Akné není jen problémem dospívání, jeho příznaky se mohou projevit v každém věku. Pupínky přitom představují estetický problém, který je tím horší, pokud na pokožce zůstanou výrazné jizvičky a červené či hnědé fleky (tzv. hyperpigmentace po akné). Přečtěte si, jak se zbavit jizev po akné i jak jim aktivně předcházet. Prevence je totiž vždy to nejlepší řešení.
Proč vznikají jizvy a skvrny po akné?
Jizvičky po akné – Jizvy vznikají poškozením svrchní vrstvy pokožky spolu s narušením hlubších vrstev kůže často i v důsledku nešetrného vymačkávání a jiného narušování pupínků. Takto poškozená kůže se totiž nedokáže regenerovat do stejného stavu jako před akné. V místě poranění se tak vytvoří náhradní tkáň z kolagenových vláken (granulační tkáň), která má za úkol vyplnit ránu a podpořit hojení pokožky, avšak nová tkáň po zhojení může zůstat viditelně odlišná od okolní kůže.
Druhy jizev po akné
K účinnému odstranění jizev po akné je důležité nejdříve znát jejich typ, vlastnosti, tvar i velikost. Hluboké a rozsáhlé zjizvení je vhodné konzultovat s lékařem, který doporučí, jaká metoda vyhlazení jizev po akné je pro vás vhodná. Mírné typy jizev a skvrny po akné však můžete ošetřit v pohodlí domova. Jaké rozlišujeme základný druhy jizev?
- Atrofické jizvy jsou hluboké vpadlé jizvy po akné, které vznikají, pokud se rána po pupínku nehojí správně, nebo pokud je množství vazivové tkáně v daném místě příliš malé. Tento druh zjizvění připomíná vpichy tlustých jehel, proto bývá označován také jako “ice pick” jizvy či cepínové jizvy a je poměrně složité je odstranit.
- Hypertrofické jizvy jsou typické vyvýšenou kůží v místě zjizvené tkáně. To je způsobeno vytvořením nekvalitní tkáně v místě po pupínku. Tato tkáň má odlišnou strukturu a působí tužším dojmem než okolní pokožka.
- Keloidní jizvy vznikají v momentě, kdy dojde ke zvětšení a rozšíření původně hypertrofické jizvy do dalších oblastí kůže. Tyto zpočátku červenofialové vyvýšené jizvy mohou postupně blednout. Keloidní jizvy mohou vznikat i během hojení popálené kůže.
Jak na odstranění jizev v obličeji i po těle?
O léčbě jizev se nejlépe poraďte se svým dermatologem, který navrhne nejlepší řešení na míru vaší pleti. Pamatujte, že některé jizvy po akné nelze zcela odstranit, avšak jejich vzhled lze správnou péčí výrazně zlepšit. Mírné zjizvení na kůži nemusí být časem dokonce vůbec viditelné a poradíte si s ním i doma. Obecně platí, že léčba jizev po akné musí být zahájena až po vyléčení akné.
Estetická dermatologie – ošetření jizev a hyperpigmentace po akné
Pokud vás trápí opravdu rozsáhlé zjizvení po akné, doporučujeme konzultaci s dermatologem, který určí vhodný typ ošetření pokožky. Některé metody, jako je ošetření Led světem, ultrazvukovou špachtlí nebo dermarollerem, jsou již dostupné i pro domácí použití. Mezi nejpoužívanější metody odstranění jizev po akné u dermatologa patří:
- Chemický peeling na jizvy po akné představuje neinvazivní metodu, která efektivně zjemňuje jizvy i rozšířené póry a zmírňuje červené fleky po akné. Účinnou látkou chemického peelingu je obvykle kyselina glykolová.
- Mikrodermabraze napomáhá vyhlazení jizev a dalších nerovností na pleti, změkčení pokožky a odstranění tkáně po akné pomocí vysokorychlostní elektrické frézky.
- Kryoterapie je léčba určená k péči o keloidní jizvy, kdy dochází ke “zmrazení” kůže a následného vpichování kortizonu.
- Led maska neboli terapie fotonovým světlem, které zcela neinvazivně a bezbolestně prostupuje do nitra buněk, kde pomocí různých vlnových délek (různých barev světla) stimuluje pokožku k regeneraci a snižuje viditelnost pigmentových skvrn na kůži
Jizvy po akné – babské rady
Přemýšlíte, jak zesvětlit fleky po akné pomocí přírodních surovin? Vyzkoušet můžete i babské rady na jizvičky po akné, suroviny však vždy aplikujte pouze na zahojená místa, nikdy na otevřené ranky. Med pomáhá pokožku s jizvami změkčit a hydratovat. Gel z Aloe vera zase hydratuje pokožku a mírně ji může i zesvětlit. Tea tree zklidňuje pleť a zesvětlovat flíčky. A kokosový olej se hodí k masáži pleti a její intenzivní hydrataci.