Péče o prsa a bradavky

Oleje, masti i krémy na prsa a bradavky

Udržujte svá prsa v nejlepší kondici i během těhotenství a kojení! Prsa měnící svůj objem potřebují kvalitní oporu v podobě kojicí podprsenky, aby měla mléčná žláza prostor ke správnému rozvoji. Kromě vhodného prádla však dopřejte prsům také intenzivní vyživující péči, která pomůže zvýšit elasticitu pokožky a předejít jejímu povadání, působí preventivně proti striím a v neposlední řadě pečuje o bolavé bradavky při kojení.

Jak pečovat o prsa v těhotenství

V těhotenství se zvyšuje citlivost bradavek a dochází k náhlé změně velikosti poprsí, která může mít za následek popraskání elastických vláken, vysušení kůže a vznik strií na prsou. Začněte s používáním vyživujícího oleje na prsa či zpevňujícího krému na strie v těhotenství, masírujte prsa krouživými pohyby a udržujte pokožku pružnou a vláčnou.

Náš tip: Již v těhotenství může dojít k samovolnému úniku mleziva z prsu (kolostrum). Abyste zabránila případnému ušpinění oblečení, doporučujeme začít používat jednorázové vložky do podprsenky.

Péče o prsa po porodu

  • Po porodu se začíná tvořit mléko a nalévání prsou způsobuje jejich tvrdnutí a občasnou horkost. Ulevit vám pomůže pravidelné masírování ztvrdlých míst pomocí oleje na prsa. Masáž zmírní bolest a povzbudí funkci prsních žláz. Před kojením prsa omyjte.
  • Ochrannou mast na bradavky nebo zklidňující balzám na bradavky používejte preventivně vždy po kojení a omytí prsou, předejdete tak vzniku bolavých trhlinek (tzv. ragád), usnadníte kůži regeneraci a zklidníte podráždění. Vyzkoušejte například krém na bradavky s obsahem lanolinu, na bradavky je vhodný i v období kojení, protože je neparfemovaný a zcela bez chuti. Před dalším kojením krém vždy otřete.
  • Krém na zpevnění prsou po porodu zlepšuje celkový stav pokožky a napomáhá jejímu zpevnění. Pokožka je pružná a rychleji se regeneruje, navíc dochází ke zvýšení cirkulace krve a do prsních tkáních a svalů se dostává nový kyslík, který pomáhá udržet mladistvý vzhled pokožky. Zpevňující krém na prsa obvykle obsahuje vyživující kakaové a bambucké máslo, hydratační vitamín E a zpevňující kolagen.

Náš tip: Během prvních dnů po porodu doporučujeme využívat hydrogelové vložky na bradavky, které pomáhají regenerovat pokožku a lze jej použít také vychlazené jako studený obklad.

Hýčkejte svá prsa v těhotenství i po porodu a ony se vám odmění krásným a zdravým vzhledem! Kvalitní těhotenskou kosmetiku a potřeby pro těhotné a kojící maminky najdete na notino.cz.