Přejít na hlavní obsah

Jak si správně čistit zuby, mezizubní prostory i jazyk

Čistíte si zuby správně? A nezapomínáte na mezizubní prostory, jazyk nebo dásně? Na rovinu si přiznejme, že návštěva zubaře nepatří k oblíbeným činnostem. A prevence je tím nejjednodušším, jak návštěvy u zubaře omezit na minimum. Zkušenost se zubním kazem má většina lidí. Důvodem není, že si zuby nečistí, ale že si je nečistí tak, jak se má. Zkuste s námi vychytat chyby pěkně krok za krokem.

Jak často si čistit zuby


Ideální je čistit si zuby po každém jídle. Ale upřímně, kdo na to má čas? Dvakrát denně – ráno a večer – je naprosté minimum! Dokonale vyčištěný zub se totiž nekazí. Ráno je to lepší před snídaní, protože některé potraviny, hlavně ty kyselejší (třeba ovoce, džus, ale i jogurt) sklovinu změkčí a vy si ji pak zbytečně drhnete spolu se zubním plakem.

Tip! Mít u sebe v kabelce malou zubní pastu, kartáček a mečík s nití na dočištění mezizubních prostor je skvělá vychytávka každé dámy, která chce mít za všech okolností zářivý úsměv.

Jak dlouho si čistit zuby


Na čištění si vyčleňte aspoň 3 minuty, klidně i déle. Pro začátek si nastavte stopky nebo si pořiďte jednoduché přesýpací hodiny. Pocit dobře vyčištěných a hladkých zubů je k nezaplacení.

Tip! Pusťte si k čištění zubů oblíbenou písničku. Je to dobrý způsob, jak si zubní hygienu zpříjemnit a navíc elegantně odměřit čas čištění.

Jak vybrat kartáček

Dávno už neplatí, že čím tvrdší kartáček, tím lepší. Naopak, měkčí jsou šetrnější k celé ústní dutině. Zubní kartáček by měl mít rovně střižená vlákna a rukojeť, která se dobře drží.Řešíte, jestli je lepší klasický, nebo elektrický zubní kartáček? Oba mají své (ne)výhody. Klasické manuální jsou šetrnější k zubům i dásním. A i když techniku správného čištění nezvládáte na 100 %, nijak zásadně vám neuškodí. 


Pokud si však zuby moc čistit neumíte a víte, že pečlivost není vaší silnou stránkou, sáhněte spíš po elektrickém kartáčku. Elektrický zubní kartáček za vás odvede většinu práce, protože maká jako o závod – za minutu zvládne až několik desítek tisíc pohybů! Při jeho nesprávném používání ale hrozí obrušování skloviny, podráždění a dokonce i poranění dásní. Z elektrických kartáčků vybírejte ty sonické, které jemně vibrují. Čistí šetrně a efektivně.

Tip! Kartáček nebo náhradní hlavice měňte optimálně každé 3 měsíce. Aby se vám to dobře pamatovalo, vyměňte kartáček s příchodem každého nového ročního období.

Jak si správně čistit zuby

Ať už máte manuální kartáček, nebo elektrický, vždy začínejte čištěním horních zubů. Kartáček přiložte na pomezí zubů a horní dásně, protože přesně tam ulpívá nejvíc zbytků jídla. Jemnými krouživými pohyby důkladně vyčistěte každý zub. Nejdřív zvenčí, poté zevnitř a nakonec i kousací plošky. Opakujte u spodních zubů.Na důkladné dočištění linie oddělující dásně od zubů se hodí jednosvazkové kartáčky na delší rukojeti, které dobře vyčistí i drobnější zuby, zadní stoličky a rovnátka.

Tip! Pokud je váš kartáček chlupatý jako koště, moc na zuby tlačíte. I po měsících používání by měl stále držet svůj původní tvar.

Jak používat mezizubní kartáček

Žádný velký kartáček vám dokonale nevyčistí mezizubní prostory. Na ty je zapotřebí používat mezizubní kartáčky s malými štětinkami, které dokonale vyčistí každou mezírku.Velikostí budete nejspíš potřebovat víc, protože málokdo má všechny zuby stejně daleko od sebe. Pokud vám při používání mezizubního kartáčku krvácí dásně, znamená to, že je máte zanícené

 


V čištění mezizubních prostor rozhodně nepolevujte, krvácení časem ustane.To pořád ale ještě nestačí!  Na nejužší mezizubní prostory použijte zubní nitmečíky s nataženou nití nebo ústní sprchu, která proudem natlakované vody vypláchne uvízlé nečistoty.

Jak na čištění jazyka

Příčinou nechvalně známého dračího dechu bývají bakterie na povrchu jazyka, které jsou živnou půdou pro zubní plak. Rychle a účinně s nimi zatočíte speciální škrabkou. Jazyk si můžete čistit i zubním kartáček, po každém čištění ho však důkladně propláchněte pod horkou vodou.

 

Zubní hygienu završte panákem ústní vody! Příjemně osvěží dech, vypláchne nečistoty a omezí tvorbu zubního plaku. Užívat ji můžete neomezeně a dlouhodobě. A klidně ji můžete přidat do ústní sprchy a zvládnout tak 2 v 1.

celý text skrýt text

Tip! Myslíte si, že si zuby čistíte důkladně? Ověřte si to indikačními tabletami, které vám neodstraněný zubní plak barevně zvýrazní a odliší i ten starý od nového.

Zdá se vám toho moc? Ve skutečnosti to není nic jiného než nacvičená a dobře zvládnutá rutina. Ten pocit dokonale vyčištěných zubů za to jednoznačně stojí. Nemluvě o tom, že ušetříte čas a peníze za návštěvy zubaře.