Nejlepší repelent proti klíšťatům, komárům i další havěti
Nenechte si léto kazit nezvaným hmyzem! Ať už si zvolíte osvědčený DEET repelent, nebo šetrný přírodní repelent, většinu bodavé a savé havěti udržíte v bezpečné vzdálenosti.
Pro komáry a další otravný hmyz představujeme ideální svačinku hned z několika důvodů. Nejvíc je přitahuje tělesné teplo, oxid uhličitý, který vylučujeme, a také vůně (pro nás spíš pach) kyseliny mléčné a čpavku, které jsou obsaženy v potu.
Jak fungují repelenty?
Repelent proti komárům, klíšťatům a dalšímu hmyzu jednoduše obsahuje látky, které jsou pro hmyz nepříjemné. Díky tomu se vám po jeho aplikaci vyhnou obloukem nebo jim to minimálně znesnadní kousnutí.
DEET – diethyl-meta-toluamid
- DEET je účinná a bezpečná látka, která byla původně vyvinuta, aby chránila americké vojáky před moskyty v džungli.
- Odpuzuje savý hmyz, především klíšťata a komáry, kteří pak na místo aplikace nezaútočí.
- Je k dostání v různých koncentracích, podle toho se mění doba a intenzita účinku. V tuzemsku vám bohatě postačí repelent DEET 20 %, který chrání na cca 4 hodiny. Jako nejlepší repelent do tropů vám poslouží repelent s vysokým obsahem DEET, jako je např. repelent DEET 50 %.
- DEET může poškodit syntetické materiály nebo plasty, je-li s nimi v přímém kontaktu. Ideálně přípravek aplikujte jen na kůži. Speciálně si dejte pozor na své brýle, ať už sluneční nebo dioptrické.
DEET je v chemických repelentech zdaleka nejběžnější. Setkáte se ale i s dalšími látkami nebo jejich kombinacemi s DEET, jako třeba ikaridin nebo IR3535 (ethyl-butyl-acetyl-amino-propionát).
Přírodní repelent proti klíšťatům a komárům
Přírodní nebo bio repelent obsahuje extrakty a esenciální oleje z bylinek a dalších přírodních složek, které hmyz přirozeně odpuzují. Dobrou volbou je přírodní repelent pro děti, těhotné ženy a kojící maminky. Obvykle je také tato možnost šetrnější k přírodě – neobsahuje totiž syntetické látky.
Přestože DEET repelent je bezpečný, při dlouhodobém, nadměrném používání může způsobit podráždění. Zároveň není nejvhodnější jako repelent pro miminka nebo lidi s citlivou pokožkou.
Přírodní repelent proti komárům a dalšímu hmyzu může obsahovat výtažky z:
- Citronely
- Korymbie citroníkové (citrónový eukalyptus)
- Levandule
- Tymiánu
- Skořice
- Máty
- Čajovníku
Jak správně používat repelent proti hmyzu
- Rovnoměrně nastříkejte repelent na veškerou odhalenou kůži.
- Nikdy nesprejujte repelent na obličej – ani přírodní nebo dětský repelent by neměl přijít do kontaktu s očima, nosem a rty. Repelent nastříkejte na dlaně rukou a poté obličej šetrně potřete, oblasti očí a úst se vyhněte. Ruce si pak nezapomeňte velmi pečlivě umýt.
- Nikdy nenanášejte repelent na kůži, která je poraněná, podrážděná nebo spálená sluncem.
Extra tipy pro spolehlivou ochranu
- Chraňte se před hmyzem také volným oděvem. Komár dokáže kousnout i přes oblečení, pokud je tenké a upnuté. Volte světlé a nevýrazné barvy, které hmyz nepřitahují.
- Ani ten nejúčinnější repelent proti klíšťatům a komárům není neprůstřelný. Chraňte se zároveň zdravým rozumem. Netravte dlouhý čas u jezer a rybníků, kde mají komáři pré. Vyhněte se vysoké trávě nebo si kalhoty zastrčte do ponožek a nedejte číhajícím klíšťatům šanci.
- Pokud se v horkých dnech chystáte do přírody nebo k vodě, nepoužívejte parfém ani parfémovanou kosmetiku, sladkou vůní si totiž k sobě zvete rozmanité hmyzí společníky.
Vyhněte se náletům, štípancům a neriskujte nemoci, které přenáší klíšťata. Vyberte si ten nejlepší repelent proti komárům, repelent na klíšťata i repelent do tropických oblastí na Notinu. A pokud i tak nějaký ten štípanec schytáte, zaručeně se vám budou hodit přípravky na bodnutí hmyzem z naší lékárny.