Lupénka
Suchá a olupující se pokožka, ložiska na kůži, která svědí, praskají a bolí – tak se projevuje nepříjemná kožní nemoc lupénka. Někomu znepříjemňuje život denně, jiní se s ní potýkají jenom párkrát do roka. Zjistěte, co lupénku způsobuje, co ji zhoršuje a jak se o pokožku s lupénkou starat.
Produkty |
Co je lupénka neboli psoriáza
Lupénka (psoriáza) je neinfekční zánětlivé kožní onemocnění, které postihuje zhruba 2–3 % populace. Zatímco přirozeně se celá pokožka obnoví za 4 týdny, při lupénce je tento proces zrychlený a trvá asi jen 4 dny. Nevyzrálé kožní buňky se pak v postižených místech rychle vrší a následně odlupují. Objevují se výrazná šupinková ložiska, pokožka je zarudlá a svědí.
Příznaky lupénky
Jak vypadá začínající lupénka? Zpočátku jsou příznaky nespecifické – suchá a svědivá pokožka nebo mírné otoky a zarudnutí. Jakmile ale propukne onemocnění naplno, objeví se typické projevy lupénky. Především výrazně zarudlá suchá ložiska s bílými nebo stříbrnými šupinkami, svědění a začervenání místa. Suchá pokožka může praskat a krvácet.
Objevit se může lupénka na těle prakticky kdekoli







Proč lupénka vzniká?
Lupénku řadíme mezi autoimunitní choroby, ale její přesná příčina není známá. Velkou úlohu jistě sehrává dědičnost. Zděděný genetický předpoklad ale sám o sobě k rozvoji lupénky nestačí.
Rozhodující jsou i vnější a vnitřní provokující faktory, jako je:
- infekce
- poranění kůže
- hormonální změny (puberta, menopauza)
- kouření, alkohol, chemikálie
- psychické vypětí a stres
- vnější prostředí (spálení pokožky sluncem, suchý vzduch, nízké teploty)
Ať už je ale lupénka ze stresu, nebo nechtěným zděděným dárkem od rodičů, správnou léčbou a péčí o postiženou pokožku můžete projevy lupénky zmírnit.
Typy lupénky
Existuje hned několik forem lupénky, se kterými se můžete setkat. Některé navíc se svou podobou výrazně odlišují od běžných projevů.
- Plaková psoriáza: Nejčastější typ s vyvýšenými, rudými a ostře ohraničenými ložisky (plaky), které jsou pokryté stříbřitými šupinami odumřelých buněk.
- Kapkovitá lupénka: Malé červené kapkovité léze na kůži, které se objevují na trupu nebo končetinách. Obvykle nejsou tak vyvýšené jako léze ložiskové lupénky. Kapkovitá lupénka může poprvé propuknout v dětství, často po prodělání angíny.
- Pustulózní lupénka: Vyznačuje se náhlým vznikem ložisek zarudlé kůže ve formě bolestivých hnisavých puchýřů na rozsáhlých částech těla.
- Erytrodermická psoriáza: Vzácná a závažná forma lupénky s rozsáhlým zarudnutím a olupováním kůže po celém těle. V tomto případě je důležité co nejdřív vyhledat odbornou pomoc.
Lupénka u dětí
Lupénka u miminek bývá diagnostikovaná jen zřídka. Nejčastěji se zaměňuje za jiné kožní onemocnění, jako jsou ekzémy nebo seboroická dermatitida. Pokud ale sledujete jakékoli změny na dětské kůži, poraďte se raději s lékařem. Lupénka se totiž může objevit ve všech věkových kategoriích a nevyhýbá se ani dětem.
Léčba lupénky
Protože lupénka není jenom estetickou záležitostí, je důležité navštívit lékaře nebo dermatologa, který stanoví správnou léčbu. Ta se zpravidla odvíjí od aktuálního stavu a velikosti ložisek. Jak léčit lupénku:



Co pomáhá na lupénku?
Kromě správné léčby je důležitá také každodenní péče o pokožku a úprava návyků. Stačí pár drobných změn a projevy lupénky můžete mít pod kontrolou.
Péče o pokožku s psoriázou
1. Myjte šetrně pokožku
Používejte jemná mýdla a mycí oleje, které jsou vhodné pro atopiky nebo jsou určené přímo pro pacienty s lupénkou. Vaši pokožku pomohou hydratovat a nedráždí ji. Vhodné jsou také vlažné koupele s epsomskou solí, solí z Mrtvého moře nebo ovesné koupele.
Mycí přípravky na lupénku
2. Zmírněte projevy lupénky ve vlasech
Pořiďte si speciální šampon na lupénku, který obsahuje aktivní látky pro odstranění šupinek ve vlasech (urea, kyselina salicylová), zklidňující složky (aloe vera, allantoin) i zvláčňující látky (glycerín, kokosový olej). Šampon používejte podle návodu, obvykle vyžaduje delší dobu působení.
Šampony na lupénku
3. Pomazávejte pokožku
Ihned po umytí a několikrát v průběhu dne pokožku promazávejte vhodnými oleji, krémy a mastmi na lupénku. Vyhněte se přípravkům s parfemací a obsahem alkoholu, naopak vsaďte na bambucké máslo, olivový a konopný olej i již zmíněnou ureu a kyselinu salicylovou.
Masti a krémy na lupénku
Další tipy, jak na lupénku




Doplňte omega-3 mastné kyseliny
Kdy vyhledat lékaře?
Pokud se u vás objeví červená ložiska, která se zhoršují nebo nereagují na běžné krémy, je namístě konzultace s dermatologem. Včasná diagnóza a vhodná léčba psoriázy mohou zmírnit projevy a zlepšit kvalitu života.
Lupénka není snadný soupeř, ale s vytrvalostí, správnou léčbou a podporou okolí ji můžete úspěšně zvládat. A Notino stojí za vámi. Proto u nás najdete široký výběr krémů a šamponů na lupénku, které vám pomohou projevy psoriázy zmírnit a uleví vám od nepříjemného svědění.