Za koření považujeme aromatické rostliny a bylinky, které se používají k ochucení jídel, dodání vůně a/nebo barvy. Koření může být čerstvé, sušené, celé, namleté, anebo smíchané v kořenící směsi. Některá koření nesou také výhody pro vaše zdraví, všechna ale nesou výraznou chuť, díky níž bude každý pokrm zkrátka lepší.
Na světě existuje naprosto nepřeberné množství druhů koření. Pojďme se podívat na několik oblíbených koření, se kterými se pojí i zdravotní benefity.
Skořice se často používá k ochucení a ozdobení dezertů (koláče, sušenky, cukroví, dezerty, ...) Nezřídka ji najdete také v kavárnách pro dochucení kávy, v některých orientálních čajích nebo kořenících směsích pro sladká jídla. Jaké má skořice účinky? Je bohatá na antioxidanty a má protizánětlivé účinky. Skořice může také pomoci snížit hladinu cukru v krvi, podpořit zdravé trávení a zlepšit kognitivní funkce.
Věděli jste, že skořice existuje čínská a cejlonská? Cejlonská se považuje za luxusnější a zdraví prospěšnější, poněvadž obsahuje výrazně nižší množství kumarinu, který může být v opravdu vysokých dávkách toxický.
Kurkuma je výrazně žluté koření, které se používá jako polévkové koření, k dochucení rýže a zeleninových jídel. V Indii se kurkuma také používá jako zdravotní doplněk a „léčivé“ koření. A nejen v Indii! Kurkuma obsahuje silný antioxidant kurkumin, který může mít protizánětlivé účinky a chránit buňky před poškozením. Často ji uvidíte jako součást zeleninovo-zázvorových shotů pro podporu imunity.
Věděli jste, že kurkuma je jednou z nedílných složek kari koření? Je zodpovědná za jeho silně žlutou barvu.
Další typické asijské koření, zázvor, nachází široké využití v dochucení nápojů (čaje, limonády, džusy). Zázvor také často používají kuchyně Asie a Indie k dochucení polévek, omáček, marinád, rýžových jídel a kořenících směsí. Zázvor se ale chlubí protizánětlivými účinky, může pomoci snížit bolest a zánět, snížit riziko srdečních onemocnění a podpořit zdravé trávení.
Věděli jste, že sušený mletý zázvor je nedílnou součástí typických sušenek? I přesto, že si zázvor spíše představíte ve slaných pokrmech, ve sladkých má také své nezastupitelné místo.
Černý pepř, bílý pepř, růžový pepř, sečuánský pepř... Existuje jich široká škála druhů a všechny se používají k dodání řízu masu, zeleninovým jídlům, omáčkám i polévkám. Pepř obsahuje antioxidanty, má protizánětlivé účinky a může podpořit zdravé trávení.
Věděli jste, že pepř je – podobně jako zázvor – také neodmyslitelnou součástí některých druhů sladkého pečiva? Konkrétně perníčků, jimž se dříve říkalo peprníčky.
Kayenský pepř se používá k ochucení omáček, polévek, masových jídel a do marinád. Hraje důležitou roli v asijské a mexické kuchyni. Kayenský pepř obsahuje kapsaicin, který může pomoci snížit bolest, zánět a snížit riziko srdečních onemocnění. Kayenský pepř také může podpořit zdravé trávení a metabolismus.
Věděli jste, že kapsaicin je látka, která se používá i v krémech na prohřívání postižené oblasti nebo v pilulkách na hubnutí?
Kdo by neznal vanilku, vanilkovou zmrzlinu, vanilkové rohlíčky a všechny další sladkosti provoněné vanilkou? Toto vzácné koření najdeme hlavně v dezertech a jako dochucovadlo teplých nápojů. Vanilka obsahuje antioxidanty, má protizánětlivé účinky a může pomáhat snížit stres.
Věděli jste, že existuje více než 100 druhů vanilky, ale ne všechny jsou vhodné pro průmyslovou výrobu vanilkového extraktu? Nejznámější a nejcennější je úžasně voňavá Bourbon vanilka.
Kardamom je říznější koření, které se používá k ochucení sladkých jídel a dochucení čajů a pokrmů v rámci asijské a arabské kuchyně. Podobně jako ostatní zde zmíněná koření, i kardamom má protizánětlivé účinky a může pomoci snížit riziko srdečních onemocnění a cukrovky. Kardamom také může podpořit zdravé trávení a metabolismus.
Věděli jste, že kardamom je oblíbeným kořením také ve Švédsku, kde se používá do tzv. kardemummabullar, tj. kardamomových šneků?
Ani kvalitní koření nevydrží na věky. Trvanlivost, použitelnost a voňavost koření můžete výrazně zkrátit špatným skladováním, tedy vystavováním jej na světlo a vzduch, kde snadno zoxiduje. Nejlepší tedy je přesypat koření po koupi ze sáčku do uzavíratelných kořenek, které jsou buďto z temného skla, anebo je máte schované.
Nejrůznější kořenící směsi, které jsou běžně dostupné, ve svém složení obsahuje také sůl. Proč? Sůl pomáhá zvýrazňovat chuť. Její vysoký denní příjem ale není pro zdraví vhodný, Světová zdravotnická organizace doporučuje maximální příjem soli 5 g/den pro prevenci kardiovaskulárních onemocnění. I proto se začalo vyrábět koření bez soli.
Na Notinu najdete nejlepší bio koření, kořenící směsi i sůl. Pojďte nakoupit koření online, ať vaše jídla chutnají a voní!
Související
Doplňky stravy | Iontové nápoje | Proteinové nápoje | Sportovní nápoje |
Anabolizéry a nakopávače | Kloubní výživa pro sportovce | Gainery a sacharidy | Afrodiziaka |
Oblíbené kategorie a značky