Pocení dokáže člověka pěkně potrápit, jde ale o naprosto běžnou funkci lidského těla, která je navíc i zdraví prospěšná. Když ho tedy není moc.
Běžné versus nadměrné pocení
Pot, který je původně bez zápachu, tvoří z 99 % voda a z 1 % sůl a vylučuje se prostřednictvím ekrinních potních žláz. Tělo se tak ochlazuje během veder nebo při fyzické aktivitě. S potem se můžete setkat i během stresových situací. To pak mluvíme o tzv. emocionálním pocení, kdy jsou aktivní navíc i apokrinní žlázy.
Silné pocení se ale někdy objeví, i když jste v naprosté pohodě a v ideální teplotě, tedy bez žádné vnější příčiny. A právě tehdy se jedná o nadměrné pocení neboli hyperhidrózu.
Příčiny nadměrného pocení
Za hlavní příčinu nadměrného pocení lze považovat zvýšenou aktivitu ekrinních potních žláz. Můžete se setkat se dvěma typy hyperhidrózy – primární (fokální) a sekundární:
- Primární hyperhidróza má velmi často dědičný původ, poprvé se její příznaky objevují už v pubertě. Jedná se o stav, kdy část mozku regulující pocení vyšle ekrinním žlázám signál, i když k tomu není důvod. A vy se tak začnete potit.
- Oproti tomu příčiny sekundární hyperhidrózy se mohou lišit. Způsobuji ji nejrůznější stavy a faktory během celého života: těhotenství, menopauza, srdeční nebo jiná onemocnění, obezita, užívání návykových látek nebo léků.
Jak zabránit nadměrnému pocení
Trápí vás nadměrné pocení nohou nebo v podpaží? Zkuste ve svém životě změnit pár věcí. Jedna malá změna může mít nečekané výsledky. Jak na nadměrné pocení:
- Omezte kořeněná jídla, kávu a alkohol.
- Noste oblečení z přírodních materiálů, například z bavlny nebo lnu.
- Nezapomínejte pít dostatečné množství neslazených tekutin.
- Ranní sprchování může také pomoci.
- Vyhýbejte se pobytu na přímém slunci.
- Vsaďte na kvalitní antiperspirant proti nadměrnému pocení, který blokuje tvorbu potu.
Antiperspirant proti nadměrnému pocení
Antiperspirant proti nadměrnému pocení v podpaží může být vhodným řešením, když chcete omezit samotnou tvorbu potu. Obsahuje účinné látky, které působí na ekrinní a apokrinní potní žlázy a částečně blokují jejich činnost. V nabídce najdete i účinné antiperspiranty, které působí i několik dní. Neznamená to, že byste se během této doby neměli sprchovat, ale že účinná blokace potních žláz vydrží delší dobu.
Nejlepší antiperspiranty
Deodorant proti nadměrnému pocení?
Na rozdíl od antiperspirantu deodorant neblokuje samotnou tvorbu potu. Zamezuje ale reakcím potu s bakteriemi na kůži, nejčastěji v podpaží, při kterých může docházet k nepříjemnému zápachu. Pocení tedy neomezí, ale je vhodným doplňkem k antiperspirantu.
Nejlepší deodoranty
Léčba nadměrného pocení aneb Když už antiperspirant nestačí
Žádná z běžných metod proti pocení na vás nezabírá? Řešením může být odborná lékařská pomoc. Mezi nejznámější způsoby, jak omezit funkci potních žláz, patří botulotoxin A, lontoforéza (elektroléčba) nebo anticholinergické léky. Všechny tyto metody absolvujte vždy po odborné konzultaci s lékařem.