Přejít na hlavní obsah

O tom, že mají vitamíny a minerály pozitivní účinky na naši imunitu i celkové zdraví, dnes již nikdo nepochybuje. Ale věděli jste, že s jejich pomocí můžete docílit i zdravé a mladě vypadající pleti, pevných nehtů nebo hustých lesklých vlasů

Vitamíny a minerály mohou eliminovat různé neduhy pleti, přispět k obnově třepících se nehtů nebo zlepšit nadměrné padání vlasů. Přirozený příjem v potravinách však nemusí být dostatečný, proto můžeme zařadit do jídelníčku i doplňky stravy. Stejně tak doporučujeme sáhnout i po kolagenu v prášku.

Pružná a vyhlazená pleť

Již po 25. roku života se pomalu snižuje přirozená tvorba kolagenu, vytrácí se pevnost a pružnost pleti a dochází k výskytu prvních vrásek. Kolagen je přitom bílkovina, která zajišťuje nejen elasticitu kůže, ale i chrupavek, svalů a šlach. Jeho dostatečný příjem se postará o úbytek vrásek a vypnutí pleti, a přispěje k mladistvému vzhledu. Lze jej přijímat přirozeně, formou silného vývaru nebo huspeniny, nebo jako hydrolyzovaný prášek, který rozpustíte ve sklenici vody nebo džusu a vypijete. Zpočátku se doporučuje intenzivní tříměsíční kúra, poté stačí popíjet 2× týdně. 
 
Tip! Při užívání kolagenu doporučujeme zvýšit i příjem vitamínu C, který přispívá k ideální vstřebatelnosti. 
Podobně pozitivní vliv na pleť i klouby má také kyselina hyaluronová. Díky schopnosti zadržet až tisícinásobek své hmotnosti zajišťuje dokonalou hydrataci vaší pokožky i kloubní chrupavky, kde funguje jako mazivo. Navíc stimuluje k růstu nových buněk a zpomaluje tvorbu vrásek. Patří mezi velmi oblíbené výživové doplňky, podobně jako kolagen. Nejčastěji ji najdete ve formě kapslí samostatně, nebo v kombinaci s jinými vitamíny či minerály.  
 
Doplněk stravy astaxanthin –⁠⁠⁠ podle některých studií velmi účinný – je karotenoid, který také redukuje tvorbu vrásek a velikost stařeckých skvrn. Zároveň patří mezi velmi silné přírodní antioxidanty. Zvyšuje pružnost pokožky, zjemňuje její strukturu, zlepšuje hydrataci pleti a snižuje produkci mazu. V přírodě se vyskytuje zejména v řasách a mořských živočiších, jako jsou třeba krevety. 
Vitamín C je velmi důležitou složkou, která má nezpochybnitelný pozitivní vliv na imunitu a celkové zdraví a výrazně ovlivňuje i stav pleti. Tento silný antioxidant pomáhá sjednotit tón pleti a urychluje regeneraci buněk. Objevuje se často ve složení krémů a masek, ale doporučujeme jej užívat také vnitřně. Pomáhá totiž zmírnit projevy akné i hyperpigmentace, pleť rozjasní a zároveň zpomaluje proces stárnutí. Má nezastupitelnou roli při tvorbě nového kolagenu a zachování jeho kvality. Překvapivě nejvíce vitamínu C přitom nenajdeme v citrusech – jak se traduje – ale například v šípku nebo v černém rybízu a paprice. 
 
Dalším důležitým antioxidantem je vitamín E, který také zmírňuje projevy stárnutí. Obzvláště užitečný je také v boji se suchou a podrážděnou pokožkou s projevy dermatitidy. Pomáhá totiž obnovovat kožní bariéru, chrání ji před volnými radikály, navíc redukuje záněty na kůži a urychluje hojení ran a popálenin. Dennímu doporučenému příjmu odpovídá zhruba hrst mandlí
O vitamínech skupiny B už jste jistě slyšeli v souvislosti s únavou, stresem a bolestmi hlavy. Ale věděli jste, že prospívá i vaší kráse? B – jako Beauty – vitamín působí totiž proti hyperpigmentaci, minimalizuje projevy akné a má regenerační a protizánětlivé účinky. Známým zdrojem jsou například pivovarské kvasnice. Jedním z mnoha vitamínů B je také Biotin, který bývá označován jako „vitamín krásy“. Známé jsou jeho účinky právě v boji proti akné a různým kožním problémům. Chrání však pleť i před škodlivými volnými radikály a podporuje tvorbu kolagenu. Díky tomu pomáhá předcházet tvorbě vrásek a projevům stárnutí pleti.
 
Chceme-li snížit projevy akné je důležité si hlídat i dostatečný příjem vitamínu A. Ten působí hned na dvou úrovních – podporuje exfoliaci a zároveň stimuluje dozrávání epitelových buněk. Pleť má tak ty nejlepší podmínky pro regeneraci a hojení. Pro jeho správnou absorpci, transport a využití organismem je však klíčový také zinek – minerál, který sám o sobě dokáže bojovat se zánětlivými procesy. Je ideální pro péči o problematickou a aknózní pleť, u které zároveň urychluje hojení. 

Silné a zdravé nehty a vlasy

Nehty bývají při podání rukou s neznámým člověkem to první, čeho si na vás všimne. Proto se vyplatí věnovat zvýšenou péči také jim. Stejně tak vlasy často nazýváme korunou krásy. Účinnými pomocníky bývají nejrůznější vitamíny a minerály, které mají pozitivní vliv jak na nehty, tak i na vlasy. 
 
Kolagen působí příznivě na nehty a vlasy podobně jako na pleť. Patří k základním stavebním prvkům a je jejich hlavním pojidlem. Zabraňuje lámavosti nehtů, zvyšuje jejich pevnost a podporuje růst. Protože kolagen tvoří až 70 % střední vrstvy pokožky, kde je uložen kořen vlasového folikulu, může při jeho úbytku docházet k řídnutí vlasů. Jeho doplněním tak předcházíte nadměrnému padání vlasů, které budou navíc silné a lesklé. Také tady doporučujeme pro lepší vstřebatelnost užívat vitamín C. 
Pro silné a zdravé nehty a vlasy doporučujeme užívat především zinek, který je v doplňcích stravy nejčastěji kombinován se selenem a biotinem. Tyto látky působí v synergii a při každodenním užívání efektivně působí proti třepení nehtů a dodávají elasticitu a lesk také vašim vlasům. Doplněním samotného zinku tak můžete bojovat s nepříjemnostmi jako je řídnutí obočí a řas, zpomalení růstu a lámavost nehtů. Selen pak pomáhá chránit lidský organismus před volnými kyslíkovými radikály. 
 
Další nepostradatelnou skupinou jsou vitamíny. Například vitamín B (konkrétně biotin) se stará o pevnost a pružnost nehtu a pomáhá s tvorbou nehtových buněk. Vitamín C jako přírodní antioxidant pomáhá udržovat nehty v kondici a kůžičku kolem bez záděrek. Jako prevenci proti zažloutlým nehtům, které jednoznačně nepůsobí dobře, doporučujeme doplnit vitamín E. Ten navíc podobně jako vitamíny skupiny B pečuje i o jejich pevnost.