino.cz!