Melatonin – tablety, tobolky, kapky i melatonin ve spreji jste už možná v lékárně někdy viděli. Ptáte se, jaký vliv má melatonin na spánek? Co vlastně je melatonin? Je bezpečné ho užívat? A jaký je ten nejlepší melatonin? Čtěte dál a všechno se dozvíte!
Melatonin & spánek
Ve skutečnosti je melatonin přírodní hormon, který produkuje lidský mozek. Konkrétně se tvoří v epifýze – tuto část mozku možná znáte pod zvučným českým názvem šišinka.
Blahodárné účinky melatoninu na spánek a celkový biologický rytmus člověka byly poprvé objeveny v 70. letech 20. století. Vědci zjistili, že melatonin má schopnost urychlit usínání a prodloužit celkovou dobu spánku.
Postupně se tak začal melatonin používat jako doplněk stravy a lék, který pomáhá při nespavosti a jet lagu (tzv. pásmové nemoci, kdy člověk nemůže v noci spát následkem cestování přes více časových pásem).
Jaké má melatonin účinky?
- Melatonin reguluje spánek a bdělost. Přispívá k hlubšímu, kvalitnějšímu spánku v noci a zároveň podporuje čilost a bdělost ve dne.
- Synchronizuje cirkadiánní rytmus napříč celým organizmem. To znamená, že zajišťuje, aby všechny orgány pracovaly v harmonii.
- „Hormon na spaní“ je zároveň i antioxidant – chrání buňky před poškozením volnými radikály a má protizánětlivé účinky.
- Reguluje tělesnou teplotu a činnost bílých krvinek.
- Reguluje uvolňování hormonů.
- Reguluje trávení.
- Zlepšuje celkovou emoční stabilitu a náladu.
Jak funguje přírodní melatonin v lidském těle?
Epifýza je napojená na zrakové ústrojí. Díky tomu pozná, jestli je den, nebo noc – podle toho, kolik světla vaše oči přijímají.
Když je tma, začne mozek produkovat melatonin. To je pro tělo signál, že je čas jít spát. Tělesné funkce se začnou zpomalovat a vy se cítíte ospalí. Když je naopak světlo, produkce melatoninu klesá. Vaše biologické hodiny se rozjíždí a vy se cítíte čile a energicky.
Jelikož produkce melatoninu závisí na příjmu světla, neovlivňuje ji pouze střídání dne a noci, ale také roční období a geografie. To je důvod, proč se v zimě často cítíme ospale.
Miminka produkují melatoninu nejvíc, ve stáří naopak produkce přirozeně klesá. Není proto neobvyklé, že s přibývajícím věkem se člověku hůř usíná a ráno často „nemůže dospat“.
Užívání melatoninu
Melatoninový doplněk stravy většinou obsahuje syntetický melatonin, který má na naše tělo stejné účinky jako ten přírodní. Při užití dává tělu vědět, že je čas jít spát. Díky tomu vám pomůže rychleji usnout a dopřát si kvalitní odpočinek.
Pro koho jsou melatoninové prášky na spaní vhodné?
- Při insomnii neboli nespavosti.
- Při pásmové nemoci z cestování.
- Pro ty, kteří pracují na noční směny nebo střídavé směny.
- Pro seniory, kteří mají problémy se spánkem.
Melatonin pro děti
Přípravky s melatoninem nejsou určené pro děti! Pokud vám to přímo nedoporučí váš dětský lékař, pak by melatonin děti do 18 let brát neměly; a to ať už se jedná o verzi na předpis, nebo melatonin bez předpisu.
Melatonin v těhotenství a kojení
Nastávajícím i novopečeným maminkám taktéž doporučujeme se o užívání melatoninu nejdřív poradit s lékařem.
Jak užívat melatonin?
- Přípravek užijte co nejkratší dobu před spánkem – ne déle než jednu hodinu. Ideální je, aby to bylo každý večer v přibližně stejnou dobu.
- Po užití melatoninu už nic nejezte a pijte jen vodu. Dopřejte si klidový režim – nejlepší je rovnou si zalézt do postele.
- Abyste z čekání na spánek nebyli nervózní, odreagujte se třeba s dobrou knížkou. Elektroniku nechte raději zavřenou v šuplíku. Spánek přijde co by dup.
- Vždy se řiďte doporučeným dávkováním a dávku nepřekračujte.
Má melatonin vedlejší účinky?
Nežádoucí účinky melatoninu jsou při doporučeném dávkování spíše mírné a vzácné. Nadměrné užívání melatoninu může způsobit:
- Ospalost i během dne, zmatenost a sníženou schopnost reagovat. To může být nebezpečné např. při řízení auta.
- Bolest hlavy či břicha.
- Nevolnost a závrať.
- Nepříjemné sny, noční můry.
- Úzkostlivost a depresivní stavy.
- Melatonin může také reagovat s některými léky. Pokud berete jakékoli léky, poraďte se nejdřív o užívání melatoninu s lékárníkem či lékařem.
Tipy pro kvalitní spánek
Než se rozhodnete melatoninové doplňky stravy koupit, nezapomeňte, že velký vliv na kvalitu spánku má i dobrá životospráva.
- Jezte vyváženou stravu a dodržujte pitný režim. Omezte alkohol a zkuste se vyhnout nadměrnému stresu.
- Alespoň hodinu před spánkem se vyvarujte působení modrého světla. Telefon, tablet nebo monitory nahraďte třeba knížkou, křížovkou, časopisem – klidně i vyšíváním. Pokud není nazbyt a na počítači musíte přece jen ještě něco vyřídit, použijte minimálně noční režim – ten spánek ovlivňuje výrazně méně.
- Modré světlo není jen z displejů, ale také z LED osvětlení. Do ložnice si tedy určitě pořiďte žlutou žárovku a před spaním sviťte jen malou lampičkou, aby vaše tělo vědělo, že už je noc.
- Nedávejte si kávu, kolu, černý ani zelený čaj na večer nebo v podvečer. Každý to má jinak, každopádně čím déle před spánkem jste bez kofeinu, tím lépe.
- Pokud nemáte ke spánku dostatečnou tmu, pomozte si zatemňovacími závěsy nebo si pořiďte šikovnou masku na spaní.
- Pokud možno, snažte se dodržovat pravidelný režim spánku a vstávání každý den ve stejnou dobu.
Někdy spánek zkrátka nepřichází, ani když děláte vše správně. Kvalitní odpočinek potřebuje každý. Pokud vás trápí bezesné noci a nespavost, melatonin může pomoct právě vám. Nebo si prohlédněte další doplňky stravy pro klidný spánek v online lékárně Notino.