Odsávačky hlenů pro miminko

Dětské odsávačky nosu pro vaše nejmenší

Vyčistí každý dětský nosík! Kvalitní odsávačka hlenů by měla patřit do každé výbavičky pro miminko. Je ideálním pomocníkem, pokud miminko trápí hleny a ucpaný nos při rýmě, ale využijete ji také při každodenní hygieně a odstraňování nečistot z nosu miminka. Proto je potřeba vybrat nosátko, se kterým se nejen snadno manipuluje, ale také se jednoduše čistí. Poradíme vám, jak si vybrat tu nejlepší nosní odsávačku už dnes.

Jak vybrat odsávačku hlenů

Do nosu miminka se každý den dostávají nečistoty, které způsobují podráždění a mohou tím vyvolat tvorbu hlenu. Ucpaný nos miminka, které ještě neumí samo smrkat či dýchat ústy, způsobuje problémy s dýcháním, pitím mléka i neklidný spánek. Odsávačka nosu pomáhá rychle a šetrně ulevit od hlenu a lze ji používat již od novorozeneckého věku.

Typy odsávaček nosu

Jednotlivé odsávačky se liší způsobem použití, vzhledem, hlučností i účinností.

 • Nosní hadičková neboli ruční odsávačka hlenů se velmi snadno používá a je tichá. Pomocí hadiček, z nichž jedna se zavede do nosní dírky dítěte a druhá do vašich úst, dochází k šetrnému odsávání hlenu, který zůstává v nádobce mezi těmito hadičkami. Jedná se o velmi skladný typ odsávačky vhodný převážně na mírnou rýmu.
 • Balónková odsávačka na hlen je tichá a praktická odsávačka vhodná ke každodennímu použití. Funguje na principu balónku, jehož koncovku zavedete do nosní dírky dítěte a při uvolnění balónku dojde k vytvoření podtlaku, který do něj posléze pomalu nasaje hlen.
 • Nosní odsávačka na vysavač je vhodná pro domácí použití na opravdu silnou rýmu. Tento typ odsávačky na hlen je nutno připojit k vysavači, v případě potřeby ji lze také ovládat pomocí úst. Odsávačka hlenů na vysavač je velmi efektivní, hluk z vysavače však může být pro miminko nepříjemný.
 • Elektrická nosní odsávačka je poháněna tužkovými bateriemi a jedná se o velmi účinný typ odsávačky vhodný pro silnou rýmu. Je nejen tichá, ale také skladná a vhodná na cesty.

Jak použít odsávačku na hleny

Odsávání pomocí nosátka nemusí být miminku vždy příjemné, ale jedná se o rychlý a velmi snadný proces, který přinese kýženou úlevu od ucpaného nosu. Přinášíme několik praktických tipů, které mohou odsávání hlenu u miminek usnadnit:

 • Před prvním použitím odsávačky si vždy pozorně přečtěte příbalovou informaci.
 • Před samotným odsáváním nastříkejte do nosu miminka kapky z mořské vody určené pro věk vašeho dítěte a nechte je působit aspoň 3 minuty. Mořská voda urychlí rozpouštění a uvolnění hlenu a usnadní odsávání.
 • Při odsávání hlenu pomocí balónkové odsávačky balónek nejdříve stiskněte, vložte hadičku na okraj nosní dírky a poté balónek uvolněte.
 • Pokud se vám nepodaří zachytit vše, koncem odsávačky v nosní dírce zlehka pohybujte.
 • Dětská odsávačka hlenů může být použita také v noci, pokud ucpaný nos ruší klidný spánek vašeho miminka.
 • Pokud lékař doporučil sprej do nosu, aplikujte jej až po vyčištění nosu.

Jak vyčistit odsávačku do nosu

Odsávačky hlenů je nutno vyčistit jak při prvním, tak i před každým dalším použitím a po něm.

 • Před prvním použitím omyjte odsávačku horkou vodu. Pokud to výrobce doporučuje, můžete ji i sterilizovat vyvařením.
 • Po každém odsávání nosátko rozeberte a všechny části důkladně omyjte či sterilizujte.
 • Odsávačka do nosu musí před dalším použitím vždy dokonale vyschnout.
 • K čištění nikdy nepoužívejte dezinfekční roztoky ani alkohol.

Používání nosní odsávačky snadno a rychle uleví nosu vašeho miminka od hlenu i nečistot, které mohou způsobovat nepříjemné komplikace. Praktická hadičková odsávačka si poradí s každým soplíkem, balónková skvěle padne do každé přebalovací tašky. Vyberte si tu nejlepší odsávačku hlenů pro kojence na notino.cz.