Přejít na hlavní obsah

Atopický ekzém

Trápí asi 30 % všech lidí na světě. První příznaky atopického ekzému se objevují u miminka během prvních měsíců. A právě u dětí je atopický ekzém nejčastější. Do deseti let projevy atopické dermatitidy většinou zmizí, někdy ale toto chronické a zánětlivé onemocnění kůže přetrvává až do dospělosti..

Jak vypadá atopický ekzém?

Atopický ekzém se projevuje nejčastěji hned u kojence. Na velmi suché kůži se objevují červené, někdy mokvající, puchýřky, které nutí nemocného k neustálému škrábání. Tak ale dochází ke zhoršování stavu ekzému.

U každého člověka se rozsah postižení liší – objevuje se na čele, v obočí, na krku, trupu, ale i na rukou a nohou. Zvláště v podkolení a loketní jamce. Pokud chcete bezpečně vědět, jak poznat atopický ekzém u kojence, co nejdříve po prvních projevech navštivte lékaře a dermatologa. Atopický ekzém totiž vyžaduje dlouhodobou péči.

Postižený netrpí nepříjemnými svědivými puchýřky bez přestání, střídají se dvě fáze onemocnění – klidové (latentní) období a období vzplanutí, kdy se stav kůže zhorší. Viníkem může být například stres nebo chladné a suché počasí. Proto letní teplé a vlhké počasí může atopické kůži ulevit.

celý text skrýt text

Příčiny atopického ekzému

Nemoc není přenosná mezi lidmi, ale často je způsobena genetickou predispozicí k alergickým reakcím, jako je astma, senná rýma nebo zánět spojivek.

 • Asi u 50 % dětí, které mají alespoň jednoho rodiče alergika, se atopická dermatitida objeví.
 • Pokud jsou oba rodiče alergici, pravděpodobnost narůstá na 80 %.

Kromě dědičnosti má na atopický ekzém vliv také životní prostředí. Města s vysokým znečištěním podporují dermatitidu.

Charakteristickým rysem atopické pokožky je špatná ochranná funkce kůže. Bariéra pokožku nechrání dostatečně a ta se stává citlivou (fragilní). I z toho důvodu může být pro atopiky zdánlivě běžná věc jako koupel nepříjemnou záležitostí. Nejen při koupeli, ale i během každodenních činnosti pronikají do kůže alergeny, vzniká zánět a kůže svědí. To vede k opětovnému škrábání a narušení bariéry pokožky.

celý text skrýt text

Co pomáhá na atopický ekzém

I když vyléčit atopický ekzém zcela nejde, existuje několik možností, jak jeho projevy zmírnit, nebo prodloužit období klidu. Patří mezi ně léčba za pomoci kortikoidů a imunosupresiv, pobyty u moře, dodržování základních pravidel pro atopiky a samozřejmě každodenní péče o pokožku.

Kosmetika pro atopiky a správná péče o pokožku

Atopická pleť trpí především silným vysušením a následným pocitem svědění. Proto je důležité dbát na její hydrataci. A to během vzplanutí, ale i během období klidu, které tak můžete prodloužit. Vyzkoušejte hydratační krém nebo mast na atopický ekzém, které jsou vhodné i pro děti, a postarají se o zjemnění a hydrataci pokožky. Vsaďte na účinné látky omega-6 mastné kyseliny a licochalcon A a udržte pokožku pružnou a vláčnou.

Pravidla koupele pro atopiky

 • Voda koupele by neměla mít více než 33 °C.
 • Ideální doba koupele je asi 3 až 5 minut.
 • Při koupeli používejte přípravky bez mýdla. Nejlépe přímo kosmetiku pro atopiky, která má fyziologické pH. Zvolte mycí oleje a gely pro křehkou kůži.
 • Nepoužívejte mycí houbu nebo rukavice, které pokožku dráždí.
 • Po koupeli se dobře opláchněte a kůži osušte bez drhnutí.
 • Bezprostředně po koupeli se namažte tělovým mlékem na atopický ekzém a obličej hydratujte pleťovým krémem pro atopiky.

celý text skrýt text

Léčba atopického ekzému

Jednou z možností, jak se alespoň částečně zbavit atopického ekzému jsou kortikoidy, které nemocnému předepíše lékař. Kortikoidy léčí zánět v pokožce, ale měly by být předepisovány pouze krátkodobě v případě akutní zánětu.

Šetrnější než kortikoidy jsou lokálně působící imunosupresiva, které potlačují nežádoucí imunitní reakci v postiženém místě. V posledních letech vědci vyvíjí nové léky, které by mohly pomoci léčit atopický ekzém u dětí i dospělých.

Přírodní léčba atopického ekzému

K boji proti atopického ekzému přírodní cestou se doporučují bahenní lázně, obklady z otrub, sůl z mrtvého moře, konopný olej nebo rašelina. Doporučovány jsou pobyty u moře a dodržování základních pravidel v každodenním životě.

celý text skrýt text

Další tipy, jak se zbavit atopického ekzému

Pobyty u moře

Mořská voda má blahodárný vliv na atopickou dermatitidu. Pobyt u moře by měl být ideálně čtrnáctidenní, aby se mohla atopická pokožka s mořskou vodou sžít. Při pobytu u moře nezapomínejte více než kdy jindy na ochranu před sluníčkem. Pomůže vám například opalovací krém pro děti na atopický ekzém, který je k pokožce maximálně šetrný.

Základní pravidla pro atopiky

 • Upravujte si nehty. Dlouhé nehty vybízí ke škrábání a mohou tak napomáhat vzniku infekce.
 • Vyhýbejte se prachu a roztočům. Mohou se nacházet v kobercích, matracích nebo závěsech. Často větrejte.
 • Nepoužívejte syntetické tkaniny a povlečení – kůže se potí a svědí. Raději zvolte přírodní materiály, jako je bavlna.
 • Používejte jemné prací prostředky a vyhněte se aviváži.
 • Nechoďte na přímé slunce mezi 11 a 16 hodinou. Před pobytem na slunci použijte přípravek s vysokým ochranným faktorem.
 • Omezte mléčné výrobky, ořechy a mořské plody. Mohou být spouštěči vzplanutí.
 • Vyhýbejte se cigaretovému a doutníkovému kouři a alkoholu.
 • Dopřejte si dostatek spánku a zkuste to bez stresu.

celý text skrýt text