Přejít na hlavní obsah

Seborea

Narůžovělé flíčky, loupající se šupinky a úporné svědění. Nepříjemné kožní onemocnění zvané seborea trápí až 5 % populace. Seborea je chronické onemocnění, a proto neexistuje uspokojivá odpověď na to, jak se zbavit seborey jednou provždy. Její projevy ale můžete do značné míry potlačit. Poradíme vám, co na seboreu zabírá.

Co je seborea

Seborea neboli seboreická dermatitida (dermatitis seborrhoica) je chronické kožní onemocnění, které se může projevit v každém věku – od miminka až po dospělost. Na vzniku seborey se podílí kvasinka rodu Malassezia. Ta se běžně vyskytuje na kůži a živí se mazem na pokožce. Ve chvíli, kdy se kvasinka přemnoží, vzniká na pokožce zánět a kůže reaguje rychlejší tvorbou nových buněk v nejsvrchnější vrstvě pokožky. A odumřelé buňky pak tvoří typické projevy seborey – lupy, krusty a šupiny na pokožce.

Jak poznat seboreickou dermatitidu

Seborea se typicky objevuje v místech, kde je velké množství mazových žláz – na vlasové pokožce, hrudníku a na obličeji v oblasti nad obočím či kolem nosu. Mezi příznaky seborey patří narůžovělé skvrny a olupující se kůže se žlutohnědými šupinami. Pokožka se přitom snadno podráždí a svědí.

Seboreu není jednoduché diagnostikovat, snadno ji totiž zaměníme se lupénkou, atopickým ekzémem u dětí nebo alergickou reakcí. Pokud si nejste jistí, zajděte ke zkušenému dermatologovi, který stanoví přesnou diagnózu a doporučí vhodnou péči o pokožku.

Seborea u miminek neboli mléčná krusta

Kojenecká seborea se projevuje jako takzvaná mléčná krusta, někdy také nazývaná jako kolébková čepička. Zpočátku se obvykle objeví šupinky na temeni hlavy, v pozdějším stádiu se pak vytvářejí žlutohnědé šupiny, které se často rozšiřují i do dalších oblastí, jako jsou uši, obočí, hrudník nebo oblast plenek.

celý text skrýt text

Co zhoršuje projevy seborey

Neexistuje jen jedna konkrétní příčina seborey. Existuje ale hned několik rizikových faktorů, které projevy seboreické dermatitidy zhoršují. Mezi ty nejčastější patří:

 • emoční stres, nadměrná zátěž a únava,
 • sklon k mastné pokožce hlavy,
 • nadbytek mužských hormonů,
 • oslabení imunitního systému,
 • přemnožení kvasinek, které se běžně vyskytují na kůži, a zvýšená citlivost na jejich působení,
 • suché a chladné počasí,
 • nedostatek vitamínů skupiny B,
 • genetické predispozice,
 • užívání určitých léků,
 • používaní nevhodných kosmetických přípravků (např. s obsahem alkoholu nebo olejů),
 • nezdravý životní styl.

celý text skrýt text

Co na seboreu zabírá

Přestože je seborea chronické onemocnění a boj se šupinkami je celoživotní záležitost, při dodržování určitých zásad a používaní vhodných přípravků na seboreu můžete její projevy výrazně potlačit. Nejvhodnější léčbu seborey vždy doporučí lékař.

Lékařská léčba seboreické dermatitidy

U závažných projevů seborey lékař obvykle předepisuje léčivé přípravky s kortikoidy, které potlačují zánět a umožňují tak rychlejší regeneraci pokožky. Přípravky s kortikoidy používejte pouze lokálně na postižená místa a nikdy ne po uplynutí data použitelnosti. Mějte také na paměti, že kortikoidy mohou vyvolat řadu nežádoucích účinků, jako je například oslabení pokožky, proto je nutné jejich používání omezit jen na nezbytně dlouhou dobu.

V některých případech dermatolog předepíše také antimykotika (jako je mikonazol, ketokonazol a ciklopirox), které působí proti kvasinkám, nebo antibiotika a s nimi doporučí užívání železa, zinku a B komplexu.

Kosmetické přípravky na seboreu

Ať už řešíte seboreu ve vlasech, na obličeji či na pokožce těla, vybírejte dermokosmetiku určenou pro velmi citlivou či alergickou pleť, ale ideálně přímo na seboreickou dermatitidu. Co by měla splňovat?

 • Volte přípravky s kolagenem, bez parfemace, alkoholu a obsahu potenciálně dráždivých látek.
 • Vsaďte na šampony, masti a krémy na seboreu s obsahem antimikrobiálních složek, jako je kyselina salicylová, síra, selen, dehet nebo zinek. Ty vám pomou zmírnit akutní příznaky seborey a minimalizovat šanci jejich návratu po dokončení léčby.
 • Pokud máte seboreu ve vlasech, používejte šampony s gelovou konzistencí, které nemastí pokožku hlavy. Nejlepší jsou speciální šampony na seboreu, které působí proti nadměrnému rozšíření kvasinek a zhoršování zánětu.
 • Čas od času můžete šampony či masti na seboreu prostřídat, po nějaké době totiž můžete mít pocit, že už ztrácí na účinnosti.
 • Pokud řešíte mastné lupy ve vlasech, zkuste šampony s obsahem konopného oleje, který se dobře vstřebává a nezanechává mastnou pokožku.
 • K mytí obličeje a pokožky nepoužívejte klasické mýdlo, které může pokožku dráždit. Vyzkoušejte tzv. syndety – tedy mycí prostředky bez obsahu mýdla. Pleť můžete čas od času vyčistit i jemnou micelární vodou určenou pro citlivou pleť.
 • Pro správný účinek všech přípravků si vždy pečlivě nastudujte návod k použití. Některé šampony na seboreickou dermatitidu například nemusí být vhodné k dlouhodobému používání nebo mají doporučenou delší dobu působení.

celý text skrýt text

Další tipy, co pomáhá na seboreu

 • Jezte zdravě. Volte potraviny s vysokým obsahem vitamínů a minerálů, jako je především zinek, selen, vitamíny skupiny B, ale také omega-3 mastné kyseliny a probiotika, které můžete doplnit i prostřednictvím doplňků stravy. Projevy seborey může zlepšit vyloučení sladkých a mastných jídel a živočišných tuků ze stravy.
 • Dodržujete pravidelnou osobní hygienu s použitím jemných, nemastných, neutrálních nebo jemně kyselých mycích gelů a šamponů na seboreu.
 • Noste prodyšné oblečení z přírodních materiálů, jako je bambus, bavlna nebo konopí.
 • Omezte stres, který může zhoršovat příznaky seborey a dopřejte si dostatek spánku a relaxace.

celý text skrýt text

Jak na seboreu u kojenců

O správném postupu se ideálně poraďte se svým pediatrem. Na seboreu u dětí se nepoužívají stejné přípravky jako u dospělých. Jakých zásad se držet?

 • Používejte pouze jemné dětské přípravky bez parfemace. Vlásky myjte šetrným šamponem na mléčné krusty ve vlasech.
 • Nestrhávejte šupinky ve vlasech násilím, vlasovou pokožku jemně masírujte houbičkou a již oloupané šupinky opatrně vyčesejte hřebenem na mléčné krusty.
 • Pro zklidnění pokožky a zmírnění svědění pak použijte speciální emulze a krémy na mléčné krusty, které mírní začervenání a usnadňují vyčesávání šupinek z vlasové pokožky.

Seborea u miminek se při každodenním dodržování hygieny, ošetřování postižených míst a vhodné úpravě výživy často hojí spontánně během několika týdnů či měsíců. Vytrvejte tedy ve svém úsilí.

celý text skrýt text