Kvalitní sůl, nezbytná součást kulinářského umění
Bez soli by nám často moc nechutnalo a bez sodíku by zase naše tělo nefungovalo stoprocentně. A nejen to – sůl je důležitá i v dalších oblastech života i průmyslu. Zkrátka a dobře, “sůl nad zlato” nevzniklo jen tak. Jak mít soli v jídelníčku dostatek, respektive tak akorát? Jaká sůl je ta nejzdravější? Čtěte dál a dozvíte se!
Druhy soli a jejich charakteristika
Druhů soli, které můžete použít v kuchyni, už dnes najdete opravdu nepřeberné množství. Pojďme si představit ty nejznámější:
- himalájská sůl – ve fitness světě proslulá růžová sůl, která se ručně těží z mohutného solného ložiska v Himaláji; obsahuje více než 80 minerálních látek a stopových prvků, které jí propůjčují charakteristickou růžovou barvu a jen jemně slanou chuť; hrubozrnná sůl růžová je krásnou dekorací (nejen) masitých pokrmů
- maldonská sůl – britská mořská sůl, která se získává tradičním zdejším postupem; vyznačuje se krystalickou strukturou, která se velmi snadno rozpustí na jazyku, a také delikátnější a jemnější chutí
- černá sůl (Kala Namak) – sůl taktéž z Himalájí (proto ji také najdete pod názvem černá himalájská sůl), která je známá pro svůj velmi charakteristický, prudký zápach vajec; je oblíbenou součástí veganské i indické kuchyně; obsahuje méně sodíku než klasická kuchyňská sůl a má potenciál pomoci s trávením a čištěním střev
- sůl bez jódu – jedlá sůl obohacena jódem je v některých zemích standardem pro prevenci před nenádorovým zvětšením štítné žlázy a jinými onemocněními způsobenými nedostatkem jódu; sůl bez jódu je tedy spíše výjimkou pro osoby, které mají určitá zdravotní omezení a jsou nuceni omezit příjem jódu v potravě
- sůl kamenná – sůl s hrubozrnnou strukturou, což ji dělá vhodnou pro použití v solničkách, pro ochucení masa před pečením či pro dozdobení před podáváním jídla
- keltská sůl – někdy také zvaná šedá sůl či bretaňská sůl se získává z mořské vody; je bohatá na stopové prvky i minerální látky a je přirozeně chudá na sodík
Druhy jako alpská sůl, kouřová sůl či hrubá sůl se pak dále mohou lišit barvou, texturou, obsahem sodíku či vhodností použití do pokrmů.
Použití soli
Samozřejmým použitím soli je k dochucení pokrmu. Sůl může zlepšit chuť jídla, zpříjemnit chuťový zážitek a může pomoci vyniknout přirozené chuti ingrediencí – ne nadarmo se často páruje s čokoládou. Co dalšího však sůl ještě dokáže?
- Zlepšuje texturu potravin, zvláště tužšího masa – tím, že dokáže “rozložit” bílkoviny a učinit je tak křehčí
- Konzervovat – sůl se po staletí používá jako přírodní konzervant. Může pomoci zabránit růstu bakterií a dalších škodlivých mikroorganismů, které mohou zkazit potraviny.
- Zabraňuje dehydrataci lidského organismu – sodík je elektrolyt, který pomáhá tělu zadržovat vodu v organismu, což se hodí zejména při fyzické aktivitě nebo v horkém počasí. Sodík je také důležitá součástka pro správnou činnost ledvin i trávení.
Přemíra soli však škodí, a to zejména našemu kardiovaskulárnímu systému, proto se držte doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO) a konzumujte maximálně 5 g soli (2 g sodíku) denně, a to včetně soli, která se vyskytuje v potravinách.
Alternativy soli
Pokud jste zjistili, že máte ve vašem jídelníčku soli až příliš, můžete využít ochucení jídla pomocí nejrůznějších bylinek a koření, případně využít některou ze solí s nižším obsahem sodíku či kombinaci soli a bylinek či koření (bylinková sůl, česneková sůl).
Vyberte si tu nejlepší sůl na Notinu a přidejte si k nákupu i nezbytnosti na vaření: třeba kvalitní olej, rýži nebo těstoviny!
Tip: Pro koupelové soli mrkněte do naší speciální kategorie Sůl do koupele.