Přejít na hlavní obsah

Ceramidy v kosmetice

Ceramidy jsou lipidy neboli tuky, jedná se o sloučeniny mastné kyseliny a sfingosinu, které jsou hlavní součástí buněčných membrán v naší pokožce. Přesto, že jsou přirozenou součástí naší pokožky, jejich množství s věkem ubývá a po čtyřicítce se tvorba nových ceramidů téměř zastaví.

Ceramidy pomáhají předcházet stárnutí pokožky a zabraňují vzniku vrásek, proto je důležité je pokožce dále dopřávat pomocí kosmetických produktů. Jejich nedostatek v pleti se může projevit nepříjemným svěděním, pnutím a podrážděním. Ceramidy v pokožce i vlasech pomáhají zadržovat vláhu a tvoří ochrannou bariéru, často je proto najdeme jako součást přípravků pro suchou pleť i vlasy a v produktech proti ekzému, dermatitidě a lupénce.

 

Vlastnosti ceramidů

Ceramidy mají velký vliv na vzhled pleti i její celkové zdraví a náchylnost na škodlivé vlivy z vnějšího prostředí (stresory a patogeny). Pleť je díky ceramidům pevná, celistvá a dobře hydratovaná. Mají dokonce schopnost regenerovat kůži až na molekulární úrovni.

Účinky ceramidů na pleť

  • Chrání kůži před vysoušením pleti způsobenému okolním prostředím (topení, klimatizace, znečištění i UV záření).
  • Obnovují strukturu kůže a zabraňují tenčení pokožky a ztrátě elasticity.
  • Regenerují pokožku a působí preventivně proti vzniku vrásek a projevům stárnutí pleti.
  • Přes svou ochrannou bariéru nepustí do pleti škodlivé volné radikály, mikroorganismy a alergeny.

Účinky ceramidů na vlasy

  • Spouští regenerační procesy ve vnějším plášti vlasu a obnovují tak buněčnou soudržnost, čímž dochází k zacelení vlasu po celé délce.
  • Pečují o pokožku hlavy a vlasové kořínky, vytváří ochrannou bariéru proti vysušování i vnějším škodlivým vlivům.
  • Udržují vlasy pevné, silné, lesklé a bez lupů.

Ceramidy v kosmetice

V průběhu let dochází k oslabení kožního pláště a zaniká tvorba ceramidů, které pomáhají vyplňovat mezibuněčný prostor tak, aby pokožka působila mladě a bez viditelných poškození vlivem stárnutí. Kosmetika s ceramidy má preventivní charakter, proto bychom s jejím pravidelným užíváním neměli po třicítce příliš váhat. Po čtyřicítce již v pleti chybí zhruba 60 % ceramidů a zvyšuje se hrubost pokožky i viditelnost vrásek.

Ceramidy jsou přirozenou součástí pokožky, proto jsou vhodné pro všechny typy pleti, včetně velmi citlivé pleti náchylné k akné. Vyzkoušejte oční krém s ceramidy na péči o jemnou kůži v okolí očí a prevenci tmavých kruhů nebo hydratační séra a krémy s ceramidy pro suchou pleť.

Ceramidy na vlasy ve formě intenzivních masek, kúr a kondicionérů napomáhají rychlé regeneraci poškozeného vlasového vlákna a zároveň chrání kvalitu vlasů při častém barvení a tepelné úpravě.

Nepříjemné pnutí pokožky, svědění i viditelné vrásky a vlasy bez života jsou příznakem úbytku ceramidů v těle. Na notino.cz najdete kosmetiku s ceramidy na pleť i oční okolí, hydratační péči o pokožku celého těla i nohou. Vyzkoušejte je i vy a užívejte si krásnou pleť bez známek stárnutí co nejdéle.

Poznejte i další oblíbené kosmetické ingredience! Co třeba termální voda nebo urea?

celý text skrýt text