Stejně jako se bílkoviny skládají menších jednotek zvaných aminokyseliny, tak se tuky skládají z tzv. mastných kyselin. Přestože je přítomnost tuků ve zdravém jídelníčku často démonizovaná, existuje několik jejich skupin, které jsou pro naše zdraví naprosto zásadní. Řadí se mezi ně především esenciální mastné kyseliny, kam spadají známé omega 3 a 6 mastné kyseliny.
Za esenciální mastné kyseliny můžeme označit takové, které nutně potřebujeme pro udržení našeho zdraví a zároveň je musíme přijmout ze stravy. Naše tělo si je totiž nijak vytvořit nedokáže. Vyskytují se ve skupinách omega 3 a 6 mastných kyselin. Omega 9 mastné kyseliny si naše tělo dokáže v případě potřeby vytvořit, a mezi esenciální je tedy neřadíme.
Omega-3 mastné kyseliny dokážou prospívat našemu zdraví tím, že:
Pozitivní účinky omega-3 jsou nepopiratelné.
Omega-3 mastné kyseliny najdeme zejména v rybách, a to nejčastěji v těch tučnějších (losos, sleď, sardinky, makrela, mořský pstruh). Proto se tolik doporučuje suplementovat omega 3 rybí olej.
V případě rostlinné říše se můžete s obsahem omega-3 mastných kyselin spolehnout na lněná, chia či slunečnicová semínka a na vlašské, pekanové či makadamové ořechy.
Další mastné kyseliny, které naše tělo potřebuje, jsou omega 6. Podobně jako omega 3 kyseliny jsou:
Nicméně, všeho s mírou, a u omega-6 mastných kyselin dvojnásob. Mohou totiž stimulovat záněty v těle. Omega-3 je zase napomáhají snižovat, proto je nutné dbát také na poměr mezi těmito dvěma mastnými kyselinami. Poměr omega-3 ku omega-6 by se měl pohybovat mezi 2:1 a 4:1.
Tyto omega mastné kyseliny najdete například v margarínu, slunečnicovém oleji, dýňovém oleji, arašídovém másle, olivovém oleji i v avokádu.
Narozdíl od omega-3 a omega-6 kyselin se ty omega-9 neřadí k esenciálním mastným kyselinám – naše tělo si je umí syntetizovat. Nejběžněji se vyskytující omega-9 mastnou kyselinou je kyselina olejová, kterou najdeme v hojném množství v olivovém oleji, v oříšcích, v řepkovém i slunečnicovém oleji, a dokonce v sádle. Deficitu omega-9 mastných kyselin se tedy obávat příliš nemusíme, a to ani pokud náš jídelníček není zrovna nejvyváženější.
Nejlepší rybí tuk jakožto doplněk stravy je takový, který obsahuje omega-3 nenasycené mastné kyseliny EPA i DHA. Proto se ve složení vždy dívejte po těchto dvou zkratkách. Příjemným bonusem může být obsah vitamínu E, který se rozpouští v tucích a působí i jako antioxidant. Čistý rybí tuk můžete užívat v tekuté podobě (dávkovat lžicí), anebo se spolehnout na rybí tuk v kapslích. Denně vám bude stačit 1–3 gramy rybího tuku.