Co je arnika? Rostlina, která je součástí tradičního bylinkářství již po staletí! Arnica, prha arnika, bylina pádů, všehoj, arnika horská i horský blatouch jsou názvy, pod kterými se tato trvalka s nepřehlédnutelnými žlutooranžovými květy může ukrývat. Podobně jako heřmánek či měsíček lékařský je také arnika považována za jednu z nejúčinnějších bylin na nejrůznější neduhy. Přečtěte si, jaké má arnika účinky, a zjistěte, jestli je vhodná právě pro vás.
Vlastnosti arniky
Arniková mast, tinktura, olej z arniky i další arnikové přípravky se vyrábí převážně ze žlutých květů této byliny, které jsou bohaté na blahodárné silice, flavonoidy, mastné kyseliny, karotenoidy a třísloviny. Za její prospěšné vlastnosti může především účinná látka helenalin, která působí příznivě na funkci nervové soustavy i kloubů. Účinky arniky ocení sportovci i lidé trpící na otoky, křečové žíly či bolesti kloubů, svalů a šlach.
Arnika – účinky na pokožku a pohybový aparát
- Zvláčňuje a zlepšuje pružnost pleti i pokožky celého těla.
- Pomáhá při péči o otoky, křečové žíly, modřiny a podlitiny.
- Podporuje rekonvalescenci a uvolňuje napětí namožených svalů a kloubů.
- Může mít protizánětlivé a antibakteriální účinky.
- Zmírňuje podráždění pokožky po bodnutí hmyzem.
- Podporuje zlepšení stavu popálenin i omrzlin.
- Podporuje mikrocirkulaci v pokožce.
Kosmetika s arnikou
Prha arnika (Arnica montana) je silná bylinka, která je pro náš organismus opravdovým pomocníkem. Pro své blahodárné účinky najde arnika použití v kosmetických přípravcích, jako je regenerační arnika olej k masážím, prohřívající gel či krém s arnikou, vyživující mast z arniky i různé tinktury, které využijete na otoky či jako obklady. Silnější koncentrace arniky však mohou způsobit podráždění pokožky, proto vždy sáhněte po odborně připravených produktech a dodržujte pokyny od výrobce.
- Masážní olej s arnikou: Arnikový olej se využívá k prokrvení svalové tkáně, ať už před sportovním tréninkem, či naopak po fyzické aktivitě k uvolnění svalového napětí a ztuhlosti. Navíc zanechává pokožku krásně vláčnou, pružnou a provoněnou.
- Arniková mast: Účinky arniky skvěle využijete také ve formě masti, která je vhodná k masážím při kloubních potížích i ke změkčení zhrublé pokožky a mozolů.
- Gel arnica: Hřejivý či chladivý gel s arnikou se výborně hodí pro přípravu svalů před fyzickým výkonem či naopak k regeneraci těla po něm.
- Arniková tinktura: Je vhodná pro obklady na bolavé klouby i otoky. Podobně jako gel, i tinktura jemně prohřívá a pomáhá snadněji uvolnit svaly. Obklad s arnikovou tinkturou můžete dle pokynů od výrobce přikládat i několikrát denně.
- Arnika sůl do koupele: Zklidní tělo i mysl po každém náročném dni.
- Arnika krém: Účinky krému s arnikou podporují výživu a zklidnění podrážděné pokožky a stimulují její regeneraci. Na trhu najdete například arnika bylinný krém k masážím, výživný arnica krém na tvrdé a popraskané paty a unavená chodidla i lokální krém na modřiny a bodnutí hmyzem.
- Arnika je také jedním z blahodárných bylinných extraktů, které obsahuje tradiční koňská mast.
Arnika pro vnitřní užití
Na trhu se můžete setkat i s přípravky s arnikou k vnitřnímu užití, jako je na příklad čaj. Arnika však může být ve vyšších dávkách jedovatá, proto doporučujeme používat ji pouze zevně. Vnitřní užití arniky vždy nejdříve konzultujte se svým lékařem.
Pro koho není vhodná arnika horská?
Mast, krém, tinktura i další arnika kosmetika jsou obecně dobře snášeny. Existují však výjimky a kontraindikace, kterým je potřeba věnovat pozornost.
- U velmi citlivé pokožky se může objevit kontaktní dermatitida.
- Arniku není vhodné používat na otevřené rány.
- V těhotenství ani při kojení arniku nikdy nepoužívejte.
- Není vhodná ani pro děti.
- Trpíte-li na pylové alergie, věnujte používání arniky zvýšenou opatrnost.
- Pokud se u vás objeví zvýšení krevního tlaku, zrychlení srdeční frekvence či náhlá nevolnost, kosmetiku s arnikou přestaňte používat.
Objevte také další blahodárné bylinky, jako je kostival nebo rozmarýn, a hýčkejte své tělo tím nejlepším z přírody!
celý text