Atopický ekzém
Trápí asi 30 % všech lidí na světě. První příznaky atopického ekzému se objevují u miminka během prvních měsíců. A právě u dětí je atopický ekzém nejčastější. Do deseti let projevy atopické dermatitidy většinou zmizí, někdy ale toto chronické a zánětlivé onemocnění kůže přetrvává až do dospělosti..
Jak vypadá atopický ekzém?
Atopický ekzém se projevuje nejčastěji hned u kojence. Na velmi suché kůži se objevují červené, někdy mokvající, puchýřky, které nutí nemocného k neustálému škrábání. Tak ale dochází ke zhoršování stavu ekzému.
U každého člověka se rozsah postižení liší – objevuje se na čele, v obočí, na krku, trupu, ale i na rukou a nohou. Zvláště v podkolení a loketní jamce. Pokud chcete bezpečně vědět, jak poznat atopický ekzém u kojence, co nejdříve po prvních projevech navštivte lékaře a dermatologa. Atopický ekzém totiž vyžaduje dlouhodobou péči.
Postižený netrpí nepříjemnými svědivými puchýřky bez přestání, střídají se dvě fáze onemocnění – klidové (latentní) období a období vzplanutí, kdy se stav kůže zhorší. Viníkem může být například stres nebo chladné a suché počasí. Proto letní teplé a vlhké počasí může atopické kůži ulevit.
Příčiny atopického ekzému
Nemoc není přenosná mezi lidmi, ale často je způsobena genetickou predispozicí k alergickým reakcím, jako je astma, senná rýma nebo zánět spojivek.
- Asi u 50 % dětí, které mají alespoň jednoho rodiče alergika, se atopická dermatitida objeví.
- Pokud jsou oba rodiče alergici, pravděpodobnost narůstá na 80 %.
Kromě dědičnosti má na atopický ekzém vliv také životní prostředí. Města s vysokým znečištěním podporují dermatitidu.
Charakteristickým rysem atopické pokožky je špatná ochranná funkce kůže. Bariéra pokožku nechrání dostatečně a ta se stává citlivou (fragilní). I z toho důvodu může být pro atopiky zdánlivě běžná věc jako koupel nepříjemnou záležitostí. Nejen při koupeli, ale i během každodenních činnosti pronikají do kůže alergeny, vzniká zánět a kůže svědí. To vede k opětovnému škrábání a narušení bariéry pokožky.
Co pomáhá na atopický ekzém
I když vyléčit atopický ekzém zcela nejde, existuje několik možností, jak jeho projevy zmírnit, nebo prodloužit období klidu. Patří mezi ně léčba za pomoci kortikoidů a imunosupresiv, pobyty u moře, dodržování základních pravidel pro atopiky a samozřejmě každodenní péče o pokožku.
Kosmetika pro atopiky a správná péče o pokožku
Atopická pleť trpí především silným vysušením a následným pocitem svědění. Proto je důležité dbát na její hydrataci. A to během vzplanutí, ale i během období klidu, které tak můžete prodloužit. Vyzkoušejte hydratační krém nebo mast na atopický ekzém, které jsou vhodné i pro děti, a postarají se o zjemnění a hydrataci pokožky. Vsaďte na účinné látky omega-6 mastné kyseliny a licochalcon A a udržte pokožku pružnou a vláčnou.
Pravidla koupele pro atopiky
- Voda koupele by neměla mít více než 33 °C.
- Ideální doba koupele je asi 3 až 5 minut.
- Při koupeli používejte přípravky bez mýdla. Nejlépe přímo kosmetiku pro atopiky, která má fyziologické pH. Zvolte mycí oleje a gely pro křehkou kůži.
- Nepoužívejte mycí houbu nebo rukavice, které pokožku dráždí.
- Po koupeli se dobře opláchněte a kůži osušte bez drhnutí.
- Bezprostředně po koupeli se namažte tělovým mlékem na atopický ekzém a obličej hydratujte pleťovým krémem pro atopiky.
Nejlepší kosmetika na atopický ekzém
AvèneXeraCalm A.D.relipidační krém pro suchou až atopickou pokožku 200 ml
395 Kč
BiodermaAtoderm Intensive Baumeintenzivní zklidňující balzám pro velmi suchou citlivou a atopickou pokožku 200 ml
352 Kč
EucerinAtopiControlsprchový a koupelový olej pro suchou a svědící pokožku 400 ml
412 Kč
AkceLa Roche-PosayLipikar Laitrelipidační tělové mléko proti vysušování pokožky 400 ml
455 Kč
Léčba atopického ekzému
Jednou z možností, jak se alespoň částečně zbavit atopického ekzému jsou kortikoidy, které nemocnému předepíše lékař. Kortikoidy léčí zánět v pokožce, ale měly by být předepisovány pouze krátkodobě v případě akutní zánětu.
Šetrnější než kortikoidy jsou lokálně působící imunosupresiva, které potlačují nežádoucí imunitní reakci v postiženém místě. V posledních letech vědci vyvíjí nové léky, které by mohly pomoci léčit atopický ekzém u dětí i dospělých.
Přírodní léčba atopického ekzému
K boji proti atopického ekzému přírodní cestou se doporučují bahenní lázně, obklady z otrub, sůl z mrtvého moře, konopný olej nebo rašelina. Doporučovány jsou pobyty u moře a dodržování základních pravidel v každodenním životě.
Další tipy, jak se zbavit atopického ekzému
Pobyty u moře
Mořská voda má blahodárný vliv na atopickou dermatitidu. Pobyt u moře by měl být ideálně čtrnáctidenní, aby se mohla atopická pokožka s mořskou vodou sžít. Při pobytu u moře nezapomínejte více než kdy jindy na ochranu před sluníčkem. Pomůže vám například opalovací krém pro děti na atopický ekzém, který je k pokožce maximálně šetrný.
Základní pravidla pro atopiky
- Upravujte si nehty. Dlouhé nehty vybízí ke škrábání a mohou tak napomáhat vzniku infekce.
- Vyhýbejte se prachu a roztočům. Mohou se nacházet v kobercích, matracích nebo závěsech. Často větrejte.
- Nepoužívejte syntetické tkaniny a povlečení – kůže se potí a svědí. Raději zvolte přírodní materiály, jako je bavlna.
- Používejte jemné prací prostředky a vyhněte se aviváži.
- Nechoďte na přímé slunce mezi 11 a 16 hodinou. Před pobytem na slunci použijte přípravek s vysokým ochranným faktorem.
- Omezte mléčné výrobky, ořechy a mořské plody. Mohou být spouštěči vzplanutí.
- Vyhýbejte se cigaretovému a doutníkovému kouři a alkoholu.
- Dopřejte si dostatek spánku a zkuste to bez stresu.