Toužíte po dokonalé manikúře nebo zkrátka jen po hezky upravených rukou, ale roztřepené nehty kazí celkový dojem? Ruce jsou vizitkou každého člověka a vypovídají něco o nás, o našem životním stylu, péči a zdraví. Třepení nehtů na rukou tak dokáže jednoho pěkně potrápit. Jaká je ale příčina těchto potíží a jak posílit nehty, aby vypadaly zdravě a krásně?
Vyzkoušejte zpevňující laky na nehty
Příčiny třepení a lámání nehtů
Co vlastně stojí za slabými, roztřepenými nehty? Důvodů může být hned několik:
- Nedostatečná hydratace – suché nehty jsou křehké, snadno se zlomí a může docházet k třepení nehtů. Problémem může být časté mytí rukou, používání dezinfekčních prostředků, ale i nedostatečný příjem tekutin.
- Nedostatek vitamínů a minerálů – zejména nedostatek vitamínu B (biotinu), C, E a A, hořčíku, železa a zinku může vést ke špatné kvalitě nehtů.
- Mechanické poškození – používání nevhodných nástrojů při manikúře nebo při neopatrné manipulaci s nehty může narušit jejich strukturu a způsobit lámání a třepení nehtů.
- Nadměrné používání přípravků na nehty – příliš časté používání agresivních laků a odlakovačů může nehty oslabit. Uškodit mohou také chemické čisticí prostředky.
- Zdravotní problémy – lupénka, ekzém nebo potíže se štítnou žlázou mohou mít vliv i na zdraví nehtů.
- Stárnutí – lámavost nehtů může být také otázkou stáří. S věkem se totiž mění struktura nehtů a mohou být náchylnější k třepení.
Objevte výživné krémy na ruce a nehty
Jak posílit slabé nehty
Kvalita a rychlost růstu nehtů je do určité míry daná genetickými předpoklady, ale přesto ji můžete správnou péčí o nehty ovlivnit. Nehty se vám pak odvděčí rychlejším růstem, pevnější strukturou a zdravějším vzhledem.
Vnější péče o lámavé nehty
Lámavé nehty vás mohou omezovat v běžných činnostech, jsou neestetické a občas taky bolestivé. Nehty můžete ukrýt pod profesionální gelovou manikúru a doufat, že se váš problém vyřeší sám, nebo můžete vzít situaci do vlastních rukou. Ideální cesta za zdravými a krásnými nehty vede přes posílení nehtů.
Posilující olejíčky proti lámání nehtů
Čeho se tedy máte vyvarovat a co na roztřepené nehty naopak pomůže? Začněte péčí a správnou úpravou nehtů. Ty totiž přímo působí na nehet, jeho strukturu a hydrataci.
- Používejte krémy na ruce a olejíčky na nehty.
Dodržujte pitný režim a nehty hydratujte i zvenčí – pravidelně používejte hydratační krém na ruce, výživný olej nebo sérum na nehty. Nehty budou hydratované, pružné a odolné.
- Pořiďte si lak na zpevnění nehtů.
Je pravda, že příliš časté používání agresivních laků a odlakovačů nehtům škodí. To ale neplatí pro laky, které jsou přímo určené proti lámání nehtů. Je to nejen způsob, jak zamezit třepení, ale také řešení, jak zpevnit měkké nehty.
Lak totiž chrání povrch nehtu po celé délce a umožní mu dorůst do větší délky.
- Stříhání vs. pilování nehtů
Ačkoli se to nezdá, pilování je šetrnější než stříhání nehtů. Abyste předcházeli třepení nehtů na nohou i na rukou, vždy je po ustřihnutí zapilujte dohladka. Tím zacelíte všechny vrstvy nehtu a předejdete jeho zatrhnutí nebo roztřepení.
Použijte jemný pilník a pilujte pouze jedním směrem, ideálně od krajů ke středu. Nakonec nehty zaleštěte. Pokud nepotřebujete nehty výrazně zkracovat, obejdete se klidně bez nůžek.
- Správná délka nehtů
Ideální délka nehtu je pro každého jiná a vychází z velikosti a tvaru vašeho nehtového lůžka.
Zatímco podle některých manikérek by nehet neměl přesahovat přes okraj bříšek prstů, jiné doporučují délku volného nehtu v délce asi ⅓ vašeho nehtového lůžka. Delší nehty už jsou náchylnější k třepení a lámání.
Ořechy a semínka pro pevnější nehty
Jak si zpevnit nehty pomocí zdravých potravin
Zdravé a pevné nehty pramení z pestré a vyvážené stravy a jejich zhoršený stav tak může být indikátorem špatného jídelníčku, ve kterém chybí důležité prvky. Například bílkovina keratin nebo minerální látky.
Často způsobuje lámání nehtů nedostatek hořčíku, železa, zinku, vápníku nebo vitamínů. Jak ale z tohoto výčtu prvků poskládat vyvážený jídelníček?
Připravili jsme pro vás seznam 6 superpotravin, které vám pomohou ke zpevnění přírodních nehtů:
- Vejce – obsahují vysoce kvalitní bílkoviny, selen, biotin
- Dýňová semínka – semínka jsou přirozeným zdrojem hořčíku, železa a zinku
- Mandle – mandle, ale i další ořechy obsahují minerální látky železo, zinek, hořčík a měď
- Mléčné výrobky – mají nejlépe využitelné zdroje bílkovin
- Játra – hovězí játra jsou nejbohatším zdrojem biotinu v běžných potravinách
- Fazole – zejména černé fazole obsahují vysoké množství zinku, hořčíku, biotinu a železa
Vitamíny pro silné nehty
Doplňky stravy – co na lámavé nehty funguje
V doplňcích stravy na nehty se často setkáte s kolagenem. Může jít o bioaktivní kolagenní peptidy – hydrolyzovaný kolagen – nebo běžné doplňky stravy v tabletách.
Zatímco hydrolyzovaný kolagen neobsahuje žádné další složky, v tabletách, které jsou určené na podporu růstu nehtů, bývá zastoupeno více složek. Například minerály vápník, hořčík, zinek či selen nebo vitamíny na posílení nehtů, jako je biotin, vitamín A, C a D. Kromě zpevnění nehtů vám často pomohou i k silnějším vlasům a vyživené pleti.
Pamatujte ale, že doplňky stravy nedokážou nahradit pestrý jídelníček, proto by vždycky měly pouze doplňovat kvalitní a vyváženou stravu. Odměnou vám budou krásné a silné nehty.