Spálení od sluníčka se zarudlou kůží, nepříjemným svěděním nebo puchýři – to je věc, které bychom se všichni rádi vyhnuli, někdy však potká téměř každého z nás. Ať už jste se spálili doma na zahradě, na dovolené u moře nebo třeba na horách, víme, co na spálení od slunce pomáhá a jak se mu do budoucna co nejlépe vyhnout.
Tři stupně spálení od sluníčka
- Mírné spálení: Spálená kůže od slunce se projevuje mírným zarudnutím, svěděním a pocitem nepohodlí. Je horká a citlivá.
- Středně těžké spálení: Kromě zarudnutí a diskomfortu se objevují také puchýře. Kůže často praská a loupe se.
- Těžké sluneční spálení: Ty nejzávažnější sluneční spáleniny jsou doprovázeny silnou bolestí, puchýři pokrývající velké oblasti kůže a příznaky, jako je nevolnost, bolest hlavy, horečka a zimnice.
Spálení od slunce si vaše kůže pamatuje a může vést k jejímu trvalému poškození. Opakované spálení vede nejen k předčasnému stárnutí pokožky, ale také zvyšuje riziko vzniku rakoviny kůže.
Jak na spáleniny od slunce
Jak ošetřit spálenou kůži od sluníčka? Podívejte se na užitečné tipy, které mohou pomoct proti pocitu horkosti, bolesti i svědění.
- Zchlaďte pokožku: Jako první pomoc po spálení od sluníčka je důležité kůži zchladit. Na postižená místa přiložte studený obklad nebo se osprchujte vlažnou vodou. Kůži můžete postříkat i termální vodou. Příliš studené nebo ledové vodě je nejlepší se vyhnout, abyste kůži nezpůsobili další šok.
- Hydratujte se: Dbejte na dostatečný přísun tekutin, protože spálená kůže může vést k dehydrataci. Pijte alespoň dva litry vody denně.
- Vyhněte se škrábání: I když kůže svědí a začne se loupat, neškrábejte ji. Ještě více byste ji podráždili a narušili proces regenerace.
- Nepropichujte a nestrhávejte puchýře po spálení sluncem: Puchýře chrání citlivou novou kůži pod nimi a pomáhají předcházet infekci. Jakmile je nová vrstva kůže dostatečně vyvinutá, odumřelá pokožka přirozeně odpadne.
- Promazávejte pokožku: Kvalitní krémy pomohou zmírnit kožní horečku a svědění kůže po spálení. Pro pomoc z nejhoršího jsou ideální lehká mléka, gely a pěny s vysokým obsahem vody. Příliš těžký a mastný krém může totiž blokovat ochlazování pokožky a nedovolí jí „dýchat“.
- Pečujte o vlasovou pokožku: I spálená pokožka hlavy od slunce dokáže pořádně potrápit. Aplikujte chladný obklad nebo zklidňující gel. Dokud se pokožka hlavy nezahojí, vyhněte se pokud možno tepelnému stylingu – žádný fén, kulma ani žehlička. Nepoužívejte šampon proti lupům a zvolte raději šetrný kojenecký šampon.
- Pokožku nevystavujte slunci: Dokud se spálenina zcela nezahojí, pokožku chraňte před slunečním zářením. Pokud to není možné, používejte široký klobouk, dlouhé rukávy a opalovací krém s vysokým faktorem SPF.
- Zařaďte do jídelníčku více bílkovin: V případě spálenin pomáhá regeneraci kůže i strava bohatá na proteiny, které podporují obnovu buněk.
- Dopřejte si dostatek spánku: Spánek je klíčový pro regeneraci těla, včetně obnovy pokožky. Ujistěte se, že dostatečně odpočíváte.
- Zkraťte dobu koupele nebo sprchování na minimum a vyhněte se horké vodě, která vysušuje pokožku. Spálenou kůži bezprostředně po koupeli namažte krémem a snížíte pravděpodobnost loupání.
Jak zabránit loupání kůže po spálení?
Jakmile se pokožka spálí, je velká pravděpodobnost, že se bude i loupat – je to zkrátka součást přirozeného procesu obnovy kůže. Pokud ale dodržíte výše uvedené tipy, můžete minimalizovat škody.
Jaká je ta nejlepší kosmetika, co pomáhá na spáleniny od slunce?
Regenerace kůže po spálení je se správně zvolenými přípravky jednodušší. Poskytnou vám úlevu, kterou vaše pokožka potřebuje. Vyzkoušejte:
- Gely a balzámy na spálení od slunce: Zklidňující gely jsou skvělé na štípnutí hmyzem, kopřivku i spálení. Zchladí pokožku a zabrání svědění.
- Krém na spálení od slunce: Obvykle dezinfikuje spálenou oblast a urychluje její hojení.
- Reparační krémy: Šetrné a zklidňující reparační krémy pomáhají s řadou kožních problémů a ani spálenina od sluníčka není výjimkou. Kůži zklidňují, regenerují a pomůžou i s pocitem svědění.
- Přípravky po opalování: Jsou vhodné při mírnějším stupni spálení. Tyto produkty regenerují, hydratují a zklidňují. Některé navíc obsahují i složky podporující zhnědnutí kůže.
- Konopná mast na spáleniny od slunce: Je bohatá na výživné látky, které intenzivně hydratují a zklidňují kůži.
Nejlepší krémy po opalování
Hledejte v kosmetice složky, co na spálenou kůži nejlépe pomohou:
- Aloe vera na spáleniny od slunce: Využijte oblíbený aloe vera gel, který zklidní, zchladí a osvěží pokožku. Pokud máte aloe doma v květináči, můžete klidně pár listů odříznout a kůži potírat, nebo průsvitnou dužinu rozmixovat do pasty a nanést na kůži jako zklidňující masku.
- Panthenol na spáleniny od slunce: Panthenol, také známý jako vitamín B5, je složka proslulá svými regeneračními vlastnostmi. Spálenou kůži okamžitě zklidní, zmírní pálení i nepříjemné svědění.
- Kyselina hyaluronová: Je intenzivně hydratační a vlhkost uzavírá v pokožce – podporuje tedy regeneraci.
- Měsíček lékařský: Měsíček zklidňuje otoky a pomáhá s obnovou kožní tkáně.
Aloe vera na spáleniny od slunce
Co na spáleniny od slunce: Babské rady
Rady našich babiček se někdy hodí jako první pomoc při spálení, když nemáte po ruce specializovanou kosmetiku – využijete na ně obsah svojí spíže nebo lednice. Zkuste třeba:
- Bílý jogurt: Aplikujte jako masku na spálenou pokožku a nechejte působit asi 15 minut. Laktobacily v jogurtu zklidňují podrážděnou kůži a přispívají k její hydrataci. Podobný efekt má i zakysaná smetana nebo tvaroh.
- Čajový sáček: Na spálený obličej od sluníčka zkuste na pár minut přiložit studené vlhké čajové sáčky. Čajové třísloviny mají schopnost zmírnit zarudnutí a zklidnit podráždění.
- Ovesná koupel: Spálená kůže od sluníčka ocení i ovesnou koupel. Drcené ovesné vločky nasypte do látkového sáčku a přidejte do vlažné vany. Pokožku krásně zklidní.
Kdy navštívit lékaře?
Pokud se objeví silná bolest, rozsáhlé puchýře, horečka, zvracení nebo jiné závažnější příznaky, vyhledejte lékaře, který vám případně doporučí specializovanou léčbu a přípravky na předpis.
Jak se vyhnout spáleninám od slunce?
Klíčem k úspěchu je prevence. I když milujete sluníčko, myslete vždy na ochranu své kůže. Dodržujte naše tipy, jak se vyhnout spáleninám a užívejte si sluneční paprsky bezpečně.
- Používejte opalovací krémy: Bez ohledu na to, zda jste na pláži nebo jen krátce venku, je důležité používat opalovací krém s vysokým ochranným faktorem (minimálně SPF 30). Krém naneste alespoň 30 minut před vystavením slunci a nezapomeňte se každé dvě až tři hodiny přemazat, zvláště pak po plavání nebo intenzivním pocení.
- Noste klobouk a ochranné oblečení: Klobouk s širokou krempou vás ochrání před spálením obličeje a pokožky hlavy. Prodyšné oblečení s dlouhými rukávy a kalhoty z lehkých materiálů vám poskytnout další vrstvu ochrany.
- Vyhněte se nejvyššímu slunci: Sluneční záření je nejintenzivnější mezi 11. a 15. hodinou. Pokud můžete, snažte se tuto dobu strávit ve stínu.
- Používejte sluneční brýle: Nezapomeňte na oči a citlivé oční okolí. Sluneční brýle s UV ochranou chrání vaše oči před škodlivým ultrafialovým zářením.
- Hydratujte se: Dostatečný pitný režim je klíčový i pro zdraví kůže. Voda pomáhá udržovat kůži pružnou a odolnější vůči poškození sluncem.
- Buďte opatrní u vody a na sněhu: Voda a sníh odráží sluneční paprsky a zvyšují riziko spálení. Nezapomeňte se namazat i v zimě na horách.
- Chraňte před sluncem citlivé oblasti: Uši, nos, rty, ramena a pokožka hlavy jsou zvláště citlivé na spálení od sluníčka. Věnujte jim proto extra péči. Na ochranu rtů se skvěle hodí balzám na rty s SPF.
Chraňte svou kůži a vyhněte se nepříjemnostem. A pokud vás přece jen spálená záda, ramena či obličej neminou, už víte, co na spáleniny od sluníčka pomáhá.