Vápník (nebo také kalcium) je nejběžnějším a ohromně důležitým minerálem v našem těle. Je zodpovědný nejen za zdraví našich kostí a zubů, ale také za plno dalších funkcí. Pojďte s námi objevit, v čem je vápník, jestli náhodou netrpíte nedostatkem vápníku v těle.
Jak jsme již psali, vápník není jen na kosti a zuby, ale může se pochlubit účinků na lidské zdraví:
Zkrátka a dobře: Nedostatek vápníku mít opravdu nechcete.
Naše tělo si vápník vyrobit neumí, proto jej musíme dodávat do těla stravou. Naštěstí to není vůbec složité! Mezi nejznámější potraviny bohaté na vápník jistě i vy ihned zařadíte mléko a výrobky z něj. Zde ale nekončíme. Existuje plno dalších (i rostlinných) zdrojů vápníku:
Jen pro představu, ve 100 ml polotučného mléka přijmete cca 120 mg vápníku, ve 100 g středně tučného jogurtu cca 110 mg a ve 100 g sýru s 30 % tuku až 800 mg. Zařazujte tyto potraviny s vysokým obsahem vápníku denně a budete mít vystaráno.
Dospělý člověk by si měl pohlídat denní dávku cca 1000 mg denně.
Existují však výjimky, u kterých je potřeba dbát na vyšší příjem vápníku:
Těhotným, kojícím a postmenopauzálním ženám se pro 100% splnění doporučuje užívat doplněk stravy s vápníkem. Vápník pro děti najdete na trhu také a většinou nese nějakou zábavnou podobu.
Nedostatek vápníku se často spojuje se zhoršeným zdravím kostí. A je to tak, při nedostatku vápníku se vystavujete vyššímu riziku zlomenin, případně i osteoporóze (řídnutí kostí). Kromě toho však nedostatek vápníku může být původcem:
Nedostatek vápníku u dětí se pak může projevit i nesprávným vývojem kostí, a tudíž i poruchami růstu.
Pokud by se vám někdy povedlo se vápníkem předávkovat, muselo by se jednat o pravidelný příjem nad 2 500 mg/denně po dobu několika dní. V takovém případě byste mohli očekávat příznaky jako:
To, že přijímáte vápníku dostatek, ještě nemusí znamenat, že jej všechen vstřebáte. Vstřebávání vápníku může být často zastíněno přebytkem nějaké jiné látky v těle. Dobrou vstřebatelnost podpoříte vitamínem D. I proto se poohlížejte po doplňcích stravy, kde jsou vitamín D a vápník zároveň, případně suplementujte vitamín D samostatně.
Vápník, hořčík a zinek jsou často deficitní látky, a není proto žádná ostuda je doplňovat pomocí doplňků stravy. O to více, pokud žijete aktivním životním stylem! V takovém případě prozkoumejte i naši sekci se sportovní výživou.
Související
Doplňky stravy | Iontové nápoje | Proteinové nápoje | Sportovní nápoje |
Anabolizéry a nakopávače | Kloubní výživa pro sportovce | Gainery a sacharidy | Afrodiziaka |
Oblíbené kategorie a značky