Narůžovělé flíčky, loupající se šupinky a úporné svědění. Nepříjemné kožní onemocnění zvané seborea trápí až 5 % populace. Seborea je chronické onemocnění, a proto neexistuje uspokojivá odpověď na to, jak se zbavit seborey jednou provždy. Její projevy ale můžete do značné míry potlačit. Poradíme vám, co na seboreu zabírá.
Co je seborea
Seborea neboli seboreická dermatitida (dermatitis seborrhoica) je chronické kožní onemocnění, které se může projevit v každém věku – od miminka až po dospělost. Na vzniku seborey se podílí kvasinka rodu Malassezia. Ta se běžně vyskytuje na kůži a živí se mazem na pokožce. Ve chvíli, kdy se kvasinka přemnoží, vzniká na pokožce zánět a kůže reaguje rychlejší tvorbou nových buněk v nejsvrchnější vrstvě pokožky. A odumřelé buňky pak tvoří typické projevy seborey – lupy, krusty a šupiny na pokožce.
Jak poznat seboreickou dermatitidu
Seborea se typicky objevuje v místech, kde je velké množství mazových žláz – na vlasové pokožce, hrudníku a na obličeji v oblasti nad obočím či kolem nosu. Mezi příznaky seborey patří narůžovělé skvrny a olupující se kůže se žlutohnědými šupinami. Pokožka se přitom snadno podráždí a svědí.