Přejít na hlavní obsah

Imunita v krabičce: 7 skvělých doplňků stravy, se kterými vás bacily minou obloukem!

27. 10. 2022

Jana Potužníková

Čtení na 5 minut

Než přinesete domů první bacily, zkuste si přinést doplňky stravy na imunitu, které vám pomohou všechny letošní bitvy s „rýmičkou“, kašlem, virózami i poctivou chřipkou vybojovat (nebo alespoň vybojovat snáz). Které doplňky stravy to jsou a jak je potřeba je kombinovat, aby opravdu fungovaly?

Čím posílit imunitu? 

Pokud chcete vydržet sezónní nápor bacilů, je třeba v první řadě zabojovat na poli zdravého životního stylu. Využijte toho, že už se stejně brzy stmívá, večery věnujte zklidnění a choďte brzy spát. Jen ve spánku tělo optimálně regeneruje a mimo jiné také posiluje svou obranyschopnost. Starejte se o vyvážený jídelníček. Kromě čerstvého ovoce a zeleniny, které nám na podzim a v zimě chutnají přece jen o něco méně, protože tělo přirozeně ochlazují. 

Sázejte na zeleninu blanšírovanou, vařenou v páře, na krémové polévky nebo vývary, které jsou pro tělo výrazným zdrojem energie.  

A hýbejte se. Výkonnostní ambice můžete odložit, bohatě stačí, když si uděláte čas na procházku, během které si budete hlídat správné dýchání, aby se tělo dobře okysličovalo. A k tomu si s námi pojďte vybrat ty správné doplňky stravy

Déčko a jeho parťák K 

Vitamin D3 je prvním z vitaminů, které umí podpořit správnou funkci imunitního systému. Během léta si ho díky působení slunečních paprsků naše tělo produkuje samo, ale v zimě je to horší. Doplnit ho můžeme i ze stravy. Nejvíc se vyskytuje v tučných rybách a rybím oleji, hovězích játrech nebo semínkách a oříšcích, a všichni víme, že právě takových potravin konzumujeme málo.   

„Než si nicméně vyberete konkrétní doplňky stravy, požádejte lékaře o krevní testy a nechte si zjistit, kolik vitaminu D3 opravdu postrádáte,“ vysvětluje MUDr. Kateřina Cajthamlová. Také si pamatujte, že vitamin D patří k vitaminům rozpustným v tucích, tedy je ideální ho kombinovat například s omega-3 mastnými kyselinami

A chcete-li jeho podpůrné účinky na imunitní systém ještě znásobit, kombinujte ho s vitaminem K2. „Vitamin D3 a vitamin K2 se vzájemně potencují, mají aditivní efekt, tedy znásobují své působení. A také K2 patří k vitaminům rozpustným v tucích,“ doplňuje ještě lékařka.  

Vyberte si ty nejlepší vitaminy D3 a K2

Probiotika vs. prebiotika. Je důležité znát rozdíl!

V souvislosti s imunitou často řešíme také probiotika. Co to vlastně je? „Probiotika jsou kmeny bakterií, které se do těla dostávají z velké části už při narození, když miminko prochází porodními cestami, nebo při kojení. Pak začne ochutnávat svět kolem sebe, vstřebá například důležité půdní bakterie, bakterie od zdravých domácích mazlíčků, a tím vybuduje postupně svou přirozenou mikrobiotu složenou z miliard bakterií, jež pak fungují ve střevech také jako strážci imunity,“ vysvětluje lékařka.  

Když je zle, jste častěji nemocní, proděláte nějaké střevní nemoci, nebo máte dlouhodobě oslabenou imunitu, je dobré ty přirozeně se vyskytující bakterie podpořit a dodat bakterie (ty probiotické) zvenčí.  Obvykle stačí krátkodobě, například měsíc či dva v kuse.  

A pak jsou tu prebiotika. Ta jsou důležitá pro samotná probiotika, protože prebiotika představují živnou půdu probiotik (vaše probiotické bakterie ve střevech z nich žijí, a chcete-li podpořit zmnožení svých prospěšných bakterií, prebiotika jsou opravdu dobrý základ). Oboje – prebiotika a probiotika – pak nasaďte hlavně souběžně s antibiotiky, která přirozenou mikroflóru devastují, a jezte je ještě alespoň pár týdnů poté, co antibiotika doberete. 

Čím stabilizovat střevní mikroflóru

Dejte si zinek!

Až s pandemií covidu-19 se o tom začalo mluvit nahlas: pro imunitu je zásadní také zinek. „Minerální látka, která posiluje odolnost buněčné stěny, zejména proti virovým infekcím. Je to prvek, který se sice přirozeně vyskytuje v řadě potravin, jako jsou luštěniny, semínka, ořechy. Ale i když tyto potraviny zařazujete pravidelně, nevstřebáte z nich dost zinku, protože preventivní dávka u dospělého člověka se pohybuje okolo 15 mikrogramů zinku denně,“ popisuje MUDr. Kateřina Cajthamlová.  
 
Zinku najdete na trhu spoustu druhů. Vybírejte si ale zásadně organický. Výbornou formou, která dovoluje dobré vstřebávání, je takzvaná chelátová forma. „A doplňujte zinek vitaminem C, jenž znásobuje účinky zinku v těle,“ říká lékařka. U vitaminu C si pak vybírejte zase takzvanou lipozomální formu, která zaručuje postupné uvolňování vitaminu C i největší možnou vstřebatelnost. Jinými slovy, vitamin C v lipozomální formě umí tělo nejsnáze zpracovat.  

Zkuste tyto doplňky stravy

A methionin znáte?

Vaší tajnou zbraní v boji proti podzimním bacilům se může stát také ještě methionin, esenciální aminokyselina s obsahem síry. „Při infekčních onemocněních totiž zanikají imunitní buňky, tedy bílé krvinky, které je pak potřeba obnovovat. A k tomu slouží právě methionin, aby posiloval tvorbu imunitních buněk neboli bílých krvinek,“ podrobně popisuje MUDr. Kateřina Cajthamlová. A toho, že ho najdete nejčastěji v přípravcích pro růst vlasů, se nelekejte. Přece podporuje produkci nových buněk! Spojte příjemné s užitečným, posilte svou imunitu a podpořte svou krásu. 

Jaký methionin si vybrat

Doplňky stravy, které dokážou podpořit správnou funkci imunitního systému, tak máme pěkně pohromadě. Už víte, co chybí právě vám a čím posílit imunitu?