Užijte si slunečné dny bez starostí! Hřejivé sluneční paprsky podporují v těle tvorbu vitaminu D a pozitivně ovlivňují naši náladu, nadměrné slunění se ale může nepříjemně podepsat na zdraví a kráse naší kůže. Zjistěte, co vaše pokožka na slunci potřebuje, a objevte na Notinu ten nejlepší opalovací krém!
Proč je důležité pokožku chránit
Věděli jste, že naše pokožka si každé spálení dlouho pamatuje? Pravidelné působení ultrafialového záření na naši pleť a každé spálení a podráždění od sluníčka se může na stavu pokožky projevit i za několik desítek let. Náš imunitní systém se sice snaží poškozené buňky opravit či zničit, ale jeho schopnost je omezená a v průběhu let se vyčerpává, což může zvyšovat riziko rakoviny kůže.
Nebezpečné UV záření přitom nezpůsobuje jenom spálení, ale také předčasné stárnutí pleti, vrásky, ztrátu elasticity pokožky i tvorbu pigmentových skvrn.
TIP: Před slunečním zářením chraňte pokožku nejen v létě, ale po celý rok, a to i pokud je právě zataženo nebo jste ve stínu. Škodlivé záření totiž prostupuje i přes mraky, sklo, a dokonce se odráží od sněhu.
Co způsobuje UVA a UVB záření
Slunce produkuje ultrafialové záření, které škodí naší pleti, očím i vlasům. Rozlišujeme dva druhy škodlivého UV záření dopadající na zemský povrch, a tedy i na naši pleť.
- UVA záření (A označuje „aging“ neboli stárnutí) tvoří asi 95 % UV záření ze slunce. UVA záření proniká opravdu hluboko do kůže a je hlavní příčinou stárnutí pleti. Navíc dopadá na zemský povrch po celý rok, i když prší nebo je zataženo.
- UVB záření (B označuje „burning“ čili spálení) tvoří asi 5 % záření a proniká do epidermální vrstvy pokožky, kterou poškozuje. Tento typ záření sice stimuluje tvorbu melaninu, který je zodpovědný za opálení, ale podněcuje i spálení pokožky.
Co je SPF
Ochranný sluneční faktor neboli číslo SPF (Sun Protection Factor) určuje, jak dlouho bude krém na opalování pokožku chránit před UVB zářením. Čím vyšší je číslo SPF, tím se prodlužuje ochrana kůže před začervenáním a spálením. Pokud se například vaše pokožka snadno spálí za 10 minut na slunci, opalovací krém SPF 30 může tuto dobu navýšit až 30×, tedy až na 300 minut. Výsledný čas však závisí i na vašem fototypu, zeměpisné šířce i správnosti aplikace opalovacího přípravku.
- SPF 15 filtruje okolo 93 % UVB záření.
- SPF 30 pomáhá filtrovat asi 97 % UVB paprsků.
- SPF 50 filtruje až 98 % UVB záření.
Jak vybrat opalovací krém
Váháte, jaký opalovací krém k moři, na chatu či na hory? Opalovací přípravky se liší ochranným faktorem SPF, schopností chránit před oběma druhy UV záření, konzistencí, složením i možnostmi aplikace. Než se však pustíte do výběru toho nejlepšího opalovacího krému, určete nejdříve svůj fototyp, tedy jak vaše pokožka reaguje na slunce.
Rozlišujeme 6 základních fototypů
- Fototyp 1 se vyznačuje velmi světlou pletí, zrzavými či světle blond vlasy a pihami. Pro tento fototyp je vhodný krém na opalování 50+, neboť se kůže při pobytu na slunci obvykle spálí, zbarví se dočervena, nepříjemně se loupe a nehnědne. Vlastní přirozená ochrana pokožky s fototypem 1 trvá pouhých 5 až 10 minut.
- Fototyp 2 disponuje světlou až bledou pokožkou s pihami, oči jsou obvykle modré, šedé či zelené a vlasy světlé. Při pobytu na slunci rychle pihovatí, pokožka se snadno spálí, kůže se loupe a působí spíše dočervena, proto je vhodný opalovací krém 50+ a po získání základního opálení můžete ochranu snížit na SPF 30. Vlastní ochrana pokožky tohoto fototypu trvá pouze 10 až 20 minut.
- Fototyp 3 má světle hnědou pleť, obvykle hnědé oči a světle hnědé i tmavé vlasy. Tento typ se velmi dobře opaluje, spálení pokožky je výjimečné, mohou se objevit pihy a pokožka přirozeně hnědne. Pro tento typ je vhodný krém na opalování SPF 30 i SPF 50. Pokožka tohoto fototypu se sama ochrání proti slunečnímu záření po dobu 15 až 20 minut.
- Fototyp 4 má světle hnědou či tmavou pleť i tmavé oči. Tento typ se prakticky nespálí, pokožka brzy tmavne. I v takovém případě však doporučujeme chránit pokožku před škodlivým zářením opalovacími krémy SPF 30. Vlastní ochrana pokožky vydrží 25 až 35 minut.
- Fototyp 5 se vyznačuje tmavě hnědou či černou kůží a tmavýma očima. Přirozená barva vlasů je tmavě hnědá až černá. Na tomto typu se obvykle netvoří pihy, pokožka po opalování krásně tmavne a téměř netrpí na spálení. Pokožku přesto doporučujeme chránit opalovacími krémy se střední ochrannou, minimálně SPF 15.
- Fototyp 6 má velmi tmavou až černou pokožku, oči i vlasy. Na kůži se netvoří pihy, pokožka dokonale tmavne a nespálí se. Přesto doporučujeme používat opalovací krém.
TIP: I když máte vyšší fototyp a jen tak se nespálíte, volte vždy raději vyšší ochranný faktor a snižte tak riziko poškození kůže na minimum.
Jak vybrat faktor SPF?
Vhodnou výši ochranného faktoru zvolte podle svého fototypu i podle toho, kde budete opalovací kosmetiku používat.
- Na běžné denní nošení v mírném podnebném pásu postačí přípravky s nižší ochranou, v létě pak ochranu zvyšte na SPF 30. V případě fototypu 1 a 2 doporučujeme opalovací krém 50.
- Na horách i u moře vždy upřednostňujte vysoký ochranný faktor (SPF 30–50+). V rovníkových destinacích sáhněte vždy pro SPF 50+!
Druhy opalovacích přípravků podle konzistence
Prozkoumejte široký výběr opalovacích mlék, krémů, olejů na opalování a dalších přípravků:
- Opalovací krémy a mléka na opalování jsou ideální pro normální až sušší pokožku. Mají příjemnou konzistenci, dobře se vstřebávají, ale při jejich aplikaci dbejte na rovnoměrné nanášení. Obecně bývají krémy o něco hutnější než opalovací mléka.
- Opalovací spreje se pro svou snadnou aplikaci těší velké oblibě. Na trhu najdete opalovací krém ve spreji i opalovací olej ve spreji.
- Lehoučká a neviditelná opalovací mlha s SPF se super rychle aplikuje, skvěle se vstřebává a nezanechává lepivý film na pokožce. Navíc příjemně osvěží během horkých dní.
- Olej na opalování má často formu takzvaného suchého oleje, která nezanechává mastný pocit na pokožce, dobře se roztírá a vstřebává. Opalovací olej navíc udržuje pokožku dokonale vyživenou a vláčnou. Oblíbený je malinový, kokosový či mrkvový olej na opalování, který je ale kvůli nízkému stupni SPF vhodný spíše pro osoby s fototypem 4 a více.
- Máslo na opalování je skvělé pro suchou pokožku, kterou zanechá hloubkově vyživenou a uzamkne v ní vlhkost.
- Opalovací emulze a fluidy mají lehkou konzistenci a nemastné složení. Jsou ideální pro každodenní nošení a jako nekomedogenní opalovací krémy jsou vhodné pro mastnou a smíšenou pleť nebo při sportu.
- Opalovací gely mají skvělou vstřebatelnost, nezanechávají mastnou stopu, a dokonce příjemně chladí. Jsou vhodné pro mastnější typ pleti nebo jako ochrana při sportování.
- Opalovací roll-on je v podstatě opalovací mléko v kuličce, díky které se snadno aplikují. Jsou dostupné v praktickém balení, které se snadno vejde i do kabelky.
- Opalovací krém v tyčince je ideální k rychlé aplikaci na nos, tvář, uši i další části těla, kdykoliv během dne, bez umaštění rukou.
- Dekorativní kosmetika s SPF, jako jsou pudry, BB krémy a make-upy s SPF, jsou vhodné jako doplněk k ochrannému krému s faktorem.
TIP: Během slunečných dní zajistí ochranu vlasů před sluncem speciální přípravky s UV filtry, které chrání krásu i barvu vašich kadeří a dodávají jim potřebnou hydrataci a výživu.
Speciální krém na opalování na obličej
Pro ochranu jemné kůže na obličeji volte nejlépe speciální opalovací krém na obličej. Při jeho výběru se přitom zaměřte na svůj typ pleti nebo problém, který se svou pletí řešíte (existují i opalovací krémy proti pigmentovým skvrnám, vráskám nebo akné). Během chladnějších dní vás ochrání i pleťový krém s SPF, na léto pak volte opalovací krém s vysokým ochranným faktorem.
TIP: Pořiďte si opalovací mlhu na obličej a noste ji během léta stále u sebe. Nastříkat ji můžete během dne i přes make-up!
Širokospektrální opalovací krémy
Širokospektrální krémy (Broad Spectrum) chrání pokožku před UVB i UVA zářením zároveň. Poznáte díky označení PA (Protection grade of UVA) na obalu produktu.
Přírodní krémy na opalování
Pokud dáváte přednost přírodní kosmetice, vsaďte na přírodní opalovací krémy. Většinou fungují hlavně na bázi fyzikálních filtrů, které účinně chrání proti UVB paprskům.
TIP: Pokud je vaše pokožka velmi citlivá, suchá až atopická, můžete vyzkoušet opalovací krém pro atopiky, který je šetrný k pokožce a jemně ji hydratuje.
Chemické vs. minerální filtry v opalovacích krémech
Ochranné filtry se zjednodušeně řečeno dělí na chemické a minerální, některé opalovací přípravky pak tyto filtry kombinují, aby dosáhly co nejlepší ochrany před škodlivým zářením. Jaký je rozdíl mezi chemickým a minerálním filtrem?
- Syntetické filtry, nazývané také chemické filtry, v opalovacích krémech mají schopnost pronikat hluboko do pokožky, kde účinně pohlcují UVB záření tak, že jej jednoduše proměňují na teplo. Pro opravdu efektivní účinek potřebují být tyto filtry dostatečně vstřebané v pokožce, proto se doporučuje nanášet opalovací přípravky alespoň 20 minut před vystavením pokožky slunci. Chemické filtry se vyznačují lehkou texturou a velmi snadnou aplikací bez bílých skvrn na pokožce.
- Fyzikální filtry neboli minerální filtry, jako je například oxid zinečnatý či oxid titaničitý, naopak nepronikají do pokožky. Minerální opalovací krém vytváří na povrchu pokožky ochrannou vrstvu, která odráží UVB záření od kůže. Na rozdíl od syntetických filtrů tak minerální opalovací krémy účinkují okamžitě po aplikaci na pokožku.
Opalovací krémy pro děti
Jemná dětská pokožka je velmi náchylná na podráždění a spálení od sluníčka, proto děti na slunci vždy chraňte dostatečně vysokým SPF. Opalovací krém pro děti volte s SPF 30 až 50+, šetrným složením a lehkou texturou, která se dobře roztírá a rychle vstřebává. Dětský opalovací krém zpravidla zanechává po aplikaci jemné bílé stopy, což slouží pro vizuální kontrolu důkladné aplikace přípravku. Pro děti s velmi citlivou pokožkou je vhodný opalovací krém s minerálním filtrem, který je velmi šetrný a účinkuje hned po nanesení.
Opalovací krém pro miminko vybírejte s SPF 50+ a s tím nejjemnějším složením. Pamatujte, že u dětí do 3 let byste pobyt na přímém slunci měli omezit na minimum, dětská pokožka je totiž v tomto věku opravdu zranitelná. Více než kdy jindy tu platí, že opalovacím krémem byste miminko měli natírat i při pobytu ve stínu.
TIP: Kromě kvalitního dětského opalovacího krému vybavte své děťátko na slunečné dny kšiltovkou či lehkou dětskou čepičkou a nezapomeňte na sluneční brýle pro děti s UV filtry.
Jak používat opalovací krém
Krémy na opalování působí efektivně pouze v případě, že je aplikujeme správně, pravidelně a v dostatečném množství. Jak na to?
- Opalovací kosmetiku s SPF faktorem nanášejte na pokožku obličeje, krku, dekoltu a zbytku těla asi 20 minut před sluněním, aby se dostatečně vstřebala do pokožky.
- Opalovací krém na obličej nanášejte vždy až po použití hydratačního krému a nechte jej vstřebat před nanesením make-upu.
- Krémy s SPF faktorem je při slunění vždy nutné nanášet opakovaně alespoň každé 2 až 3 hodiny a po každém delším pobytu ve vodě nebo v případě zpocení (a to i u voděodolných opalovacích krémů).
TIP: Po každém opalování dodejte pokožce potřebnou hydrataci, zklidnění a výživu kvalitními krémy po opalování.
Další tipy pro zdravé opalování
- Pokud se chystáte slunit, začněte s přípravou kůže i několik týdnů před opalováním pomocí provitaminu A zvaného beta-karoten, který přispívá ke krásnému a dlouhotrvajícímu opálení.
- Pokožku chraňte vždy, a to i ve stínu či při zamračeném počasí.
- Během opalování nepoužívejte deodoranty, antiperspiranty ani parfémy.
- Dodržujte dostatečný pitný režim, který hydratuje pokožku zevnitř.
- Snažte se vyhýbat slunění v době mezi 11. a 15. hodinou, kde je slunce nejintenzivnější.
- Délku pobytu na slunci přizpůsobte svému fototypu, na přímém slunci se však zdržujte maximálně 4 hodiny.
- Velkou opatrnost vyžaduje opalování v těhotenství. V takovém případě se raději vyhýbejte cílenému slunění a vždy používejte krémy na opalování 50+ určené pro citlivou pokožku nebo opalovací krémy pro děti s vysokým faktorem.
- Věnujte pozornost změnám na kůži.
TIP: Pokud si chcete zlatavé zbarvení pokožky užívat po celý rok, vyzkoušejte kvalitní samoopalovací přípravky.
První pomoc při spálení pokožky
- Ihned při prvních příznacích na kůži, jako je pálení, svědění a píchání, se schovejte do stínu nebo se oblékněte. Samotné zarudnutí pokožky se může dostavit později.
- Zvyšte příjem tekutin.
- Na spálenou pokožku pomohou chladné obklady. Použijte vodu nebo vychlazený odvar z černého či zeleného čaje. Vhodné jsou obklady z tvarohu nebo jogurtu.
- Pravidelné sprchování ve vlažné vodě pomáhá zklidnit pokožku.
- Ošetřete pokožku regeneračními přípravky s obsahem panthenolu a dalších aktivních složek, jako je aloe vera, vitamin A nebo měsíček lékařský.
- Vyhýbejte se co nejvíce slunci, dokud se stav pokožky nezlepší. Na slunci pokožku chraňte pomocí volnějšího prodyšného oblečení.
- Puchýřky nikdy nepropichujte.
- V případě bolesti zvažte užití léků proti bolesti, nejlépe s protizánětlivými účinky.
- Při těžkém spálení vyhledejte lékařskou pomoc.
Co pomáhá na sluneční alergii?
Sluneční alergie je přehnaná reakce imunitního systému na slunce. Velmi často se projevuje na dovolených, když opustíme mírné pásmo a zamíříme do tropických krajin. Silné UV záření na odhalených částech těla vytvoří kopřivku či svědivé a zarudlé puchýřky, které mohou mokvat. Pokud trpíte na sluneční vyrážku, doporučujeme používat speciální opalovací krém na sluneční alergii, slunit se opatrně a pravidelně a posilovat imunitu, která ovlivňuje reakci kůže na sluneční paprsky.
Milujete slunění, ale bojíte se spálení? Nejlepší opalovací krém na obličej i tělo, cestovní opalovací přípravky, vitaminy na opalování, krémy s minerálními filtry, vyživující suché oleje na opalování i urychlovače opálení na vás již čekají na notino.cz.