Přejít na hlavní obsah

Propolis v kosmetice

Propolis je směs pryskyřičných látek, včelího vosku, balzámů a éterických olejů příjemné aromatické vůně, kterou včely vyrábí z pryskyřice nasbírané na rostlinách a stromech. Není divu, že už staří Egypťané si cenili jeho regeneračních účinků, obsahuje totiž více než 300 látek s antioxidačními účinky, vitamíny skupiny B, minerály, třísloviny a další prospěšné látky.

 

Vlastnosti propolisu

Propolis je dokonale vyvážená látka s všestrannými regeneračními účinky na pleť, vlasy i pokožku celého těla. 

Účinky propolisu na pleť

  • Regeneruje popraskanou pokožku a vyživuje suchou pleť.
  • Zbavuje pleť černých teček a pečuje o problematickou pokožku.
  • Napomáhá při ekzémech a akné.
  • Zlepšuje kvalitu pleti, má regenerační účinky.

Účinky propolisu na vlasy

  • Vyživuje pokožku hlavy a pečuje o vlasové kořínky.
  • Působí proti nadměrnému vypadávání vlasů.
  • Zlepšuje kvalitu vlasů, uceluje vlas po celé délce a dodává lesk.
  • Odstraňuje lupy.

Kosmetika s propolisem

Propolis se nejčastěji vyskytuje v přípravcích, které napomáhají udržovat a regulovat přirozenou kožní mikroflóru. Je také hojně využíván pro přírodní parfemaci produktů, jeho svěží vůně připomínající rozkvetlou louku je velmi oblíbená.

Propolis je prakticky netoxický, je vhodný pro všechny typy pleti a může být užíván dlouhodobě. Pozor si musí dát pouze osoby alergické na včelí produkty, může totiž způsobit nepříjemnou reakci na kůži.

Největší oblibu si získal v přírodní a bio kosmetice, ať už jako součást dalších přírodních látek nebo jako hlavní ingredience (propolisová tinktura). Na notino.cz najdete kolekci propolisových krémů proti akné a čistících tonik na mastnou a problematickou pleť.

Příznivě působí propolis na afty a opary. Velké využití našel také v ústní hygieně, oblíbené jsou třeba zubní pasty s propolisem. Pokud v zimním období trpíte na popraskané rty a opary, pořiďte si do kabelky balzám na rty s propolisem a první pomoc budete mít vždy po ruce. Popraskanou kůži na rukou ochrání a zregeneruje propolisová mast a s lupy si poradí propolisový šampon.

Vědci stále věří, že ještě nebyly objeveny všechny blahodárné vlastnosti tohoto přírodního zázraku. Včelí propolis nepřestává překvapovat svou silou a všestrannými účinky. Vyzkoušejte ho již dnes!

Poznejte i další přírodní složky: med, tea tree olej nebo heřmánek!

celý text skrýt text