Přejít na hlavní obsah

Video: Make-up artistka vás naučí precizně vykonturovat rty

28. 5. 2024

Asya Meytuv

Čtení na 4 minuty

Make-up artistka Asya učí ženy techniky make-upu a právě líčení rtů je pro ně často dost velkým oříškem. „Často se zbytečně bojí zvýraznit rty, aby nepůsobily vulgárně nebo směšně, vše je ale o správném balancu barvy, textury a tvaru,“ říká. Asya Meytuv pracuje s řadou klientů, modelek a fotografů, ale nejvíc ji baví individuální konzultace a psaní o make-upu. „Líčení je jazyk a každá žena by ho měla ovládat alespoň na konverzační úrovni,“ říká s nadsázkou.

Rty jsou chloubou i obavou každé ženy. Často nevíme, kde naše rty přesně začínají a končí nebo jaké barvy či textury rtěnek nám nejvíce sluší. Pojďme to vzít krok za krokem a podívat se na konturku, rtěnku i lesk na rty a jejich možné vzájemné kombinace.  

Příprava rtů je základ 

Primer na rty není podle mě přímo nejnutnější krok, ale stejně jako u pleťového make-upu i v líčení rtů bude hrát příprava pleti velkou roli. Ať už zvolíte jako podklad výživný balzám, masku na rty, nebo vyloženě vyhlazující bázi, na dobře hydratovaných rtech bude jakákoli rtěnka zkrátka vypadat o level lépe.   

Ostré kontury 

Stejně jako tužky na oči i konturovací tužky na rty se dělí na ořezávací a vysouvací. Volba je zcela na vás, důležitá však je technika nanášení a umístění kontury. Začínáme vždy od středu rtů a linku umístíme přímo na naši přirozenou hranici rtu. Až si pečlivě vykreslíme pomyslné srdíčko i spodní část rtů, můžeme pokračovat směrem ke koutkům. Vyplnit pak můžeme buď celé rty a použít tužku jako podklad, anebo konturu jen lehce rozmazat směrem dovnitř. 

Pro dokonalé rty

Optické zvětšení rtů  

Pokud chceme pomocí konturky rty opticky zvětšit, postupujeme stejně, jen při prvním vykreslení základní kontury půjdeme s barvou o chloupek nad naši přirozenou linii rtů. Směrem ke koutkům se ale napojíme zpět, rty se tedy opticky zvětší jen ve střední části a budou pořád působit velmi přirozeně

Stačí konturka? 

Při správně zvolené slušivé barvě konturky se v tomto bodě můžeme rozhodnout, zda rty jen přetřeme leskem, anebo budeme pokračovat rtěnkou. Fantazii se meze nekladou a například i výraznější kontura rtů v tmavší nude barvě v kombinaci s průhledným leskem může vypadat velmi sexy.  

Královna make-upu – rtěnka 

O rtěnkách se dá mluvit hodiny a dny. Tady řeknu už jen jednu věc – všechny barvy je potřeba zkoušet na rtech! Pouze v kontextu barevnosti vašich rtů, vlasů, očí a pleti poznáte, zda vám daný odstín sedí. Vybírejte tedy rtěnku nejen očima, nové kombinace vás totiž mohou překvapit. Takže opravdu testujte přímo na sobě. A jestli nová rtěnka nepočká a vy nemáte dost času na zkoušení, může vám pomoct naše virtuální zrcadlo

Lesk jako blesk 

Lesky na rty prožívají různá období, momentálně jsou však všechny jejich varianty velmi oblíbené. Můžete je nosit samostatně, přes konturku nebo přes rtěnku, vaše rty budou zaručeně šťavnaté a vizuálně větší. Tento efekt se umocní, pokud použijete lesk s plumping efektem, kdy pomocí chladivých nebo pálivých ingrediencí dojde k mírnému otoku, a tudíž i krátkodobému zvětšení rtů. 

Vašim rtům se bude líbit

A teď to nejdůležitější – konturky i rtěnky mají spoustu barev i textur a zároveň neexistuje jen jedna správná technika nebo look. Třeba se najdete v nude barvách, zastřených konturách nebo jen lesku, případně se vaším signature lookem stane ostře červená nebo oranžová rtěnka. Důležité je pořád hledat a zkoušet a dívat se na sebe novýma očima při každé příležitosti.  

Tak už se lépe vyznáte ve rtěnkách a konturkách? Podívejte se i na naše video!