Stejně jako vitamíny, i minerály jsou mikroživiny, které nutně potřebujeme pro správné fungování našeho organismu. V lidském těle se vyskytuje dohromady asi 25 minerálních látek a podle toho, v jakém množství tyto látky tělo potřebuje, se rozdělují na dvě skupiny – makroprvky neboli minerály (sodík, draslík, hořčík, vápník, fosfor, chlor, síra a další) a mikroprvky neboli stopové prvky (železo, měď, zinek, jód, fluor, mangan, selen, chrom a další). Makroprvků tělo potřebuje větší množství, zatímco stopových prvků potřebuje méně.
Zajímavost: Správně se pod pojmem „minerály“ skrývají nerosty (pyrit, kalcit, hematit apod.). Ty „minerály“, které užíváme ve stravě pro správný chod organismu, se správně nazývají minerální látky. Vzhledem k tomu, že název „minerály“ je již pro minerální látky zaužívaný pojem, používáme zde v textu oba názvy.
Co jsou minerály?
Minerální látky jsou anorganické látky, které se podílí se například na:
- stavu imunitního systému,
- správném fungování metabolických pochodů,
- stavbě tělesných tkání a mnoha dalších důležitých funkcích.
Naše tělo si minerály neumí vyrobit (stejně jako většinu vitamínů), proto je nutné je přijímat ve stravě. Nachází se opravdu každá důležitá minerální látka v potravinách? Ano, ale samozřejmě, že každý z vitamínů, minerálů i stopových prvků se bude v jiné míře vyskytovat v jiných druzích potravin. Proto je důležitá strava, kde zařazujete pestrou škálu potravin, včetně hojnosti ovoce i zeleniny. Pokud tomu tak není, anebo jste po úrazu, v období těhotenství, v období růstu apod., je vhodné si na jejich dostatek dát pozor a do těla je speciálně doplňovat – pomocí doplňků stravy.
Dělení minerálů
To se v různých zdrojích různí. Někdy se minerály dělí na tři skupiny – makroprvky, mikroprvky a zvlášť ještě stopové prvky. My jsme využili jednoduššího dělení, kdy jsme pod stopové prvky zařadili také mikroprvky. Význam minerálů ani stopových prvků to však nijak nemění.
Nejdůležitější minerály v těle
- Vápník – přispívá k normální srážlivosti krve, k normálnímu energetickému metabolismu, k normální činnosti svalů, k normální funkci nervových přenosů, k normální funkci trávicích enzymů a je potřebný pro udržení normálního stavu kostí a zubů.
- Fosfor – spolu s vápníkem je součástí kostí a zubů, je součástí fosfolipidů, fosfoproteinů, nukleových kyselin, enzymů a dalších důležitých látek pro metabolismus.
- Hořčík – přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání, k normálnímu energetickému metabolismu i normální psychické činnosti, napomáhá udržení normálního stavu kostí, zubů.
- Sodík a draslík – udržují rovnovážné osmotické poměry.
Nedostatek minerálů – příznaky
- Vápník – osteomalacie, osteoporóza, tachykardie, poruchy srážlivosti krve, …
- Fosfor – deficit fosforu se samostatně prakticky nevyskytuje, většinou je součástí nedostatku vápníku.
- Hořčík – poruchy nervosvalového dráždění, poškození cévních stěn, tetanie, ...
- Sodík a draslík – vzniká nedostatkem tekutin (a jejich ztrátou pocením či průjmy) a projevuje se dehydratací, nízkým krevním tlakem, apatií, křečemi, …
Nadbytek minerálů – příznaky
- Vápník – ledvinové kameny, zvýšené usazování vápníku ve stěnách cév a měkkých tkání, zažívací potíže (zácpa, nevolnost a zvracení), psychické poruchy, …
- Fosfor – hrozí jedincům s onemocněním ledvin, poruchou metabolismu hormonu příštítných tělísek a onemocnění zažívacího traktu, …
- Hořčík – nízký krevní tlak, závratě, nechutenství, nadýmání, průjem, svalová slabost, únava, …
- Sodík – hypertenze
- Draslík – brnění v končetinách, pocity slabosti, zvracení, průjmy, …
Co jsou stopové prvky?
Laicky řečeno, stopový prvek je minerál, kterého však potřebuje naše tělo v podstatně menším množství (oficiální definice je koncentrace nižší než 100 mg, zatímco u minerálních látek je to 100 mg a více).
Nejdůležitější stopové prvky:
- Železo – přispívá k normálnímu energetickému metabolismu, k normálním rozpoznávacím funkcím, k normální tvorbě červených krvinek a hemoglobinu, k normálnímu přenosu kyslíku v těle, k normální funkci imunitního systému, ke snížení míry únavy a vyčerpání, podílí na procesu dělení buněk.
- Zinek – přispívá k normálnímu metabolismu kyselin a zásad, makroživin, vitamínu A, k udržení normálního stavu kostí, vlasů, nehtů, pokožky i zraku a k normální funkci imunitního systému.
- Jód – podílí se na tvorbě hormonů štítné žlázy a přispívá k normálnímu růstu dětí.
- Měď – přispívá k udržení normálního stavu pojivových tkání, k normálnímu energetickému metabolismu, k normální činnosti nervové soustavy, k normální pigmentaci vlasů a pokožky, k normálnímu přenosu železa v těle, přispívá k normální funkci imunitního systému, přispívá k ochraně buněk před oxidativním stresem.
- Selen – přispívá k normální spermatogenezi, k udržení normálního stavu vlasů i nehtů, k normální funkci imunitního systému, k normální činnosti štítné žlázy, k ochraně buněk před oxidativním stresem.
- Chrom – přispívá k normálnímu metabolismu makroživin a k udržení normální hladiny glukózy v krvi.
- Mangan – přispívá k normálnímu energetickému metabolismu, k udržení normálního stavu kostí, k normální tvorbě pojivových tkání, k ochraně buněk před oxidativním stresem.
- Molybden – přispívá k normálnímu metabolismu sirných aminokyselin.
Nedostatek stopových prvků – příznaky
- Železo – anémie, únava až vyčerpání, bolesti hlavy, bledá pokožka, …
- Zinek – snížená imunita, zhoršení akné, horší zrak i vlasy, zpomalení hojení ran, …
- Jód – struma, kretenismus, opoždění fyzického vývoje, snížení plodnosti, …
- Měď – anémie (a s ní související neurologické poruchy), ztráta pigmentu, vypadávání vlasů, …
- Selen – kardiomyopatie, osteoartropatie, nadměrné vypadávání vlasů, lámání nehtů, snížení plodnosti, …
- Chrom – bolesti hlavy, podrážděnost, návaly nevolnosti, neklid, únava, …
- Mangan – zvýšené riziko onemocnění cukrovkou, zvýšená hladina cholesterolu a krevního tlaku, nevolnosti, křeče, …
- Molybden – byl zaznamenán výjimečně (u lidí se vzácnými genetickými vadami) a projevuje se vážným poškozením mozku.
Nadbytek stopových prvků
- Železo – poškození slinivky břišní, jater i srdce
- Zinek – bolesti břicha, nevolnost a zvracení, zhoršené vstřebávání mědi –> anémie
- Jód – zvýšená činnost štítné žlázy, vypadávání vlasů, únava, hubnutí, třes…
- Měď – poškození jater, demence, křeče, třes, …
- Selen – zhoršená kvalita vlasů a nehtů, brnění končetin, psychické potíže, postižení jater, …
- Chrom – výjimečně
- Mangan – poruchy nervové soustavy a jater
- Molybden – žaludeční potíže, dna
Koloidní minerály
Koloidní minerály jsou minerály v tekuté formě, které jsou několikanásobně lépe vstřebávány. Je to dáno i jejich tekutou formou, která je všeobecně lépe vstřebatelná. V současné době se jedná o nejlepší minerály.
Jak rychle doplnit minerály
Vitamíny a minerály potřebuje každý. A zvláště v dětství, těhotenství i při zvýšené sportovní aktivitě jsme vystavěni vyšší potřebě příjmu minerálů a vitamínů. V takovém případě je vhodné zvážit komplex vitamínů a minerálů, což je nejrychlejší způsob, jak doplnit minerály. Vyberte si u nás ten nejlepší pro vaši situaci:
Kromě vitamínů a minerálů u nás najdete i zdravou výživu, superpotraviny nebo čaje.