Přejít na hlavní obsah

Retinol v kosmetice

Retinol nebo také vitamin A je považován za přírodní zázrak a jedná se o jeden z nejúčinnějších prostředků v boji proti vráskám a známkám stárnutí pokožky. Původně se retinol využíval převážně při léčbě akné, ale díky svým pozitivním, a hlavně rychlým vedlejším účinkům, které zpomalovaly procesy stárnutí pokožky, se stal vyhledávanou součástí anti-age kosmetiky.

Retinol působí jako silný antioxidant a díky své schopnosti exfoliovat (olupovat) pokožku pomáhá rychle odstraňovat odumřelé kožní buňky a podpořit tvorbu kolagenových vláken. Retinol může být buď rostlinného nebo živočišného původu (rybí olej, vejce, maso), vyrábí se však také synteticky a velké využití našel jak v kosmetickém, tak ve farmaceutickém průmyslu.

 

Vlastnosti retinolu

Retinolu je občas přezdíváno elixír mládí. Jeho exfoliační účinky rychle vyhlazují strukturu pokožky, která pak působí mladě a zdravě. Je vhodný pro všechny typy pleti, jeho působení je však velmi intenzivní, proto je lepší kosmetické produkty s retinolem zařazovat postupně. Výsledky však na sebe nenechají dlouho čekat.

Účinky retinolu na pleť

  • Pomáhá vyrovnat pH pokožky a zmenšovat póry, tím dodává pokožce svěžest a jas.
  • Podporuje exfoliaci pleti a proniká hluboko do kožních vrstev, kde stimuluje tvorbu kolagenových vláken a elastinu, čímž zpomaluje příznaky stárnutí kůže, vyhlazuje vrásky a navrací pokožce pružnější a jemnější strukturu.
  • Působí jako silný antioxidant a podporuje přirozenou regeneraci a růst kožních buněk, tak dochází k vyhlazení a napnutí pokožky.
  • Je účinným pomocníkem v boji proti akné a uvolňuje ucpané póry.
  • Snižuje viditelnost pigmentových skvrn, a navíc podporuje tvorbu melaninu, čímž předchází i jejich tvorbě.

Kosmetika s retinolem

Retinol je jednou z nejvyhledávanějších látek proti vráskám a příznakům stárnutí pleti. Je vhodný pro všechny typy pleti a nástup účinků je opravdu rychlý. Pohlídat si ale musíte jeho koncentraci, která se v kosmetice pohybuje mezi 0,1 % (oční krémy s retinolem a retinolové krémy na rozšířené póry) až po 1 % (silná retinol séra na vrásky, proti akné a pigmentovým skvrnám).

Pokud s kosmetikou s retinolem teprve začínáte, doporučujeme volit produkty s nejjemnější koncentrací retinolu. Při používání retinolu se totiž běžně z počátku může objevit mírné podráždění. Začněte nejprve krémem a poté až přistupte k použití silnějšího retinolového séra. Krém s retinolem nejprve nanášejte každý třetí den, po dvou týdnech každý druhý den a po měsíci používání již můžete začít retinol na pleť aplikovat každý večer. Někdy kolem jednoho měsíce užívání již uvidíte první znatelné výsledky.

Retinol podporuje exfoliaci pleti, proto jej nanášejte pouze na noc a přes den pleť vždy chraňte krémy s vysokým ochranným faktorem (SPF 30–50), aby nedošlo k nežádoucímu poškození pleti.

 

Objevte svůj elixír mládí na notino.cz a zařaďte do své péče o zralou pleť retinolové sérum, krém i další anti-age produkty s retinolem. Poznejte zkrášlující sílu retinolu na vlastní kůži!

Zaujal vás retinol? Možná se vám bude líbit i kyselina hyaluronová nebo koenzym Q10.

celý text skrýt text