Přejít na hlavní obsah

Jizvy po akné

Akné není jen problémem dospívání, jeho příznaky se mohou projevit v každém věku. Pupínky přitom představují estetický problém, který je tím horší, pokud na pokožce zůstanou výrazné jizvičky a červené či hnědé fleky (tzv. hyperpigmentace po akné). Přečtěte si, jak se zbavit jizev po akné i jak jim aktivně předcházet. Prevence je totiž vždy to nejlepší řešení.

Proč vznikají jizvy a skvrny po akné?

Jizvičky po akné – Jizvy vznikají poškozením svrchní vrstvy pokožky spolu s narušením hlubších vrstev kůže často i v důsledku nešetrného vymačkávání a jiného narušování pupínků. Takto poškozená kůže se totiž nedokáže regenerovat do stejného stavu jako před akné. V místě poranění se tak vytvoří náhradní tkáň z kolagenových vláken (granulační tkáň), která má za úkol vyplnit ránu a podpořit hojení pokožky, avšak nová tkáň po zhojení může zůstat viditelně odlišná od okolní kůže.

Hyperpigmentace po akné – Po narušení jednotlivých vrstev kůže mohou v místě po zaníceném pupínku vznikat kromě jizev i hnědé či červené fleky po akné.

 • Červené skvrny po akné jsou způsobeny zvýšením průtoku krve v místě pupínku, skvrny mohou přetrvávat na kůži i po zmizení akné.
 • Hnědé skvrny po akné vznikají po prodělaném zánětu, kdy se v pokožce nahromadí větší množství pigmentu neboli melaninu, a vznikají tak nevzhledné pigmentové skvrny po akné. Vzhled pigmentových skvrn pak zhoršuje škodlivé UV záření.

Jak se liší zjizvená tkáň v pokožce od zdravé?

 • V místě zjizvení se neobnovují mazové ani potní žlázky.
 • Dochází ke snížení elastických vláken v pokožce, které se projeví hrubou strukturou pleti.
 • Krevní oběh a hydratace jsou v takovém místě omezené, proto se pokožka rychleji vysušuje.
 • V místě zjizvení nerostou vousy, chlupy ani vlasy.

celý text skrýt text

Druhy jizev po akné

K účinnému odstranění jizev po akné je důležité nejdříve znát jejich typ, vlastnosti, tvar i velikost. Hluboké a rozsáhlé zjizvení je vhodné konzultovat s lékařem, který doporučí, jaká metoda vyhlazení jizev po akné je pro vás vhodná. Mírné typy jizev a skvrny po akné však můžete ošetřit v pohodlí domova. Jaké rozlišujeme základný druhy jizev?

 • Atrofické jizvy jsou hluboké vpadlé jizvy po akné, které vznikají, pokud se rána po pupínku nehojí správně, nebo pokud je množství vazivové tkáně v daném místě příliš malé. Tento druh zjizvění připomíná vpichy tlustých jehel, proto bývá označován také jako “ice pick” jizvy či cepínové jizvy a je poměrně složité je odstranit.
 • Hypertrofické jizvy jsou typické vyvýšenou kůží v místě zjizvené tkáně. To je způsobeno vytvořením nekvalitní tkáně v místě po pupínku. Tato tkáň má odlišnou strukturu a působí tužším dojmem než okolní pokožka.
 • Keloidní jizvy vznikají v momentě, kdy dojde ke zvětšení a rozšíření původně hypertrofické jizvy do dalších oblastí kůže. Tyto zpočátku červenofialové vyvýšené jizvy mohou postupně blednout. Keloidní jizvy mohou vznikat i během hojení popálené kůže.

Jak předcházet jizvičkám po akné?

 • Během dne se snažte nesahat prsty na obličej, abyste do citlivých a podrážděných míst nezanesli bakterie.
 • Jizvy na obličeji i na těle mohou vznikat, pokud prsty či kosmetickými pomůckami zasahujeme do komedomů, bílých teček a pupínků, což může poškodit drobné cévky, žlázy a tkáň kolem pupínku. Akné na tváři ani po těle proto nestrhávejte ani nevymačkávejte.
 • K čištění pleti používejte šetrné přípravky, při silném akné vyměňte mýdla na obličej a peeling za pěnivé přípravky k čištění pokožky nebo micelární vody.
 • Vybírejte si výhradně nekomedogenní kosmetiku vhodnou pro problematickou pleť a pro denní péči volte vždy krémy s SPF, aby nedocházelo ke vzniku tmavých skvrn po akné.
 • Pro domácí ošetření nepoužívejte vysoce koncentrované přípravky s AHA kyselinami, které mohou způsobit podráždění.

celý text skrýt text

Jak na odstranění jizev v obličeji i po těle?

O léčbě jizev se nejlépe poraďte se svým dermatologem, který navrhne nejlepší řešení na míru vaší pleti. Pamatujte, že některé jizvy po akné nelze zcela odstranit, avšak jejich vzhled lze správnou péčí výrazně zlepšit. Mírné zjizvení na kůži nemusí být časem dokonce vůbec viditelné a poradíte si s ním i doma. Obecně platí, že léčba jizev po akné musí být zahájena až po vyléčení akné.

Jak se zbavit jizev po akné doma

 • Pravidelné masáže představují výborný způsob, jak se zbavit jizvy na obličeji či na těle, a to v pohodlí svého domova. Tento postup může být v případě jemných jizev a skvrn po akné opravdu účinný, neboť dochází ke zlepšení cirkulace krve v kůži, zvyšuje se pružnost pokožky v místě zjizvení i celková hydratace pleti. K masáži můžete využít i různé masážní přístroje či pomůcky – například roller na obličej nebo kámen gua sha.
 • Sérum na jizvy po akné – Vyživující sérum redukující skvrny a jizvy po léčbě akné by mělo obsahovat účinné látky, které se postarají o sjednocení pleti, zesvětlení pigmentových skvrn a celkovou regeneraci pokožky po zánětu. Co na jizvičky po akné opravdu funguje je vitamin C, niacinamid, kyselina salicylová či retinol.
 • Krém na jizvy po akné – Vybírejte nekomedogenní krémy, které neucpávají póry, a nepřispívají tak k návratu akné. Pokud vás stále ještě někdy trápí nějaký ten pupínek, používejte speciální přípravky na akné, které podporují hojení pupínků, intenzivně hydratují pleť bez zanechání mastného filmu a působí preventivně proti vzniku pigmentace po akné.
 • Peeling na jizvy po akné – Vyhněte se mechanickým peelingům s mikročátečkami, které by mohli pleť ještě více podráždit. A vsaďte spíše na jemné enzymatické peelingy, které sjednocují tón pleti. Existují i účinné chemické peelingy pro domácí použití. S jejich aplikací ale buďte velmi opatrní a jejich používání raději zkonzultujte s dermatologem. Po používání peelingu pak nikdy nezapomeňte používat vysokou SPF ochranu. Bez ní by se vzhled flíčků po akné mohl naopak zhoršit.
 • Pokud trpíte pigmentovanými skvrnami po akné, využijte zesvětlující přípravky na pigmentové skvrny.

celý text skrýt text

Estetická dermatologie – ošetření jizev a hyperpigmentace po akné

Pokud vás trápí opravdu rozsáhlé zjizvení po akné, doporučujeme konzultaci s dermatologem, který určí vhodný typ ošetření pokožky. Některé metody, jako je ošetření Led světem, ultrazvukovou špachtlí nebo dermarollerem, jsou již dostupné i pro domácí použití. Mezi nejpoužívanější metody odstranění jizev po akné u dermatologa patří:

 • Chemický peeling na jizvy po akné představuje neinvazivní metodu, která efektivně zjemňuje jizvy i rozšířené póry a zmírňuje červené fleky po akné. Účinnou látkou chemického peelingu je obvykle kyselina glykolová.
 • Mikrodermabraze napomáhá vyhlazení jizev a dalších nerovností na pleti, změkčení pokožky a odstranění tkáně po akné pomocí vysokorychlostní elektrické frézky.
 • Kryoterapie je léčba určená k péči o keloidní jizvy, kdy dochází ke “zmrazení” kůže a následného vpichování kortizonu.
 • Led maska neboli terapie fotonovým světlem, které zcela neinvazivně a bezbolestně prostupuje do nitra buněk, kde pomocí různých vlnových délek (různých barev světla) stimuluje pokožku k regeneraci a snižuje viditelnost pigmentových skvrn na kůži
 • Intenzivní pulzní světlo (IPL) ničí bakterie způsobující akné, nejčastěji se využívá k léčbě akné v obličeji, ramenou a na zádech.
 • Mikrojehličkový aplikátor neboli dermaroller je pomůcka s vysokým počtem jemných jehliček o délce od 0,2 mm až po 2 mm, které propichují svrchní vrstvu pokožky, čímž dochází k povzbuzení přirozeného procesu hojení pomocí zvýšení produkce kolagenu, elastinu i kyseliny hyaluronové.
 • Laserové odstranění jizev po akné je vhodné hlavně v případě čerstvých projevů výskytu pupínků. Předchází totiž ucpávání pórů tím, že omezí nadprodukci mazových žláz, funguje tedy jako prevence akné. Zároveň laser na jizvy po akné aktivuje v narušené pokožce přirozený proces spontánního hojení.
 • Ultrazvuková špachtle napomáhá změkčení jizev a snížení jejich viditelnosti.

celý text skrýt text

Jizvy po akné – babské rady

Přemýšlíte, jak zesvětlit fleky po akné pomocí přírodních surovin? Vyzkoušet můžete i babské rady na jizvičky po akné, suroviny však vždy aplikujte pouze na zahojená místa, nikdy na otevřené ranky. Med pomáhá pokožku s jizvami změkčit a hydratovat. Gel z Aloe vera zase hydratuje pokožku a mírně ji může i zesvětlit. Tea tree zklidňuje pleť a zesvětlovat flíčky. A kokosový olej se hodí k masáži pleti a její intenzivní hydrataci.