Jak na rýmu a ucpaný nos
Ucpaný nos, teplota a bolesti hlavy jsou běžné příznaky rýmy, která se nevyhýbá dětem ani dospělým. Sezóna rýmy začíná obvykle na podzim a jde ruku v ruce s oslabenou imunitou, avšak projevit se může i na jaře ve spojitosti s alergiemi. Přečtěte si, jak se zbavit rýmy a rychle ulevit od nepříjemných příznaků i jak posílit imunitu, aby se vám rýma pokud možno vyhnula.
Co je rýma?
Rýma je zpravidla akutní zánětlivé onemocnění nosní sliznice, které může být způsobeno viry, bakteriemi a často i alergickou reakcí. Hlavní období rýmy přichází na podzim a v zimě, kdy naše obranyschopnost čelí chladnému počasí a vyššímu výskytu virů, běžně se s ní potýkáme i několikrát do roka. Alergici zase dobře znají sennou rýmu, kterou způsobují alergeny na jaře a v létě, a trápit je může i celé měsíce.
Příznaky rýmy
Rýma postihuje celou oblast nosohltanu včetně nosních dutin. Nepříjemná je také zduřelá sliznice, která může za pocit ucpaného nosu. Jelikož mohou rýmu způsobovat různé příčiny, mohou být i její projevy odlišné. Mezi hlavní příznaky rýmy patří:
Přenos rýmy a její inkubační doba
Rýma virového původu je nakažlivé onemocnění, které se přenáší kapénkovou cestou i přímým kontaktem. Inkubační doba rýmy je 1 až 3 dny.
Jak dlouho trvá rýma?
Léčba rýmy trvá asi 7 dní. Jelikož je virová rýma nakažlivá, straňte se první dny nemoci kolektivu, abyste nemoc zbytečně nepředávali dál. Pokud příznaky rýmy neustupují ani po týdnu léčby, obraťte se raději na svého lékaře.
Druhy rýmy podle původce
Rýma může mít mnoho podob i stádií, jejich společným znakem je skoro vždy ucpaný nos a hlava jako střep. Jak od sebe odlišit různé druhy rýmy?
Virová rýma
Jedná se o nejčastější druh rýmy a zpravidla má nekomplikovaný průběh. Rýma virového původu se začíná projevovat zvýšenou únavou, bolestmi hlavy, svěděním v nose a pocity sucha v nosohltanu. Krátce na to se začne objevovat vodnatá sekrece či ucpání nosu a slzení očí. Zcela běžným projevem je i ztráta čichu. Během několika dní začne docházet k vylučování hlenovité sekrece a obtíže začnou do jednoho týdne ustupovat.
Bakteriální rýma
Bakteriální rýma nastává, pokud dojde k oslabení obranných funkcí sliznice a rozvine se bakteriální infekce v organismu. Většinou se projeví změnou barvy hlenu z čirého na hustý, žlutě až zeleně zbarvený. Často ji doprovází zvýšená teplota či horečka.
Alergická rýma
Alergická neboli senná rýma je alergickou reakcí na prach, srst, plísně, pyly a další alergeny, které naše tělo špatně snáší. Nejčastěji se objevuje na jaře a v létě, proto se jí také říká sezónní rýma. Reakce na prach, srst či roztoče ale může citlivé osoby obtěžovat celoročně.
Další druhy rýmy
Vodnatá rýma
Tento typ rýmy se projevuje vodnatým výtokem čirého hlenu z nosu. Jedná se o počáteční stádium zánětu nosní sliznice a nosohltanu, které může být jediným projevem, pokud se viry či bakterie v těle dále nešíří. Také může jít o projev vazomotorické rýmy. Zde se jedná se o fyziologickou reakci organismu na určitý podnět (například náhlá změna teploty), není tedy způsobena infekcí ani alergií. Tento typ rýmy velmi rychle přejde, vyvolá jej například konzumace pikantních pokrmů, fyzická aktivita apod.
Hnisavá rýma
Jedná se o komplikaci běžné rýmy. V případě hnisavé rýmy dochází k infekci, která se projevuje změnou barvy i struktury vylučovaného hlenu, který je složité vysmrkat.
Léčba rýmy – Jak se zbavit rýmy, aby nás netrápila dlouho
Jak se rychle zbavit rýmy? Začněte lokální léčbou a snažte se odstranit nejvíce obtěžující lokální příznaky. Nepodceňujte ani podpůrnou léčbu, jako je klidový režim, zvýšený příjem tekutin, strava bohatá na vitamíny a minerály i posílení imunity.
Jak léčit akutní rýmu
Akutní rýma začíná pálením a suchostí v nose a nosohltanu, které do 24 hodin vystřídá hlenovitá či vodnatá sekrece. Mějte vždy v domácí lékárničce nosní kapky či spreje do nosu, které snižují otok nosní sliznice, a léky snižující zvýšenou teplotu a horečku.
Jak léčit chronickou rýmu
Pokud vás trápí dlouhotrvající rýma, je vhodné poradit se se svým lékařem a ujasnit si, co je spouštěčem, aby byla léčba chronické rýmy opravdu úspěšná.
Jak léčit alergickou rýmu
Pokud vás trápí alergie, snažte se co nejvíce vyhýbat alergenům a při akutních obtížích vsaďte na nosní spreje a kapky na alergickou rýmu a léky na alergii, jako jsou perorální antihistaminika či kortikoidy.
Jak léčit zadní rýmu
A co na zadní rýmu? Vhodné je léčit ji naředěním hlenů, které je následně snazší vykašlat či vysmrkat. Ideální jsou pravidelné proplachy nosních dutin pomocí konviček a izotonického roztoku. Doporučujeme zvlhčovat vzduch v místnosti a pít dostatek tekutin.
Rýma u miminka
Rýma u novorozence a kojence je vcelku častým a běžným onemocněním. Každá prodělaná infekce u miminka naštěstí posiluje celkovou obranyschopnost dítěte. Pro zdraví miminka a snadnější překonání dětské rýmy:
- Podávejte dítěti dostatek tekutin.
- Zpestřete pitný režim o bylinkové čaje pro děti (heřmánek, fenykl).
- Dopřejte děťátku dostatek vitamínů.
- Zajistěte dostatek spánku a odpočinku během dne.
- Pravidelně uvolňujte nos, pomoci mohou například nosní spreje pro děti s mořskou vodou či minerály.
- V případě ucpaného nosu, který zabraňuje kojenci sát mateřské mléko, pít z lahvičky či v klidu spát, použijte odsávačky nosu.
- V případě horečky je na místě podat léky na její snížení a případně doplnit zábaly.
- Přetrvávající rýma, neustupující horečky, bolest uší či zelená rýma u dětí vyžadují poradu s lékařem.
Rýma v těhotenství
Těhotenská rýma může být kromě nachlazení způsobena i zvýšenou hladinou ženských pohlavních hormonů, jedná se o takzvanou hormonální rýmu. Častá je hormonální rýma v prvním trimestru a v období 6 týdnů před porodem. Tyto potíže obvykle samovolně odezní po porodu. Klasické nosní spreje obsahující látky na uvolnění nosu není vhodné v těhotenství používat, neboť se z krve dostávají přes placentu k dítěti. V případě neustupující teploty či horečky i v případě hnisavé rýmy, kdy je sekret zbarvený do zelena či žluta, je nutné navštívit svého lékaře.
Co pomáhá na bolest ucha při rýmě
Během nachlazení se může stát, že zánět nosohltanu naruší tlak ve středouší. V takovém případě nemocný pociťuje bolest ucha, ale i nepříjemné lupání, praskání a pocity zalehlého ucha. Co na bolest ucha při rýmě zabírá je řádné prokapávání nosu nosními kapkami, které pomohou snížit otok sliznic a přispějí k provzdušnění středního ucha a vyrovnání tlaků. Pomoci může chladivý obklad, který na chvíli přiložíte na kost za uchem, ten pomůže potlačit rozvoj zánětu a uleví od bolesti.
Mírná bolest ucha by měla sama pozvolna odeznít po ustoupení příznaků rýmy. Pokud se objeví intenzivní bodavá bolest, výtok z ucha nebo zvýšená teplota, měl by lékař zkontrolovat, zda se nejedná o zánět středního ucha. Jeho zanedbání a případné prasknutí ušního bubínku může trvale poškodit sluch, a proto bychom ho neměli podceňovat!
Prevence rýmy
Zaměřte se na prevenci a posilujte obranyschopnost svého organismu pravidelně. Jedině tak nebude mít rýma a nachlazení šanci.
- Jezte pestrou stravu bohatou na vitamíny a minerály, dostatečná by měla být hlavně vaše denní dávka vitaminu C, vitaminu D a zinku. K posílení imunity pomůže echinacea či ženšen.
- Dopřejte si pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu.
- Nezapomínejte na odpočinek.
- Vsaďte na superpotraviny, které jsou plné antioxidantů, minerálů a vitamínů. Oblíbené jsou například řasy chlorella a spirulina, či rakytník.
- Připravte se na sennou rýmu, hlídejte si kalendář alergika a dopředu se zásobte léky na alergii i kapkami do nosu, které pomáhají zmírnit příznaky senné rýmy.