Přejít na hlavní obsah

Pižmové parfémy

Pižmo neboli mošus je jednou z nejstarších živočišných vonných látek a ve světě parfémů je stále nejčastější a nejoblíbenější ingrediencí. Pižmová vůně má blahodárné účinky na psychiku, přináší uvolnění, povzbuzení a dobrou náladu, proto si velmi rychle našla uplatnění i v lékařství a aromaterapii. Je také považována za velmi silné afrodiziakum.

Pižmo dodává vonným kompozicím jemnost a smyslnost a pro své výborné fixační vlastnosti, které prodlužují vůni parfému na pokožce, se v malém množství vyskytuje téměř ve všech parfémech. Pro svou typickou vůni čistoty je občas přidávána do mýdel nebo dětských zásypů.

 

Charakter vůně pižma:

Pižmová vůně bývá označována za vůni čistoty. Je velmi intenzivní, smyslná, sladká a pudrová. Občas může mít až kořeněné a dřevité podtóny.

Jak se získává pižmová vůně:

Přírodní pižmovou vůni objevil na svých cestách Kašmírem Marco Polo. Pravé pižmo je živočišný produkt, který ze svých žláz vylučují samci kabarů pižmových, většinou v období vábení samiček. Přírodní pižmo je však velmi drahé, dokonce je cennější než zlato a výroba živočišného pižma byla roku 1979 zcela zakázána. Kabar pižmový je nyní chráněn jako ohrožený druh a přírodní pižmo je nahrazováno uměle vyrobenými látkami.

Kromě synteticky vyráběného pižma se v parfemářství využívá i pižmo rostlinného původu, které má stejnou vůni jako pižmo pravé. Nejvíce využívanými rostlinami jsou andělika lékařská, ibiškovec pižmový nebo kejklířka pižmová.

Podle prastarých tradic byla pižmová esence v arabském světě přidávána i do omítky stěn mešit, aby vyzařovaly krásnou vůni kdykoli na ně zasvítilo slunce. Pižmová vůně si opravdu podmanila celý svět a vědci stále dál vyvíjejí nové a nové pižmové esence pro ještě intenzivnější zážitek z této přitažlivé a živočišné vonné látky. Najděte si svůj jedinečný mošusový parfém i vy!

celý text skrýt text