Mějte svou kondici pod kontrolou! Lékařský oxymetr je chytrý přístroj, který hlídá, zda je krev v těle dostatečně okysličená. Měření přitom probíhá jednoduše na prstě, to vše v pohodlí domova bez nutnosti návštěvy lékaře. Přečtěte si, co je saturace kyslíkem, jak na správné měření kyslíku v krvi i jaký oxymetr si vybrat v naší online lékárně.
Co je oxymetr?
Oxymetr je zdravotnický prostředek sloužící k měření saturace kyslíku v krvi (SpO2) čili jak dobře naše srdce pumpuje kyslík do těla. Monitoruje tedy náš zdravotní stav a pomáhá včas upozornit na některá onemocnění spojená s dýcháním a předáváním kyslíku do krve (anémie, zápal plic, srdeční selhání). Pulzní oxymetr kromě míry okysličení krve snímá zároveň i srdeční frekvenci neboli počet tepů za minutu (BPM).
Samotné měření oxymetrem je přitom rychlé, snadné, bezbolestné a díky malým rozměrům jej využijete doma, v práci i na cestách. Hodí se tak pro astmatiky, osoby trpící kardiovaskulárními či plicními chorobami, zdravé jedince a sportovce pohybující se ve výškách.
Jaká je správná hodnota kyslíku v krvi?
Nedostatečná saturace může být známkou nejrůznějších zdravotních komplikací, proto je vhodné tuto hodnotu pravidelně hlídat a v případě komplikací včas upozornit svého lékaře.
- Ideální saturace se u zdravého jedince pohybuje nad 95 %.
- Nižší hodnota saturace je obvyklá u seniorů, kdy může klesnout až na 93 %.
- Nízká saturace se pohybuje v rozmezí 90–94 %, v takovém případě doporučujeme konzultaci s lékařem a pravidelné měření.
- Kritický stav nastává, pokud hodnota saturace klesne pod 90 %. Pacient trpí hypoxií (nedostatek kyslíku v těle), zadýchává se, kašle, trpí bolestmi hlavy či poruchami vidění nebo dočasnou ztrátou vědomí.
Jak funguje oxymetr
Přístroj na měření kyslíku v krvi jednoduše využívá fotodiody a diody, které přiložením na prst či ušní lalůček prosvítí tkáň světlem, zatímco senzor snímá jeho průchodnost. Na základě infračerveného světla, které absorbuje okysličená krev, a červeného světla, které absorbuje odkysličená krev, se vyhodnocuje úroveň nasycení krve kyslíkem v procentech.
Objevte nejlepší oxymetr
Jak vybrat oxymetr, aby vyhovoval vašim potřebám? Při výběru se zaměřte na vhodný typ, doplňkové funkce, přehledný a čitelný displej, způsob napájení a v neposlední řadě i přesnost měření. Přístroj na měření saturace krve kyslíkem by měl být také lehký, skladný a nenáročný na obsluhu.
Typy oxymetrů
Vhodný typ jednoduše zvolte podle toho, kde pro vás měření bude nejpříjemnější.
- Prstový oxymetr je nejčastějším typem pro domácí použití. Připomíná sponu či kolíček, jehož výhodou je nízká cena i malé rozměry, takže jej můžete nosit všude s sebou. Některé prstové oxymetry pro dospělé navíc umožňují měřit saturaci krve u dětí od velikosti prstu 0,8 cm. Na trhu je dostupný také chytrý prstenový oxymetr ve stylu moderního prstenu, který jednoduše navléknete na prst.
- Prstový pulzní oxymetr pro miminka a děti je speciální typ přístroje se sondou odpovídající velikosti pro měření dětí od 10 asi do 40 kg. Dětské oxymetry mají obvykle hravý design a šňůrku na zavěšení na krk.
- Oxymetr na zápěstí je větší typ připomínající spíše hodinky. Přístroj se skládá ze dvou částí, první se nasazuje na prst, druhá se umístí přímo na zápěstí. Nevýhodou může být vyšší pořizovací cena i rozměry přístroje.
- Přenosný oxymetr je větší i dražší typ, který má kolíček se senzorem propojen s tělem přístroje pomocí kabelu. Přenosný měřič kyslíku v krvi umožňuje klapnutí senzoru na ušní lalůček, což je vhodné pro osoby, kterým se špatně prokrvují prsty.
- Stolní oxymetr je obvykle využíván v nemocničním prostředí. Jejich výhodou je přesné měření a na rozdíl od běžného prstového měřiče je lze využívat i jako oxymetr pro miminka.
Napájení oxymetrů
- Oxymetr na baterie má obvykle nižší cenu a vyžaduje pravidelnou výměnu baterií. Životnost baterií u oxymetrů je však velmi vysoká.
- Oxymetr s akumulátorem stačí jednoduše dobíjet pomocí kabelu a na rozdíl od bateriového oxymetru umožňuje díky USB kabelu přenos a ukládání naměřených výsledků do počítače.
Doplňkové funkce oxymetru
Pokud chcete pravidelně monitorovat svůj zdravotní stav, vsaďte na přístroje s dalšími užitečnými funkcemi usnadňující měření.
- Funkce automatického vypnutí pomáhá šetřit baterii.
- Indikace stavu baterie včas upozorní na nutnost dobití přístroje či výměnu baterie.
- Nastavení jasu usnadňuje čitelnost displeje, a to hlavně na slunečním svitu.
- Alarm upozorňující na nízkou hladinu kyslíku v krvi.
- Funkce měření perfuzního indexu PI, který vyjadřuje podíl okysličené krve přicházející se srdečním tepem.
- Doplňkové řemínky a pouzdra pomáhají chránit přístroj před poškozením.
- Bluetooth v případě chytrého oxymetru umožňuje propojení přístroje s počítačem či chytrým telefonem pro pohodlné ukládání dat a tvorbu statistik.
Jak na správné měření saturace kyslíkem pomocí oxymetru
Při nesprávném zacházení mohou být naměřené hodnoty zkreslené. Aby vaše výsledky byly co nejpřesnější, dodržujte základní pravidla pulzní oxymetrie:
- Před použitím přístroje si nejdříve prostudujte návod od výrobce.
- Měření provádějte vždy v klidu, pokud se nejedná o měření schopností fyzické aktivity.
- Prst či ušní lalůček, na kterém provádíte měření, musí být zcela suchý, čistý a dobře prokrvený.
- Přesnější hodnoty naměříte na nenalakovaných nehtech, proto nejdříve lak na nehty odstraňte pomocí odlakovače na nehty.
Pečujte o své zdraví s praktickými pomocníky z Notina! Nejlepší pulzní oxymetry, teploměry pro děti i dospělé, diagnostické testy, glukometry a mnoho dalšího vám pohodlně doručíme až k vašim dveřím.