Zvýšená teplota i horečka mohou být nepříjemným projevem různých onemocnění, avšak k jejich správnému odhalení je zapotřebí zejména kvalitní a přesný teploměr. Moderní lékařské teploměry dnes spolehlivě měří teplotu vám i vašim blízkým během několika sekund, a některé multifunkční teploměry toho dokonce zvládají ještě mnohem víc! Vyberte si z pestré nabídky osobních teploměrů na notino.cz ten nejlepší teploměr na míru, ať už je to moderní digitální teploměr, lékařský ušní teploměr pro děti i dospělé, praktický bezdotykový teploměr na čelo nebo klasický skleněný teploměr.
Jak si vybrat nejlepší teploměr?
Kromě případné nemoci dokážou moderní zdravotnické teploměry napovědět i další údaje, a to nejen o stavu našeho těla. Některé teploměry zvládají měřit bazální teplotu u žen, teplotu okolního vzduchu, kojeneckých lahví či vody ve vaničce. Na trhu navíc existuje mnoho provedení, ať už je to digitální teploměr s ohebnou špičkou, vodotěsný teploměr, dětský bezkontaktní teploměr i dudlíkový pro miminka. Při výběru spolehlivého teploměru podle vašich preferencí se tedy zaměřte na několik důležitých faktorů:
- Na jakém místě chcete teplotu měřit?
- Komu budete teplotu měřit?
- Jak často budete teploměr potřebovat?
- Chystáte se teplotu měřit pravidelně?
- Jakou přesnost od teploměru požadujete?
Osobní teploměry – základní rozdělení
Typy teploměrů lze pro začátek rozdělit podle způsobu měření tělesné teploty:
- Kontaktní teploměry (dotykové), jako je klasický rtuťový teploměr ve skle, nebo digitální teploměr obvykle z plastu. Tento typ teploměru se vkládá do podpaží, úst, pochvy či konečníku, kde odečítá teplotu několik sekund až minut. Většinou jsou voděodolné a lze je oplachovat či dezinfikovat.
- Bezkontaktní teploměry (bezdotykové) jako například infračervený teploměr, který představuje o něco dražší variantu, avšak prvotní investice se opravdu vyplatí, a to zejména u malých dětí. Infra teploměry měří přesnou teplotu během několika vteřin, stačí je jen zblízka namířit na čelo, spánek či ucho (u dětí i během spánku), nebo na různé předměty a kapaliny jako kojenecké mléko a výživa, voda ve vaničce nebo teplota v místnosti.
Další faktory pro výběr teploměru
- Rychlost měření se u teploměrů může pohybovat od 0,5–600 s, avšak velmi rychlé měření může vést k odchylkám.
- Rozsah měření se u klasických skleněných teploměrů obvykle pohybuje od 35 do 42 °C, u digitálních teploměrů bývá od 0 po 100 °C. Na tento údaj se zaměřte hlavně v případě, že chcete kromě tělesné teploty měřit i teplotu dětské výživy apod.
- Maximální počet měření udává maximální životnost teploměru, tedy kolik měření váš teploměr spolehlivě zvládne.
- Velikost teploměru obvykle závisí, zda chceme měřit teplotu dětem či dospělým. Teploměr pro miminko by měl být menší, teploměr pro starší osoby by měl zase disponovat dobře čitelným displejem.
- Ohebná špička u bazálních a rektálních teploměrů poskytuje pohodlné a bezbolestné měření.
- Protiskluzová úprava je ideální v případě dětských teploměrů, pogumovaný povrch zabraňuje vyklouznutí teploměru.
Rtuťový vs digitální teploměr – který je lepší?
Klasický skleněný teploměr může zprvu působit jak levnější varianta, přesto bychom se dnes měli zaměřit hlavně na naše zdraví. Od roku 2009 je v EU zakázáno prodávat rtuťové teploměry, dnešní lékařské teploměry ze skla proto obsahují galium nebo jeho směs s indiem a cínem. Porovnejte si všechny pro a proti.
Skleněné teploměry:
- jsou křehké,
- spolehlivé měření teploty zabere 5 až 10 minut,
- hůře se sklepávají.
Digitální teploměry:
- neobsahují chemikálie,
- jsou odolné proti rozbití,
- konec měření obvykle signalizuje pípnutí,
- teplotu jednoduše přečtete na displeji,
- měření je rychlé,
- může mít i další praktické funkce.
Pokud si tedy teplotu měříte jen občas a nechcete být překvapeni náhle vybitou baterií, může pro vás být skleněný teploměr vhodnou variantou, v ostatních případech doporučujeme sáhnout spíše po teploměru digitálním.
Náš tip: Jak sklepat teploměr? Pokud se vám nedaří skleněný teploměr sklepat, nechte jej nejdříve zchladnout nebo jej opláchněte ve studené vodě z kohoutku.
Bazální teploměr
Ovulační teploměr pro ženy je ideální přístroj pro hlídání ovulace, zjišťování plodných dnů i menstruace. Díky praktické aplikaci v telefonu se pomocí WiFi nebo Bluetooth synchronizují data s teploměrem a aplikace vytvoří přehledné grafy menstruačního cyklu, analýzy vašeho stavu, a dokonce umožní sdílení dat třeba s partnerem.
Teploměr pro miminka a starší děti
Měření teploty u miminek i větších ratolestí je dnes zcela snadné. Speciálně uzpůsobený dětský teploměr se od klasických teploměrů pro dospělé může mírně lišit:
- Bezkontaktní teploměry pro miminka s funkcí vypnutí zvuku umožňují měření teploty u spících dětí.
- Kontaktní teploměr pro děti, jako je například rektální teploměr, má obvykle ohebný gumový konec, který děťátko netlačí.
- Dudlíkový teploměr pro děti funguje jako kontaktní teploměr pro miminko, které je během měření zcela v klidu, navíc lze teplotu miminka odečítat i ve spánku.
- Teploměr pro novorozence a batolata je obvykle menší a může mít i hravý barevný design.
- Multifunkční teploměry pro děti zvládají měřit teplotu vody i okolního vzduchu, nebo třeba dětské výživy a nápojů.
Náš tip: Pro měření teploty vody můžete využít krásné dětské teploměry do vaničky, které měří teplotu přesně, rychle, jsou cenově dostupné, a navíc mají hravý design.
Chytré multifunkční teploměry
Chytré teploměry se v domácnosti stávají opravdovými pomocníky, neboť nabízejí celou řadu speciálních funkcí:
- Možnost ukládání historie měření.
- Paměť pro více uživatelů.
- Synchronizace s mobilní aplikací i připomenutí léků přímo v aplikaci.
- Automatické vypnutí po dokončení měření.
- Možnost přepínání mezi °C a °F.
- Indikátor stavu baterie.
- Tichý režim pro měření teploty dětí během spánku.
Jak správně měřit teplotu?
Přesné měření teploty u dětí i dospělých záleží hlavně na typu zvoleného teploměru, proto si vždy nejdříve přečtěte instrukce od výrobce na obalu produktu.
- Teplotu se snažte měřit vždy na stejném místě (v podpaží, v ústech, na čele, uchu či rektálně), jinak se mohou výsledky mírně lišit.
- K měření používejte stejný teploměr kvůli možným odchylkám mezi přístroji.
- Teplota se během dne může lišit, proto ji nejlépe měřte ve stejnou denní dobu.
- Po probuzení či fyzické aktivitě vyčkejte s měřením alespoň půl hodiny, až se tělesná teplota ustálí.
- Během měření se snažte klidně a pravidelně dýchat.
- Měření provádějte vždy na nahé kůži, ne přes oblečení.
Přesný a spolehlivý teploměr i další zdravotnické potřeby, jako jsou inhalátory, glukometry a tlakoměry najdete již dnes v sekci lékárna na notino.cz!