Přejít na hlavní obsah

Maskne: Jak se zbavit akné pod rouškou

Vlhko, teplo, nedostatek vzduchu a nepříjemné dráždění pleti. Prostředí pod rouškou je živnou půdou pro vznik nejrůznějších kožních problémů. Stejně jako se roušky staly symbolem naší doby, stává se jím maskne – tedy akné z roušek. Jak s maskne bojovat a jak předcházet jeho vzniku?

Co je maskne a jak vzniká

Maskne je stav kůže způsobený dlouhodobým nošením ochrany úst a nosu, tedy roušek (ústenek) a respirátorů. Je nejčastějším typem tzv. acne mechanica – mechanického akné.

Kombinací mechanického tření, tepla, špatného přístupu vzduchu a vlhka z pocení, dýchání a mluvení vzniká pod rouškou ideální prostředí pro množení mikroorganismů a ucpávání pórů. Drobné trhlinky způsobené třením roušky o obličej usnadňují pronikání nečistot a bakterií do kůže. Póry se zanášejí a na kůži se vytváří různé formy akné od nenápadných pupínků a černých teček až po závažnější cystické akné.

celý text skrýt text

Jak předejít vzniku maskne

Prevence je prvním krokem k úspěchu. Dodržujte zásady pro správné nošení roušek a snižte riziko výskytu maskne na minimum:

 • Noste roušku jen tam, kde je to nutné. Při pobytu na čerstvém vzduchu, kde nejste v kontaktu s ostatními lidmi, ji odložte a nechte pleť dýchat.
 • Zamezte množení bakterií pod rouškou tím, že budete roušku pravidelně měnit – i několikrát denně. Papírová rouška zvlhne už po asi 20 minutách nošení a pak je čas ji vyhodit a vzít si novou. Pokud máte tu možnost, před nasazením nové roušky nechte pleť chvíli „vyvětrat“.
 • Pokud nosíte látkovou roušku, po každém použití ji vyperte či vyvařte a následně vyžehlete. Používejte šetrné prací prostředky a vynechte aviváž, která by mohla dráždit pleť a podporovat ucpávání pórů.
 • Látkové roušky si pořiďte z příjemného materiálu – nejlépe ze 100% bavlny. Měly by vám perfektně sedět, nikde neškrtit, zbytečně nedřít a nedráždit pleť. Před prvním použitím je vždy vyperte a vyžehlete.

celý text skrýt text

Jak se zbavit maskne

První pupínky pod rouškou už se objevily? Pak je čas nahradit svou běžnou péči o pleť specializovanou kosmetikou na maskne a vytvořit si novou rutinu v péči o pleť.

Péče o pleť pod rouškou

Než si ráno nasadíte roušku, pleť musí být dokonale čistá a chráněná před třením. Při denní rutině dodržujte následující pravidla:

 • Pleť umyjete vodou a speciální pěnou, emulzí či gelem na akné. Dočistit ji můžete jemným tonikem.
 • Po vyčištění naneste hydratační krém – ten vytvoří tenkou ochrannou vrstvu mezi pletí a rouškou a tím omezí mechanické tření.
 • Zvolte nekomedogenní krém na obličej s jemnou texturou, který vám neucpe póry a pleť zbytečně nezatíží. Skvěle poslouží gelové krémy, ale i lehoučká pleťová séra.
 • Vsaďte na péči s antioxidanty, které budou pleť chránit proti negativním vnějším vlivům.
 • Naopak se vyhněte hutným výživným krémům, vazelíně, příliš mastným produktům i produktům, které podporují produkci mazu.
 • Přes den také vynechte přípravky s retinolem a jinými potenciálně dráždivými látkami. Rouška díky okluzi zvyšuje účinnost aktivních látek, což se na pleti může projevit negativně.
 • Krém na maskne aplikujte alespoň 15 minut před nasazením roušky, aby se dostatečně vstřebal a jeho zbytky se neotřely do roušky.

celý text skrýt text

Večerní rutina proti maskne

Večer byste měli pleť opět hloubkově vyčistit a použít přípravky na maskne, které přispějí k regeneraci namáhané pleti pod rouškou:

 • Pleť vyčistěte ihned po návratu domů. Přes den se na ní pod rouškou nahromadil pot, maz a nečistoty, které je třeba co nejdříve odstranit a zamezit zanášení pórů.
 • Do večerní rutiny zařaďte přípravky na maskne s obsahem aktivních látek na problematickou pleť – benzoyl peroxidu, kyseliny salicylové a dalších AHA kyselin. S jejich aplikací buďte ale opatrní, zvláště pokud je vaše pleť po nošení roušky hodně podrážděná. V tom případě zvolte nižší koncentraci, nebo je alespoň dočasně nahraďte jemnými zklidňujícími a hydratačními přípravky.
 • Abyste předešli podráždění, nepoužívejte více produktů s aktivními látkami na maskne najednou. Intenzivnější lokání péči na akné aplikujte jen na jednotlivé pupínky, ne na celý obličej. Pokud jste zvyklí používat produkty s retinolem, aplikujte jeden večer retinol, a druhý večer lokální péči, ne obojí zároveň.
 • Alespoň jednou týdně dopřejte pleti zklidňující pleťovou masku, která pleť osvěží a zregeneruje.

celý text skrýt text

Abyste dosáhli co nejlepších výsledků, dodržujte i další rady, jak se zbavit akné: pupínky nevymačkávejte, nesahejte si na obličej špinavýma rukama, dostatečně pijte, jezte zdravě, a hlavně zůstaňte v klidu.

Líčení pod rouškou a maskne

Dermatologové nošení make-upu pod rouškou nedoporučují. Může přispívat k zanášení pórů a tím ke zhoršování stavu maskne. Jeho používání byste tak měla v době nošení roušky omezit na minimum. Pokud ale přece jen potřebujete maskne zamaskovat make-upem, pamatujte, že méně je více a dodržujte několik základních pravidel, které minimalizují případné negativní dopady na vaši pleť:

 • Make-up vždy nanášejte na vyčištěnou a hydratovanou pleť a s dostatečným předstihem před nasazením roušky.
 • Před nanášení make-upu si umyjte ruce. Pokud používáte k aplikaci make-upu štětec nebo houbičku, pravidelně je myjte.
 • Vsaďte na nekomedogenní make-up se složením, které neucpává póry. Ideálně vybírejte speciální make-up pro problematickou pleť od výrobců dermokosmetiky, který svým složením o aknózní pleť zároveň pečuje.
 • Make-up zapudrujte fixačním pudrem, který omezí riziko otěru make-upu do roušky.
 • Pokud potřebujete zakrýt pouze mírné projevy maskne, vystačíte si i s lehkým BB krémem, který méně zatěžuje pleť.
 • Make-up odličte hned, jak to bude možné, aby pleť mohla co nejdříve znovu dýchat. Pleť následně důkladně vyčistěte.

celý text skrýt text