Biohacking pro začátečníky i pokročilé
1. První cesta biohackera vede k lékaři. Než ze sebe uděláte „superstroj“, potřebujete vědět, v jakém „technickém“ stavu je vaše tělo teď. Krevní testy jsou základ.
2. Zásadní je pak pro biohacking strava. Biohacker respektuje zdravý životní styl. Hlídá původ potravin (bio, eko), vyhýbá se těm průmyslově zpracovaným, vybírá maximum přirozených zdrojů. Často jsou biohakeři vegetariáni, vegani, milují raw stravu. Odkazují k dávným filozofiím, jako je ájurvéda, ale také fandí hi-tech pokroku, takže je baví i MANA ManaDrink Origin Mark 7.
Pokud se na nic z toho necítíte, začněte tím, že budete ověřovat původ potravin a zvládnete výživové základy. Tedy na co je vláknina, proč a kolik potřebujete jíst bílkovin či tuků a co jsou to jednoduché nebo složené cukry. Nabízí se návštěva výživového poradce.
3. Až budete chtít jídlo posunout dál, zajděte na test potravinové intolerance. Odhalí potravinové alergie, ale i věci, na které tělo reaguje negativně a vy o tom zatím ani nevíte. Zároveň vám jsou odborníci schopni říct, po čem se vaše tělo bude cítit fakt dobře.
Proč potřebujete doplňky stravy
4. Ti, kteří už v praxi vědí, co je biohacking, vědí také to, že bez doplňků stravy by se k dlouhému životu nedopracovali. Proto by se z vás měli stát znalci potravinových doplňků, kteří tuší mnohem víc než to, že vitamin C je na imunitu. Měli byste umět určit, kolik ho potřebujete, že nejúčinnější co do vstřebávání je jeho lipozomální forma a že je třeba brát ho ráno nalačno.
Králi mezi potravinovými doplňky jsou také ty s hořčíkem, u kterého se přesně ukazuje, že biohacking je o detailech, na kterých záleží. Hořčík se třeba hodně liší co do schopnosti se vstřebávat a jeho jednotlivé formy mají i jiný výsledek působení na tělo.
Malát hořčíku je skvělý ráno, aby dodal energii, bysglycinát večer zklidňuje. Oba garantují vstřebatelnost hořčíku přes devadesát procent. Citrát i chelát hořčíku je také skvělý a tělo si z něj vezme více než osmdesát procent. Ale například oxid hořečnatý? Tělo využije jen okolo pěti procent. A biohackeři to vědí.
5. Pozornost si žádá také střevní mikrobiom. To jsou miliardy bakterií, které při správném složení pozitivně ovlivňují rychlosti i nápaditost myšlení, úroveň nálady, imunitu, (ne)dostatek energie v těle a podobně. Prebiotika a probiotika jsou základ. Buď jako doplňky stravy, nebo se zaměřte na tzv. funkční potraviny. Tam patří třeba kefír nebo přírodní bílé jogurty s živými bakteriemi či kysané zelí a kimči. Anebo třeba kombucha.
6. Důležitý je i orální, kožní a u žen i vaginální mikrobiom. Tělo musí být vyladěné jako celek. A mimochodem, existují také specialisté, kteří umí vyhodnotit, co v mikrobiomu chybí právě vám, a namíchají vám prebiotika a probiotika na míru.
Mikrobiomu zdar! Od hlavy až po paty…
7. A co vlastní anti-aging koktejl? Hlavně my ženy (především v období menopauzy) začínáme objevovat pokroky anti-aging klinik, které umí na míru sestavit také koktejly vitaminů a následně hormonů, jež umí výrazně udržet kondici během menopauzy.
8. Zkuste enzymoterapii! A nemusí to být nutně tabletky z lékárny. Zdrojem enzymů je živá strava. A hitem včelí pyl, bohatý na amylázu a ketázu. Ty spolu s až dvaadvaceti obsaženými aminokyselinami, vitaminy B, karotenoidy nebo bezmála šedesáti stopovými prvky patří i mezi superpotravinami k těm nejvíc superpotravinám ever. Stačí lžička ráno do kaše a podpoříte tak svoji imunitu.
Myslete na spánkovou hygienu
9. Doporučení chladné, větrané místnosti, a to, že nemáte před spaním jíst, je jasné. Ale je třeba jít dál. Eliminujte kolem sebe modré světlo. Jeho působení dráždí vnitřní nastavení biologických hodin a v těle vyvolává neustále mylný pocit, že je den. Na mobilu, tabletu i notebooku nastavte celodenní „tmavý režim“ a zkontrolujte žárovky v bytě (nechcete ani studené bílé světlo).
10. Pořiďte si speciální červené brýle, které modré záření eliminují tam, kde tmavé režimy nastavit nedokážete, a noste je alespoň hodinu a půl před spaním.
11. Potíže se spánkem můžete eliminovat podáváním doplňků stravy. Melatonin je přímo spánkový hormon. Ale je tu také L-tryptofan, doporučuje se bisglycinát hořčíku a spousta lidí přísahá na zklidňující účinky CBD oleje.
Hackněte svůj spánek s těmi nejlepšími doplňky stravy
12. Znáte Oura Ring? Chytrá technologie v podobě prstýnku, která podobně jako chytré hodinky umí hlídat kvalitu spánku i jeho množství. Jestli potřebujete spánek zlepšit, je to ideální pomocník.
13. Otužujte se. Můžete ve sprše, můžete se pustit do Wim Hofovy metody. Ale jen po konzultaci s lékařem a poradě s odborníky, kteří o otužování něco vědí. Pro začátek stačí snížit teplotu každodenní sprchy (nebo si dát na závěr na pár vteřin úplně studenou) a obličej mýt studenou vodou.
14. Saunujte se. Protože i to je zocelování a na rozdíl od otužování i příležitost odpočinout si.
15. Věnujte pozornost mindfullness technikám. Pokud vám nejsou blízké meditace, začněte nenáročnými procházkami v zeleni – lesích, polích, loukách, na horách. A ponořte se do tzv. zelených koupelí, kterým Japonci říkají šinrin-joku. Jde o vědomý trénink vnímání přírody a soustředění se na okamžik „tady a teď“, o zklidnění myšlenek i srdečního rytmu a uvolnění.
16. Zaměřte se na adaptogeny. To jsou látky, díky kterým se tělo snadněji adaptuje na náročné podmínky (dané např. stresem). Adaptogeny pomáhají nejen v těchto podmínkách přežít, ale také podávat dobrý výkon a udržet si dobré zdraví. Patří mezi ně výtažky z medicinálních hub, schopných odolávat podmínkám Sibiře či vysokých hor, kde se vyskytují. A kdybyste si měli vybrat jedinou, pak houbu reishi. S širokým spektrem pozitivních účinků na imunitu, buněčnou energii i psychickou pohodu.
Znáte adaptogeny? Pojďte si vybrat ten svůj
17. A co maca? Maca peruánská má mezi adaptogeny speciální postavení. Umí totiž povzbuzovat nejen běžný fyzický výkon, ale také posilovat libido, tedy sexuální apetit!
18. Pravidelný pohyb by měl být vaší mantrou. Sledovat své fyzické aktivity můžete na chytrých hodinkách, v aplikacích, zkuste trenéra. A navrch třeba kreatin, který vám coby doplněk stravy pomůže s podporou sportovního výkonu i tvorbou svalové hmoty.
19. Pořiďte si polohovací pracovní stůl. Chvíli u něj můžete sedět, pak můžete pracovat ve stoje. Dlouhé sezení je jednou z nejhorších civilizačních destrukcí, které tělu můžete „dopřát“.
20. Místo televize si čtěte. Biohacking jde pořád dopředu a vy byste možná chtěli vědět, jak moc. K jedněm z nejaktuálnějších objevů patří třeba β nikotinamid mononukleotid (NMN) , který neskutečně boostuje kognitivní funkce, paměť a nervovou soustavu.
Už víte, co je biohacking? Berte tuhle snahu, jak zlepšit svůj život, třeba jako náhražku novoročních předsevzetí. A vyberte si pro začátek jeden, dva body. Sledujte, co s vámi novinky v rytmu dne dělají, jak se mění kvalita spánku i hladina energie, a pak zkoušejte dál.