Zarostlé chloupky
Svědění, zarudnutí nebo drobné vřídky, které se tvoří po holení… Zní vám to povědomě? Zarostlý chloupek je sice většinou neškodný, dokáže ale být pěkně nepříjemný i nevzhledný. Přečtěte si, jak na zarostlé chloupky vyzrát a co udělat pro to, aby se už znovu neobjevily. Chce to jen vhodnou techniku odstranění chloupků a trošku té správné péče.
Produkty |
Jak poznat zarostlý chlup?
Zarůstající chloupek jednoduše neprorazí nad pokožku, ale místo toho roste pod jejím povrchem. Někdy se už proražený chloupek stočí směrem dolů a roste zpět do pokožky jako smyčka.
Protože v naší kůži nemá chlup mimo folikuly co dělat, tělo se mu začne bránit. V místě zarostlého chloupku se může snadno spustit zánětlivá reakce, kdy se pokožka snaží vypudit ven „cizí těleso“. Zarůstající chloupky proto velmi často doprovází nepříjemné projevy, jako:
- Zarudnutí.
- Otok – v místě se vytvoří bolestivý hrbolek.
- Svědění.
- Hnis pod povrchem pokožky – vytvoří se vřídek podobný akné.
- Může vzniknout podkožní absces, který je potřeba odstranit u kožního lékaře.
Kde se nejčastěji objevují zarostlé chlupy?
K zarůstání dochází nejčastěji tam, kde se holíte nebo jinak odstraňujete chloupky.
- Zarůstání chloupků po depilaci: Depilace je jinými slovy odstranění části chloupku, která je nad pokožkou. To znamená, že seříznutá část chloupku zůstává v kůži a může začít znovu růst špatným směrem.
- Zarůstání chloupků po epilaci: Epilace je odstranění chloupku i s kořínkem. Pokud začne časem v daném místě růst chloupek nový, může být příliš slabý, aby prorazil povrch pokožky. A zarostlý chloupek je na světě.




Jak dochází k zarůstání chloupků?
Chloupek může ze své osy vybočit z různých důvodů. Kudrnatý nebo šikmo rostoucí chloupek jednoduše vystoupí ze svého folikulu kvůli točitému tvaru. Dalším faktorem je hromadění kožních buněk a hrubá pokožka, kterou se chloupku nepodaří prostoupit. A konečně je tu i nesprávné, nešetrné odstraňování chloupků.
U někoho se zarostlý chlup objeví jen jednou za čas, jiní jsou náchylnější a potýkají se s nimi neustále. Nejčastěji jsou to lidé s hrubými, vlnitými nebo kudrnatými vlasy – podobnou texturu pak mají i chloupky. Také platí, že čím silnější chloupek je, tím víc je jím pokožka iritovaná, když do ní zarůstá.
Jak se zbavit zarostlého chloupku?
Jak odstranit zarostlé chloupky? Pokud část chloupku vyčnívá jako smyčka nad kůži, stačí ho podebrat a koneček opatrně vytáhnout nad povrch. Nejjednodušší je to s vydezinfikovanou jehlou nebo pinzetou.
Jak odstranit zarostlý chlup, který je pod povrchem pokožky? Pokud chloupek není vidět, pak je potřeba uvolnit ho ven. Použijte peeling na zarostlé chloupky, který zbaví pokožku odumřelých kožních buněk a pomůže dostat chloupek ven na povrch.
Kořínek chloupku nevytrhávejte, je to zbytečné a můžete si tím nechtěně zadělat na další zarůstání nebo zánět.
Pak už jen stačí ranku nechat zahojit. Ihned po odstranění místečko vydezinfikujte, potřít ho můžete třeba tea tree olejem a vynechte v jeho okolí holení alespoň na pár dnů, abyste ho zbytečně nedráždili.
Tea tree olej na místo po zarostlém chloupku
Jak na fleky po zarostlých chloupcích?
Po zahojení zarostlého chloupku vám možná zůstal po rance růžový nebo hnědý flíček. Je to tzv. pozánětlivá pigmentace. Na pigmentové „jizvičky“ jsou obzvlášť náchylní lidé se snědou pletí.
Chraňte flíček před sluníčkem oblečením nebo vysokým SPF, aby dál netmavl. K jeho odstranění si můžete vzít na pomoc nejrůznější přípravky určené proti pigmentovým skvrnkám, například ty s vitamínem C nebo s retinoidy. Ještě spolehlivější řešení představuje profesionální laserové ošetření proti pigmentaci.
Tělový peeling proti zarůstání chloupků
Jak předcházet zarůstání chloupků






Výbava pro hladké oholení
Jak se oholit bez zarostlých chloupků?
Osvojte si pár jednoduchých pravidel, jak se holit správně a jak se zarostlých chloupků co možná nejlépe vyvarovat.
- Před holením si dejte alespoň 5 minut teplou vanu nebo sprchu.
- Naneste gel, olej nebo pěnu na holení, aby žiletka po pokožce hladce klouzala.
- Používejte vždy ostrou a čistou žiletku. Po každém tahu ji opláchněte pod tekoucí vodou a smyjte tak oholené chloupky a nečistoty.
- Holte se vždy po směru růstu chloupků – minimálně v partiích, jako jsou třísla, kde je pokožka citlivá.
- Po holení opláchněte pokožku vlažnou až chladnou vodou.
- Nezapomeňte zklidnit pokožku jemnými přípravky po holení. Mnoho žen také doporučuje nanést po holení tea tree olej.
Zklidněte pokožku po holení
Kdy se zarostlým chloupkem k lékaři?
Zarostlé chloupky se vám dlouho nehojí, bolí nebo v místě vznikl absces? Pak se s problémem obraťte na dermatologa. Ten předepíše vhodné protizánětlivé a hojivé krémy a případný absces odstraní. Stejně tak vám poradí, jak se zarostlým chloupkům propříště co nejlépe vyhnout.