Rozchodnice růžová, Rhodiola rosea nebo jen zkráceně Rhodiola je rostlina, jejíž kořen se používá jako doplněk stravy s adaptogenními vlastnostmi. Adaptogeny jsou takové látky, které pomáhají zvyšovat obecnou odolnost organismu a lépe zvládat stres. A přesně v tomto může pomoci také Rhodiola. Čtěte dál a zjistěte vše, co o ní potřebujete vědět!
Podobně jako jiné rostlinné extrakty, které se nyní prodávají jako doplňky stravy s adaptogenními účinky, i rozchodnice růžová se v minulosti v některých kulturách hojně používala jako léčebná rostlina – a to zejména v lokalitách, kde roste, což jsou arktické a subarktické oblasti. Konkrétně roste například ve východní Sibiři, a to v nadmořské výšce 3000–6000 metrů. Tím, že rozchodnice sama musela během svého růstu přežít extrémní podmínky, pomáhá lidskému organismu udělat to samé.
Například v tradičním ruském léčitelství se používala k posílení imunitního systému, zvýšení odolnosti těla vůči infekcím a nemocem i proti únavě. Místní obyvatelé ji konzumovali, aby zvládli náročnou fyzickou a duševní práci.
V tradiční čínské medicíně se zase rozchodnice používala k tomu, k čemu se používá dnes: aby tělo lépe reagovalo na stres a zmírňovalo jeho negativní účinky na zdraví.
Kořen obsahuje řadu bioaktivních sloučenin, nicméně hlavní dvě, o kterých se předpokládá, že zprostředkovávají jeho účinky, jsou rosavin a salidrosid.
Nejčastěji se spojuje rozchodnice a psychika – a právem. Rhodiola je známá svou schopností zmírňovat psychický stres i úzkost. Antistresové účinky rhodioly se mohou částečně projevit díky tomu, že je schopna otupit uvolňování kortizolu ve stresových podmínkách.
Ačkoli se Rhodiola obvykle užívá pro její pozitivní účinky na snížení stresu a únavy, může mít také protizánětlivé a antioxidační vlastnosti.
Jestli jste uvažovali nad rozchodnicí růžovou jakožto nad pomocníkem pro hubnutí, může vám pomoct – ale pouze v případě, že se k tomu pravidelně hýbete. Díky tomu, že může podpořit snížení vnímané námahy i únavy, dokážete sportovat déle a/nebo intenzivněji, což může vést ke snížení tělesné hmotnosti. Určitě to může být skvělý doplněk stravy k jiným spalovačům tuku a dostatečnému příjmu bílkovin.
Rozchodnici můžete užívat dlouhodobě, pokud dodržíte dávkování uvedené výrobcem na obalu. V takovém případě je Rhodiola bezpečná a případné vedlejší účinky jsou vzácné. Pokud byste však pocítili závratě, sucho v ústech či různé bolesti, okamžitě přestaňte doplněk užívat a obraťte se na svého ošetřujícího lékaře.
Pokud jste těhotná, kojíte anebo užíváte léky na předpis, před započetím užívání rhodioly v jakékoliv formě se obraťte na svého lékaře.
Studie zjistily, že užívání Rhodioly jako denní prevence proti únavě je účinné již v dávkách 50 mg, proti stresu pak v rozmezí 288–680 mg.
Pokud si ale zakoupíte nějaký konkrétní produkt, vždy se řiďte pokyny na obale produktu.
Rhodiolu většinou najdeme ve formě kořenového prášku v kapslích, případně standardizovaných extraktů, a to většinou na obsah rosavinu. Formy rhodioly:
Je jen na vás, která forma vám bude vyhovovat nejlépe.
Rozchodnici růžovou také často najdete jako součást komplexních doplňků stravy spolu s dalšími bylinami a houbami, jako je Cordyceps, šišák bajkalský, maca, kozlík lékařský, třezalka tečkovaná nebo Tribulus terrestris.
Rhodiola rosea má mezi adaptogeny rozhodně své místo. Společně s dalšími stálicemi, jako je ashwagandha nebo vitální houby, vám může dopomoci ke kvalitnějšímu životu. Zkuste ji pravidelně užívat a poznejte její účinky i vy.