Osobní váha: Mějte svou hmotnost pod kontrolou
Přístroj, který mnoho lidí nenávidí: fitness váha. Často totiž ukazuje čísla, která vidět nechceme. Často nám i dokáže zkazit náladu. Naučte se brát osobní váhu jako nástroj, který vám ukazuje data, s nimiž dále můžete pracovat – ne vaši osobní hodnotu.
Co ovlivňuje osobní hmotnost
Hmotnost člověka kolísá ze dne na den kvůli několika faktorům, mezi které patří například:
- množství jídla snězeného předešlý den, a tím pádem hmotnost potravy v našem trávicím traktu
- stav našeho trávení (zácpy dokážou s číslem na displeji ze dne na den zamávat bez toho, abyste reálně přibrali)
- množství zkonzumované soli: její vyšší množství totiž způsobuje zadržování vody v těle
- u žen také fáze menstruačního cyklu
- ...a plno dalších faktorů
Pojďte si vybrat na Notinu chytrou osobní váhu, která vám usnadní vaši cestu za tou nejzdravější verzí sebe sama s ideální hmotností i složením těla.
Jaká je ta nejlepší osobní váha
Existuje několik různých typů osobních vah, které se liší v jejich designu i funkčnosti. Dnes už se setkáme především s digitálními osobními váhami. Tyto váhy mají elektronický displej, který zobrazuje tělesnou hmotnost. Digitální osobní váha obvykle využívá senzory, které měří elektrický odpor nebo tlak a na základě toho určují hmotnost. Některé digitální váhy se označují jako “chytrá osobní váha” – ty pak mají také další pokročilé funkce, jako například měření procenta tělesného tuku, svalové hmoty nebo hydratace.
- Klasická osobní digitální váha – jednoduchý přístroj pouze s jedním cílem: ukázat vám na displeji hmotnost člověka, který se na ni postavil
- Chytrá váha – osobní váha s měřením tuku, svalů a vody; tedy přístroj, do kterého už zadáváte údaje o osobách, které se na váze pravidelně váží, aby dokázala co nejpřesněji určit složení těla osoby; je to osobní váha diagnostická
- Chytrá váha s aplikací – některé fitness váhy se prodávají také společně s mobilní či webovou aplikací, kdy můžete svůj progres sledovat přímo ve svém telefonu či počítači; po každém vážení se údaje odešlou do aplikace a vy se tak nemusíte vůbec o nic starat a mít údaje přehledně v tabulkách a grafech v telefonu
Většina z těchto vah má nosnost do 120 kg; jestliže však potřebujete váhu s vyšší nosností, nejste ztraceni. Váha do 200 kg i osobní váha do 250 kg není v nabídkách vah výjimkou.
Proč si domů pořídit osobní váhu
I přesto, že najdete váhy různě ve fitness centrech apod., je nejlepší mít váhu doma. Zde jsou 4 hlavní důvody:
- Sledování hmotnosti – pravidelné měření váhy vám umožní monitorovat změny ve vaší hmotnosti a udržovat si přehled o svém pokroku při cíleném hubnutí, udržování váhy nebo nárůstu svalové hmoty.
- Motivace a sebeuvědomění – mít osobní váhu doma vám může si udržet motivaci a vědomí o své hmotnosti. Vidět konkrétní čísla vás může povzbudit k dosažení vašich zdravotních cílů a poskytnout vám pocit kontroly nad svým tělem.
- Kontrola zdraví – vaše hmotnost je důležitým ukazatelem vašeho zdraví. S pravidelným měřením váhy můžete odhalit nežádoucí změny ve vaší hmotnosti, což může signalizovat potenciální zdravotní problémy, jako například nechtěný úbytek nebo přírůstek hmotnosti. Pokud zaznamenáte náhlou a nevysvětlitelnou změnu hmotnosti, můžete se rozhodnout konzultovat tuto situaci se svým lékařem.
- Zdravý životní styl – váha osobní může sloužit jako připomínka a podpora pro udržování zdravého životního stylu. Pravidelné měření váhy vám může připomenout, abyste se starali o své tělo, a motivovat vás k dodržování zdravých stravovacích a cvičebních návyků.
Jak používat domácí váhu
- Važte se vždy ráno ve stejnou dobu, na lačno, po návštěvě toalety.
- Osobní váhu používejte na rovném a stabilním povrchu, aby se minimalizovaly možné chyby.
- Přesnost měření může ovlivňovat i umístěním váhy v místnosti, proto ji umístěte na pevnou podlahu bez vlivu průvanu nebo teplotních změn.
Pořiďte si svoji fitness váhu a mějte svou hmotnost pod kontrolou! A pokud právě hubnete, mrkněte do naší sekce spalovačů tuků nebo pomůcek na cvičení.