Mezizubní kartáčky

Udržujte své mezizubní prostory čisté a vyberte si ten nejlepší mezizubní kartáček! Na notino.cz najdete jen profesionální mezizubní kartáčky od značek doporučovaných předními odborníky na dentální hygienu. Používejte každý den mezizubní kartáčky a nedejte mezizubním kazům a zánětům dásní šanci! Jak na mezizubní kartáčky.

Filtr
Cenové rozpětí

Značka
Pro koho?
Dárky a akce
Hodnocení
 •   10
 •   1
 •   1

Jak na mezizubní kartáčky

Nepodceňujte čištění mezizubních prostor a předejděte vzniku parodontózy či mezizubních kazů! Používejte každý den mezizubní kartáček na užijte si perfektně čistých zubů, zdravých dásní i svěžího dechu. Na notino.cz najdete mezizubní kartáčky značky Curaprox, G.U.M i TePe doporučované odborníky na dentální hygienu.

Proč používat mezizubní kartáček?

Běžným kartáčkem na zuby není možné vyčistit celý zub a odstranit tak zubní plak usazený v mezizubních prostorách. Pokud se mezizubní prostory řádně nevyčistí, dochází k množení bakterií a vznikají zubní kazy i nepříjemné záněty dásní a následně parodontóza (hovorově paradentóza). Jedině díky mezizubním kartáčkům lze ústní dutinu udržet zcela v čistotě a předejít zubnímu kazu i usazování zubního kamene. Víte, jak si správně vybrat?

Zubní nit nebo mezizubní kartáček?

Pokud přemýšlíte, zda do pravidelné péče o zuby zařadit dentální nit nebo spíše mezizubní kartáček, my radíme oboje!

Mezizubní kartáčky jsou pro čištění těžko dostupných prostor v zadní části úst lepší a také jsou mnohem šetrnější k dásním. Při čištění zubní nití totiž může dojít k poranění dásně a tím k množení bakterií. Proto pro čištění zadních zubů, které jsou mnohem objemnější a složitěji tvarované, doporučujeme použít mezizubní kartáčky. Pro velmi těsné mezizubní prostory a přední zuby s rovnými bočními plochami můžete naopak zvolit voskovanou zubní nit.

Jak vybrat mezizubní kartáček?

Při výběru musíme zohlednit velikost mezizubních prostor. Příliš malý kartáček totiž efektivně nevyčistí větší mezizubní prostory a příliš velký kartáček může naopak poškodit dásně i zuby. Mezizubní kartáčky se však mohou lišit také tvarem a způsobem použití.

Jak zvolit správnou velikost mezizubního kartáčku?

Mezizubní kartáčky jsou dostupné v mnoha velikostech a u každého výrobce se mohou velmi lišit. Velikost kartáčků se obecně pohybuje v rozmezí od 0,35 mm - 1,8 mm a výrobci různé velikosti značí také barevně.

O správné velikosti mezizubního kartáčku je lepší poradit se přímo s odborníkem na dentální hygienu, protože velikost mezizubních prostor je velmi individuální. Také se doporučuje používat více velikostí mezizubních kartáčků, protože použití příliš malého kartáčku do velkého mezizubního prostoru nemá vůbec žádný efekt a každý mezizubní prostor je jednoduše jinak velký. U předních zubů se zpravidla používají tenčí kartáčky, u zadních zubů naopak i více variant širších kartáčků.

Pokud si chcete kartáčky raději vybrat sami, zvolte velikost tak, abyste při použití cítili lehký tlak štětin na zub. Na začátku zvolte raději tenčí kartáček a jakmile si dásně zvyknou na mezizubní čištění, můžete velikost postupně zvyšovat.

Druhy mezizubních kartáčků

Kartáčky se liší podle toho, zda po opotřebení vyměníte pouze štětinky nebo celý kartáček:

 • Vyměnitelné kartáčky – mezizubní kartáček se skládá ze dvou částí. Z držáku a štětinek. Tyto kartáčky jsou navrženy tak, aby se štětinky mohly po opotřebení vyměnit (cca po 7–14 dnech). Držák na mezizubní kartáčky bývá delší než u jednorázových.
 • Jednorázové kartáčky – po opotřebení se vyhodí celý kartáček a nahradí se zcela novým.

Kartáčky se také mohou lišit materiálem:

 • gumové mezizubní kartáčky
 • silikonové mezizubní kartáčky

Jak používat mezizubní kartáček?

 • Drátek mezizubního kartáčku přiložte na okraj mezizubního prostoru a směřujte pod mírným tlakem šikmo směrem ke korunce zubu.
 • Jakmile proniknete do mezizubního prostoru, srovnejte štětinku kartáčku do vodorovné polohy a mezizubní prostor pročistěte 2 tahy dopředu a dozadu.
 • Mezizubním kartáčkem čistěte pouze dásňový žlábek v mezizubním prostoru pod bodem kontaktu, nečistěte celý zub.
 • Nikdy kartáček neotáčejte při čištění kolem jeho osy.
 • Krvácení dásní při čištění mezizubním kartáčkem během prvního týdne je zcela běžné. Znamená to, že je vaše dáseň zanícená (tento zánět způsobuje starý bakteriální povlak).
 • Pokud po prvním týdnu začne krvácení ustupovat, dáseň se díky efektivnímu čištění uzdravuje a vy jste odvrátili vznik parodontózy.
 • Pokud krvácení dásní přetrvává, navštivte bezodkladně svého zubního lékaře.
 • Jakmile na kartáčku vidíte opotřebení, roztřepené štětinky nebo se drátek ohne, vyměňte kartáček za nový.
 • Čištění provádíme aspoň jednou denně, bakterie se v dutině ústní totiž znovu množí už po 24 hodinách.

Jak často měnit mezizubní kartáčky?

Pokud se vám kartáčky příliš často lámou, je možné, že jej nepoužíváte správně nebo je kartáček příliš nekvalitní. Jednorázový kartáček by měl vydržet minimálně týden, maximálně čtrnáct dní.

Objevte ty nejlepší mezizubní kartáčky na notino.cz a dopřejte svým zubům maximální čistotu bez nepříjemných kazů a parodontózy. Protože čisté zuby se nekazí!

celý text skrýt text