Deodorant vs. antiperspirant: Který vybrat?
Oba produkty jsou na webu zařazeny do stejné kategorie a také v regálech leží těsně vedle sebe, aniž by byly jakkoliv odlišeny. Dokonce i v běžné řeči tyto pojmy často zaměňujeme.
Pokud ale víme, jaký je rozdíl mezi deodorantem a antiperspirantem, je pro nás mnohem snazší si správně vybrat. Oba produkty totiž nabízejí jiné spektrum účinků.
Co je deodorant?
Ve zkratce se dá říct, že deodorant chrání před zápachem, zatímco antiperspirant chrání před zápachem i potem. Pocení je přitom naprosto přirozený termoregulační mechanismus lidského těla, při němž z těla odchází škodlivé látky – a pot samotný nijak nezapáchá. Za nepříjemný pach mohou činnosti mikroorganismů vyskytujících se na kůži.
Deodoranty proto obsahují antibakteriální a vonné látky, které zabraňují šíření bakterií, a navíc vám dodají pocit svěžesti. Hlavní úkol deodorantů je tedy jednoduchý – působí tak, že pot nezapáchá. Samotnému pocení ale nezabrání. Kdy tedy sáhnout po deodorantu? Pokud nemáte problémy s nadměrným pocením nebo vás nečeká velký sportovní výkon, s největší pravděpodobností si snadno vystačíte s deodorantem. Ten vaše podpaží udrží svěží a bez zápachu až po 24 hodin.
Co je antiperspirant?
Na rozdíl od deodorantu antiperspirant přímo zabraňuje pocení. Jeho působením dojde k zúžení vyústění potní žlázy, takže pot z těla takřka neodchází (nebo se minimalizuje) a nedochází ani k množení bakterií v podpaží. Často obsahují také vonnou složku, takže vám dodají i pocit svěžesti. Na trhu můžeme najít takové, které slibují ochranu na 48 hodin, ale také na 72 hodin.
Jistou nevýhodou tohoto produktu může být fakt, že tohle všechno dokáže zařídit jen jediná složka – hliníkové soli. Odpůrci hliníkových solí se domnívají, že dlouhodobé používání antiperspirantu může vést k buněčným změnám a zvýšenému riziku karcinomu. Jednoznačný důkaz o škodlivosti nebo nezávadnosti ve vztahu například k nádorovému onemocnění prsu zatím není. Někteří lidé se jim proto vyhýbají jako čert kříži, jiní to zkrátka neřeší a užívají si výhod suchého podpaží.
Pokud vás trápí nadměrné pocení a spekulace o hliníkových solích vás nechávají klidnými, je pro vás antiperspirant vhodnou volbou. Používejte jej podle skutečné potřeby, abyste předešli podráždění citlivé pokožky v podpaží. Nadměrné pocení navíc může signalizovat zdravotní problém, proto buďte obezřetní a nepodceňujte jej.
Zcela namístě je také kombinovat oba přípravky podle potřeby a zvolit vždy takovou ochranu před potem, která odráží váš den. Čeká vás poklidný den nebo náročná schůzka zakončená bowlingem s kolegy?
Jak na skvrny na oblečení?
Nevzhledné mapy na oblečení mohou být způsobeny potem i použitým antiperspirantem či deodorantem. Po nanesení těchto přípravků proto vždy počkejte, než úplně zaschnou, a teprve poté se oblečte. Žluté skvrny v podpaží na vašem oblíbeném tričku jsou pak s největší pravděpodobností způsobené potem. Samotný pot je bezbarvý, jak je tedy možné, že se na košilích objevují mapy? Žluté skvrny na oblečení vznikají vinou reakce potu s bakteriemi a dalšími látkami, které jsou obsaženy v kosmetických přípravcích. Dokonce velmi často bývají jejich zdrojem i hliníkové soli obsažené v antiperspirantech, dále také maz nebo třeba zbytky pracího prostředku.
Jak tedy předcházet žlutým skvrnám na oblečení? Dobrým řešením je vybrat z nabídky takový deodorant či antiperspirant, který nezanechává bílé ani žluté skvrny. V nabídce jich najdete hned několik.